Bydlení

Umyvadla na desku – moderní trend současnosti

Pamatujete si staré filmy či historické dokumenty, v nichž se objevují porcelánové nebo plechové mísy, které jsou postavené na skříňce či stole, u nich stojí džbán s vodou a slouží k osobní hygieně? Tento trend frčí i v současnosti, jen s tím rozdílem, že mísu nahradila umyvadla na desku.

Přestože z obecného hlediska je hlavní dominantou každé koupelny vana nebo sprchový kout, umyvadlo patří k nejdůležitějšímu vybavení celé této místnosti. Pokud by koupelna neměla umyvadlo, nebyla by úplná a stále by jí něco chybělo. Když ho navíc postavíte na desku, bude více na očích a vanu svou dominancí převálcuje.

Jestli jste byli až doposud zvyklí na klasická umyvadla, která se připevnila na stěnu, případně byla součástí koupelnové skříňky, pak určitě tuto změnu v podobě umyvadla na desku uvítáte. Jsou moderní, elegantní a dokážou hravě pozvednout image každé koupelny, bez ohledu na to, jestli jsou zařízené klasicky, v moderním či dokonce retro stylu.

Umyvadlo, které jednoduše postavíte

Jak už jsem zmínila, připomínají umyvadla na desku nádoby, jež byly používány za časů našich předků. Nikam je nemusíte věšet, nezapouští se do nábytku ani nejsou tzv. volně stojící. Zkrátka se postaví a je to. Můžou se na desce umístit v podstatě kamkoliv se vám to bude líbit a hodit, navíc získáte dostatek prostoru na další doplňky.

Co je největší výhodou u těchto umyvadel je jejich rozmanitost pokud jde o materiály. Ideální jsou například umyvadla z litého mramoru. Ta mají dokonale rovné dno, takže se dají umístit na jakoukoliv desku.

Navíc se mohou vyrábět v mnoha atypických tvarech, což není třeba u běžné keramiky možné a také je u nich garantována dlouhá životnost. Samozřejmě, že můžete pořídit i umyvadla vyrobená ze skla, nerezu, plechu či dokonce z umělého kamene.

Kromě materiálů se liší i svým tvarem, takže není žádným překvapením, že se dají sehnat kulatá, hranatá, elipsovitá, oválná, trojúhelníková, ale i zcela atypická a v naprosto netradičním provedení, které vás mnohdy překvapí.

Odkládací prostor/deska pod umyvadlo

Je to vlastně deska, která se vyrábí z opravdového dřeva, dřevěné dýhy nebo dokonce z imitace dřeva a dá se zakoupit ve specializované prodejně. Klidně si koupíte desku, v níž nebude předvrtaný otvor pro odpad, a pak sami rozhodnete, kde otvor uděláte.

Dá se vytvořit například na okraji desky, takže zbývající část desky pak poslouží na odkládání různých drobností, jako kelímek se zubními kartáčky, zubní pastu, mýdlo na ruce nebo si tam třeba položíte ručník a podobně. Nezapomeňte zakoupit i tzv. konzole, ty jsou nezbytné k tomu, aby v nich deska držela.

Ochrana proti kapkám vody

Desky pod umyvadlo je možné sehnat v různých provedeních, jako třeba dýhu ořech či dub, bílý lak a mnoho dalších, ale to co je pro ně zásadní, je jejich úprava, která by měla být opravdu kvalitní a velmi odolná.

Jedinou nevýhodou umyvadel na desku je to, že když si v nich myjete ruce, voda stříká kolem až na desku, tomu nezabráníte, i kdybyste měli ruce celé v umyvadle. Naštěstí existují různé prostředky zajišťující deskám voděodolnost a to i v případě, že je koupelna v celodenní permanenci.

Počet umyvadel

Máte dostatek místa? Pokud ano, rozhodně instalujte aspoň 2 umyvadla. Zejména v početnější domácnosti, kde jsou i malé děti to bude více než užitečné. Dokonce je možné zakoupit i speciální dvojité umyvadlo. To není rozděleno na klasické dvě mycí plochy, ale naopak lze využít extra velký vnitřní prostor, díky čemuž máte maximální komfort i během obyčejného mytí rukou.

Baterie a další doplňky

Pokud jde o vodovodní baterie, tak tam je možné experimentovat, zvlášť pokud se nechcete omezovat pouze na ty klasické. Bez problémů si tak určíte, jaký typ baterie chcete i kde bude umístěná. To je ideální v tom, že jí hravě šoupnete za umyvadlo nebo třeba vedle umyvadla, ať už z levé či pravé strany, což je výhoda stojánkové baterie.

Ta by měla být vysoká tak, aby byl zajištěn dostatečný prostor pro mytí rukou a dalo se s nimi snadno pohybovat pod tekoucí vodou, čímž je proud vody využit na maximum. Není problém instalovat i baterii ze zdi, která bude nad umyvadlem.

Neméně důležitý je také sifon, který se dá zcela schovat, takže pak umyvadlo vypadá velmi elegantně nebo ho naopak nechte na očích a udělejte z něj jeden z doplňků koupelny. Stačí, když ho pořídíte v nerezu nebo chromový a uvidíte, jak skvěle může obyčejný sifon vypadat.

Pár postřehů na závěr

Když budete mít umyvadlo atypického tvaru, rozhodně se k němu bude hodit vodovodní baterie v designovém provedení.

Jestli nechcete použít dřevěnou desku pod umyvadlo, může být z jakéhokoliv materiálu, případně se dají využít i koupelnové skříňky.

Pokud je ve vás schován malý či velký kutil, určitě byste se mohli pustit do výroby nějakého pěkného a hlavně pevného stolu pod umyvadlo sami. Ostatně není problém najít na internetu vhodný návod, jak to provést krok za krokem. Pomůže vám s tím váš kamarád google.cz nebo se můžete podívat na stránky hobby marketů.

Máte chuť na netradiční image koupelny, kde umyvadlo bude 100 % hlavní dominantou? V tom případě použijte umyvadla v červené barvě. Uvidíte, že koupelna získá zcela jiný nádech.

Jestli se pustíte do výroby stolu pod umyvadla na desku sami, třeba vás to pak chytne a rozhodnete se zařídit si malou dílnu, určitě se vám bude hodit několik tipů, jak si takovou místnost pro kutily zařídit. No a pak si možná troufnete vyrobit i nábytek z palet.

Přidat komentář