Bydlení Trendy

Domov podle FENG-ŠUEJ

Všichni se snažíme vytvořit co nejútulnější domov, do kterého se budeme rádi vracet. Chceme, aby se v něm naše rodina i přátelé cítili co nejlépe, ale není to jednoduché. Pro některé z nás je to hotové umění, které se člověk s přibývajícími léty učí.

Určitě jste už slyšeli o čínském učení Feng-Šuej, pak určitě víte, že je to učení, jež dokáže dosáhnout harmonie v prostoru a umožnit tak energii čchi její bezproblémové plynutí prostorem. Když něco takového dokážeme ve svém domově, máme vyhráno. Domov podle Feng-Šuej bude příjemným prostředím, kde se budeme cítit naprosto úžasně.

Zdroj foto: pixabay.com

Uvítací prostor – vchodové dveře a chodba

Vstupní prostor do domu či bytu, tedy vchod, by měl spolu s chodbou každého návštěvníka přivítat jako otevřená náruč.

Už ve dveřích musíte podle feng-šuej cítit, že je to váš domov a vy v něm jste v naprostém bezpečí. Dodržujte výzdobu tzv. po jednom kuse. To v praxi znamená, že vstupní prostor bude obsahovat jednu vázu, jeden obraz i věšák, jedno zrcadlo, jednu lavici i skříň nebo předsíňovou stěnu, zkrátka cokoliv, co chcete do této místnosti umístit, musí být pouze v jednom provedení.

Vstupní hala nebo chodba
Zdroj foto: pixabay.com

Samotná chodba by měla být jednoduchá a vzdušná. Takže zapomeňte na těžký masivní nábytek, ale naopak vsaďte na odlehčený nábytek do předsíně. Na zeď pověste cokoliv, co vám dokáže vyvolat příjemné pocity, například fotografie vašich dětí, koláž z fotek, co jste pořídili na dovolené nebo obrázky příbuzných. Prostě to, co se týká vaší rodiny.

Zdrojem energie by podle feng-šuej měla být kuchyň

Kuchyň je druhá nejdůležitější místnost, hned po chodbě. Zde chystáme veškeré jídlo a to slouží jako zdroj naší energie. Je to základ, ze kterého čerpáme po celý den.

Pozor, v žádné kuchyni by vedle sebe neměl stát sporák a lednice. Ideální je, když je od sebe odděluje kuchyňská linka, tedy její skříňky a jsou od sebe minimálně dva metry, raději však více.

Zařízení kuchyně i její stěny by prý mělo mít zemité tóny barev. Vhodná je třeba béžová, okrová či hnědá. Jestliže jste příznivci lehkých a zdravých jídel, zvolte na stěny a doplňky zelené tóny. Uvidíte, že se díky feng šuej budete ve své kuchyni cítit báječně a všechno jídlo vám bude chutnat dvojnásobně.

Kuchyně v zemitých barvách
Zdroj foto: pixabay.com

Velký a vzdušný jídelní kout dodá pocit hojnosti

Podle učení feng-šuej by měl být jídelní kout dostatečně prostorný, vzdušný a hlavně klidný. Jedině tak budete mít spoustu času na konzumaci jídla a mnohem lépe si ho vychutnáte.

Jídelna potřebuje také zemité tóny, tedy od béžové až po hnědou a hlavně spoustu světla, zejména pak nad jídelním stolem. Důvodem je, že když na své jídlo uvidíte co nejlépe, získáte pocit, že se máte skvěle, nic vám nechybí a netrápí vás žádné starosti. Díky tomu si tak do svého života přivoláte bohatství a hojnost.

Jídelna podle feng-šuej
Zdroj foto: pixabay.com

Pořiďte si také nějaké obrazy, nejlépe zátiší s jídlem, případně pověste na zeď zrcadlo tak, aby se v něm vždy odrážel jídelní stůl a jídlo, které je na něm umístěno. Před každým jídlem zapalte na stole svíčky, jejich energie z plamene vás zahřeje a pomůže s trávením.

Podle feng-šuej nemáme zapomenout si pořídit také tzv. rohy hojnosti (třeba krásná mísa s ovocem), poslouží svému účelu a ještě je to parádní bytová dekorace. Okolí židlí a jídelního stolu nechte volné a nestavte tam žádné překážky, aby se dalo chodit bez problémů kolem, a navzájem jste do sebe či do stolu a židlí nestrkali.

Obývací pokoj je prostorem pro celou rodinu

Pro začátek popřemýšlejte, co všechno byste chtěli ve svém obýváku dělat, aby byl podle toho vhodně zařízený a cítili jste se tak skvěle nejen vy, ale celá vaše rodina.

Jestli plánujete, že se v obýváku budete bavit, hrát si a se všemi se setkávat, pak by měl být v první řadě hodně prosvětlený. To v praxi znamená, že dáme místnosti trochu volnost a nábytek omezíme jen na to nejnutnější, aby nebyl prostor příliš zastavený nábytkem. Dobrou službu vám neudělají ani hromady knih, ty totiž dost ztěžují energii.

Na druhou stranu, pokud to bude obývák určený jen pro odpočinek, povalování a sledování televize, pak bude lepší bodové osvětlení. Jedno budete potřebovat na čtení a další na televizi. Co se týká barev, jsou vhodnější tlumenější odstíny.

Obývací pokoj
Zdroj foto: pixabay.com

Relaxujte v ložnici

Ložnice, je stejně jako kuchyň, určena pro čerpání tzv. aktivní energie. Běžně tu trávíme celé noci, kdy se prostřednictvím kvalitního a vydatného spánku snažíme načerpat dostatečnou energii, kterou potřebujeme na další den.

Až se tedy pustíme do zařízení ložnice, musíme si na tom dát opravdu záležet. Vhodné jsou tlumené barvy, ideální bude modrá či tmavě fialová, obě totiž mají uklidňující účinek a dokážou zmírnit napětí.

Ložnice a modrá barva
Zdroj foto: pixabay.com

U těch jedinců, kteří jsou sexuálně aktivní, je důležité myslet na energii, kterou lze získat z ohně. Postavte do místnosti svíčky, rozmístěte po posteli a dalším nábytku barevné polštářky a do vázy dejte růže rudé barvy. Co se týká postele, ta by měla mít v oblasti hlavy vysokou pelest, protože dokáže vyvolávat pocit bezpečí.

Nikdy není dobré umístit postel hned proti dveřím a to ani v případě, že k nim bude nasměrována částí pro nohy. Může to totiž hravě vyvolat pocit, že vás mají vynést nohama napřed. Oproti tomu, když jí umístíte hlavou ke dveřím, tak se moc dobře nevyspíte, protože mozek bude stále ve střehu a vy si tak nikdy nebudete mít šanci odpočinout, tak, jak potřebujete. To nejlepší místo pro vaši postel, je ode dveří v úhlu 45°.

Trojitá funkce dětského pokoje

Z hlediska zařizování, patří dětský pokoj k těm nejsložitějším místnostem, není totiž vůbec jednoduché zkombinovat hned trojí účinek, který musí splňovat. Dítě potřebuje prostor, kde si může hrát, učit se a zároveň i spát.

Proto je nejlepší, když tuto místnost rozdělíme na 3 části, z nichž každá jednotlivě splní danou funkci. Dětská postel musí být umístěna tak, aby mělo dítě výhled na vchod a jeho hlava byla u zdi. K posteli zvolte tlumenější barvy, ideálně tmavé tapety nebo třeba nějakou malbu, jako noční oblohu plnou hvězd.

Teď se zaměřme na prostor pro hraní, ten by měl být zcela otevřený a hlavně prosvětlený. Pro dítě je důležité, aby mohlo rozhazovat věci kolem sebe a sem tam spáchat větší nepořádek. Hrací koutek uvítá zelené barvy, ty totiž připomínají přírodu a hravě navozují otevřenost prostoru.

Poslední částí pokoje je ta, kde se bude dítě učit. Psací stůl umístěte tak, aby dítě od stolu vidělo do celého pokoje, a zároveň mělo zcela chráněná záda. Bude mít přehled na celý svůj svět (pokojíček) i pocit bezpečí.

Vodní radovánky v koupelně

Zásadní a nejdůležitější je, aby WC a koupelna nikdy nebyly umístěné hned proti vchodovým dveřím nebo snad dokonce uprostřed bytu. Obě tyto místnosti se totiž vážou k vodě, respektive k jejímu elementu. Voda stahuje energii dolů a snadno tak může prohlubovat únavu i samotnou depresi.

Koupelna a visící ručníky
Zdroj foto: pixabay.com

To je důvod, proč je potřeba tyto místnosti zařídit tak, aby se energie zvedala nahoru. Pomohou s tím vysoké koupelnové/umyvadlové skříňky, obklady/dlaždičky umístěné na výšku, ale i ručníky, které pověsíte od jednoho cípu k druhému. Různé lahvičky i kartáčky na zuby postavte rovněž na výšku a snažte se mít v místnosti aspoň 1 malé okno. Vhodná bude i nějaká květina, ať už živá či umělá.

Zdroj foto: pixabay.com

Zdroj informací: www.mujdum.cz, www.bydlimekvalitne.cz, wikipedia.org


Zařizování domu a bytu nikdy není jednoduché. Málokdo má předem jasnou představu. Jestli hledáte inspiraci, můžete přečíst i nějaké další naše články. Třeba jak provonět domácnost, jak hravě zrekonstruovat koupelnu nebo jak si zařídit ložnici.

Přidat komentář