Bydlení

Bidet nebo sprška – luxus na WC

toaleta

Bidet je pro mnohé naše obyvatelstvo tak trochu záhada. Někdo ho zná, ale nezajímá se o něj, další ani neví co to vlastně je a těch, co ho používají je jako šafránu. Častěji se ale setkáváme s faktem, že by sice lidé tuto moderní vymoženost chtěli využívat, ale nedovolí jim to nedostatek místa na toaletě, což trápí zejména obyvatele panelových bytů. Samozřejmě, že existují i různé alternativy, jež mohou klasický bidet hravě zastoupit.

V oblasti sanity nejsou sprchovací toalety ničím výjimečným.  Najdete je v nabídce mnoha obchodů, ale ne každý bidetu fandí. Proč mu vlastně nedat šanci, když v zahraničí je to zcela běžná a naprosto normální věc. Naopak znám několik cizinců, kteří nevěřícně kroutí hlavou nad tím, že je u nás bidet stále nedoceněným pomocníkem v oblasti osobní hygieny.

Cena není zásadní

Peníze, které jsou potřeba do bidetu investovat, nehrají při rozhodování o jeho koupi nijak zásadní roli. Každý Čech dokáže coby spotřebitel ocenit jakýkoliv produkt, pokud z něj je nějaký užitek. V případě bidetu je to výrobek, který je praktický a dnes již cenově dostupný, navíc patří momentálně k velmi žádaným.

Dříve byl považován za luxusní zboží, jež vlastnily jen tzv. lepší domácnosti, což už dnes dávno neplatí, a jestli máte na toaletě, případně v koupelně aspoň trochu místa, určitě si jí dopřejte nebo aspoň podobné varianty.

Faktem je, že se sice snažíme vždy sestavit rozpočet, který nebude příliš napnutý a podaří se nám s ním ušetřit nějaká ta korunka. Ovšem to nic nemění na tom, že si stále více potrpíme na kvalitnější produkty, jež sice stojí víc než jejich levnější alternativy, ale naší domácnosti to dodá chybějící komfort i nádech luxusu a moderního stylu.

Osobní hygiena v novodobém kabátku

Dá se říci, že ve zbytku světa, už je bidet neodmyslitelnou součástí sociálního zařízení a přímo souvisí se základní osobní hygienou. Určitě jste si už někdy toto sanitární zařízení vyzkoušeli například na dovolené a zjistili jste, že opláchnutí intimních částí těla jemným proudem čisté vody, je k našemu tělu či spíš organismu mnohem šetrnější a vlídnější, než když se otíráme toaletním papírem, ať je ultra měkký nebo drsný.

Nedostatek místa má řešení

Zásadním a v podstatě nejdůležitějším důvodem, proč si ještě spousta Čechů nenašla cestu k bidetu, je často až zoufalý nedostatek místa. Ostatně každý, kdo bydlí nebo někdy bydlel v panelovém bytě s mini koupelnou, kde jste rádi, že se vůbec otočíte, ví, o čem je řeč.

Ovšem malá místnost, ještě neznamená, že nemůžete využívat komfort sprchovací toalety jiným než tím klasickým způsobem. Když nejde instalovat bidet, můžeme sáhnout po jiných možnostech, které plní stejný účel a nezaberou žádné místo.

Bidetová sprcha

Jestliže hledáte vhodnou a finančně dostupnou variantu, která dokáže nahradit bidet, pak je bidetová sprcha ideální volbou. Je to svým způsobem nejen po finanční stránce, ale hlavně z technického hlediska ta nejméně náročná alternativa.

Když budete tuto sprchu hledat, tak odborně se jmenuje stojánková umyvadlová baterie se sprškou a používá se všude tam, kde je minimální prostor. Samotná baterie se musí nainstalovat na umyvadlo, ale sprška se přichytí do držáku, ten se připevňuje na stěnu.

Vzhledem k tomu, že délka hadice spršky není nijak valná, dá se použít jen tam, kde je umyvadlo ideálně hned vedle mísy. Bidetová sprška nezabere žádné místo a skvěle si s ní opláchnete intimní partie rovnou na toaletě.

Co se týká způsobu jejího používání, nemusíte se učit nějaké nové triky, neboť funguje na stejném principu, jako je tomu u klasického sprchování. Cenově se dá pořídit zhruba do 2 000 korun.

Elektronické bidetové sedátko

Bidetové sedátko se umisťuje přímo na toaletu, ale než se pustíte do montáže, musíte si uvědomit, že pro toto sedátko je nutný přívod vody u toalety a elektrická zásuvka 230V/50Hz. Tato zásuvka by neměla být ve větší vzdálenosti než maximální 1,5 metru.

Důležité je, aby bylo při výběru zvoleno správné elektronické sedátko. V praxi to znamená, že jeho rozměry musí odpovídat parametrům vaší záchodové mísy. Elektronický bidet disponuje zabudovanou sprškou. Jakmile použijete toaletu, sprška vám opláchne intimní partie. Bez problémů se dá předem zvolit požadovaná teplota vody, poloha spršky, síla proudu vody atd.

Dokonce existují i sedátka, v nichž je teplý vzduch, takže můžete své intimní partie i osušit nebo s vyhříváním, což je skvělé zejména v přechodném období, než začne topná sezóna. Bidetové sedátko je samozřejmě ovládáno elektronicky.

Pokud jde o typy bidetových sedátek, tak jich je na trhu opravdu hodně, od těch základních až po nejluxusnější modely, což se projevuje i na ceně. Ty nejlevnější bidetová sedátka, která mají základní funkce, se dají sehnat za pár tisíc, ale ty luxusnější už vás budou stát mnohem větší sumy.

Ideální je věnovat pozornost opravdu značkovým dodavatelům, abyste měli záruku, že nekupujete zajíce v pytli. Ostatně v tomto případě je to nákladnější investice a určitě je lepší věnovat přednost vysoké kvalitě před nízkou cenou.

Inteligentní WC

Mezi variantami na bidet je to jasná jednička, protože představuje maximální komfort. S tím také souvisí i nejvyšší cena a z technického hlediska nejnáročnější možnost jak mít sprchovací záchod. Inteligentní WC v podstatě kombinuje bidet s toaletou.

Do límce klozetové mísy je zabudována bidetová tryska s ramenem. Jakmile vykonáte potřebu, stisknete tlačítko a toto rameno, které je jinak skryto, se vysune a tryska vás omyje pomocí proudu teplé vody. Vy neděláte nic jiného, navíc u toho pohodlně sedíte. Jediná vaše práce je nastavení či chcete-li regulace proudu vody, aby měl tu správnou intenzitu.

Moderní inteligentní WC má spoustu užitečných funkcí a klidně se dá ovládat, aniž byste se ho museli dotýkat, jsou totiž vybaveny dálkovým ovládáním. Počítejte s tím, že ceny inteligentních toalet startují zhruba na 30 tisících a čím více funkcí nabízejí, tím je cena vyšší. Ty nejluxusnější vás mohou vyjít i na více než 100 000 Kč.

Jaké vychytávky mohou bidetová zařízení nabídnout v závislosti na modelu?

 • Jedna i více trysek pro všestranné použití
 • Různý počet mycích programů (1 a více)
 • Rozmanité druhy masáží
 • Sušení teplým vzduchem
 • Vyhřívané sedátko
 • Dálkové ovládání, které má dokonce tlačítka s českými popisky
 • Možnost uložení profilu a navolených funkcí díky funkci paměť
 • Lady tryska, ta má speciální náklon, díky němuž se mohou ženy omývat i po malé potřebě
 • Kvalitnější omytí prostřednictvím speciálního bublinkového sprchování
 • Samočisticí programy
 • Dětský režim
 • Možnost provonět toaletu pomocí dávkovače aroma

Závěrem lze říci, že pokud ještě nemáte bidet nebo jeho vhodné alternativy, určitě byste o něm měli přemýšlet. Je to skvělý pomocník pro každého, kdo si potrpí na dokonalou hygienu. Získáte nejen pocit čistoty, ale budete se cítit o mnoho lépe, než když se budete neustále drhnout toaletním papírem.

Podívejte se také na náš článek, který se zabývá umyvadly na desku, jak vyřešit nedostatek denního světla, proč si pořídit sedací vaky nebo jaké kuchyňské spotřebiče by rozhodně neměly chybět ve vaší domácnosti. No a pro kutily tu máme zajímavý článek, který se zabývá výrobou nábytku z palet.

Přidat komentář