Bydlení Trendy

Vybíráme vanu přesně na míru

V dnešní době je trh doslova přesycen různými druhy van a výrobci se předhání v tom, kdo nabídne ten nejlepší model. Ostatně to platí v podstatě u každého sortimentu. Existuje velké množství tvarů, materiálů i vychytávek, které s vanou přímo souvisí.

Kromě klasických obdélníkových frčí vany rohové, ale dokonce i asymetrické. Ty jsou populární zejména tam, kde je koupelna menších rozměrů a potřebujeme do ní dostat nejen vanu, ale i nábytek do koupelny a další vybavení.

Než se vůbec rozhodneme nějakou vanu pořídit, musíme si rozmyslet, jestli jí chceme vyloženě jen na rychlou koupel nebo si do ní budeme občas chtít i lehnout a spokojeně relaxovat třeba s mp3 přehrávačem a sluchátky v uších.

Důležité je také zohlednit, jestli se budou ve vaně koupat děti. Tomu by se musel přizpůsobit výběr povrchu, podobně jako u seniorů. Myslete i na domácího mazlíčka, zda ho budete rovněž koupat ve vaně, nebo jej raději svěříte do rukou profesionálů. V takovém případě by bylo potřeba zvolit materiál, který třeba pes hned tak nepoškrábe.

Smaltované vany jsou zase lepší, když hodláte do vany přidávat léčivé, bylinné či kosmetické přípravky, zabráníte tak jejímu obarvení. Pojďme se teď na výběr vany podívat trochu podrobněji a připomenout si základní vlastnosti, které jsou při jejím pořízení zásadní.

Vany podle druhu materiálu

Jak už bylo zmíněno v úvodu, materiál je u vany nejdůležitější a při výběru na něj nesmíme zapomínat. Pro začátek není na škodu připomenout, že každá vana, která se na trhu vyskytuje, musí splňovat normu ČSN EN 14516.

Není nutné rozebírat úplně všechny druhy materiálů příliš do hloubky, ale podívejme se na ty nejpoužívanější, jež se běžně vyskytují, či svého času vyskytovaly, v našich domácnostech.

Litinové vany

Litina byla hodně populární a dlouhou dobu na ní spotřebitelé nedali dopustit. K největší výhodě patří její tepelně izolační vlastnosti. Jakmile se vana napustí, udrží vodu dlouho teplou, takže odpadá nutnost jí neustále dopouštět. Vana je pevná, drží si stálý tvar a má dlouhou životnost, akorát jim chvilku trvá, než se zahřejí.

Mezi nevýhody patřila bezesporu její velká hmotnost, takže podlaha, na kterou měla přijít, musela mít vždy velkou nosnost, navíc byl celkem náročný proces převozu i instalace.

Díky tomu, že jde doba kupředu, technologie se posunují a přechází se k jiným materiálům jako je pozinkovaný či lisovaný ocelový plech. Hmotnost van se celkově o hodně snížila a navýšila se nabídka jednotlivých tvarů.

Ocelové smaltované vany

U tohoto typu vany se musíme zaměřit na tloušťku materiálu. Standardem jsou běžně 2 mm, zatímco u luxusnějších modelů je to 3,5 mm. Výhodou ocelových smaltovaných van je, že i když si v nich budou hrát děti nebo do nich postavíte psa, abyste jej vykoupali, nijak jí to neuškodí.

Nehrozí poškrábání povrchu, navíc je odolná vůči zabarvení, takže jí nevadí žádné kosmetické, lékařské ani koupelové přísady, dokonce ani barva na vlasy nebo třeba odlakovač na nehty.

Když dojde nečekaně k požáru, se smaltovanou vanou se nemusíte obávat, že by vznikaly nějaké jedovaté plyny, což je velká výhoda oproti akrylátovým vanám.

Smalt se může odřít, což se dá opravit pomocí speciálních laků či tmelů. Tyto „plechové vany“ jsou na tom však bídně s tepelně izolačními vlastnostmi. Voda v nich chladne velmi rychle. Bohužel i na dotyk jsou vany hodně studené, což může být velmi nepříjemné zejména v zimních měsících, kdy přijdete domů a chcete se zahřát ve vaně.

Akrylátové vany

Dá se říci, že momentálně jde o jeden z nejvíce oblíbených materiálů. S pohledem na jeho vlastnosti se s ním dají tak říkajíc dělat psí kusy. Narazíte tak na vany různorodých tvarů i zcela originálních designů.

Největší přednost u těchto plastových van vidíme jednoznačně v tepelně izolačních vlastnostech. To ale není vše, uvítáte i možnost různých vychytávek, jako bezproblémové připevnění madla, podhlavníků, vodovodních baterií a dalších drobností z kategorie sanita.

Vše je možné zejména díky tomu, že se dá do akrylátu jednoduše vrtat. K tomu, aby byla vana optimálně pevná i tvrdá, slouží sklolaminát (LA) nebo také polyuretanová pěna (PU PLUS). Například vany s polyuretanovou pěnou jsou ideální k instalaci hydromasážních systémů.

Kvalita vany jako takové se odvíjí od její tloušťky, která by měla ideálně mít cca 4,5 mm. Jakmile je to méně, dejte od ní ruce pryč. Tenká vana brzy popraská a její životnost tak bude značně krátká.

Tvar vany

Dnes se dá díky akrylátu pořídit vana klasických i zcela netradičních tvarů. Záleží samozřejmě na každém z nás, jaký tvar mu nejlépe vyhovuje. Zároveň nesmíme zapomenout na umístění vodovodní baterie, odtoku a také na velikost koupelny. Jen těžko nacpete obří vanu do miniaturní koupelny. Jaké tvary můžeme pořídit?

Obdélníkové vany

Klasika mezi tvary, která se hodí vždycky. Výhodou je, že na ní můžete dát obklady v designu koupelny, takže bude splývat s celkovou image. Perfektně vyplní jakýkoliv prostor a stane se jeho součástí. Při koupi se zaměřte na to, jestli má ploché či zaoblené dno, neboť čím víc je ploché, tím lepe se na něm pohybuje.

Také si rozmyslete, jestli chcete obyčejnou nebo se sedákem, zda se v ní bude koupat jen jeden nebo se do ní chcete vejít v páru. Pokud nemáte odkládací prostor pro šampóny na vlasy a sprchové gely, určitě se vám hodí taková vana, která má širší boční lem u stěny, kam si vše můžete odložit.

Oválné vany

Dá se říci, že se znovu vrací do módy, až na to, že jsou trochu náročnější na prostor, neboť se umisťují do prostoru. To může být značná nevýhoda u malých koupelen.

Pokud je ale koupelna dostatečně velká, není problém tam oválnou vanu instalovat. V takové vaně si užijete podobný zážitek, jako kdysi dávno vysoká šlechta, koupající se ve vanách tohoto stylu v období renesance a baroka.

Rohové vany

Zřejmě nejpopulárnější a léty prověřený typ van, který poskytuje maximální komfort nejen při koupání, ale také během sprchování. Rohové vany mohou mít sedák, prostor na odkládání věcí, vnitřní prostor upravený pro jednu nebo dvě osoby atd.

Díky akrylátu se možnostem meze nekladou, a když si vyberete tu správnou, budete se v ní koupat s nadšením. Co se týká prostoru, rohové vany jsou ideální pro středně velké i velké koupelny.

Asymetrické vany

Co se týká asymetrickým van, tam se pro začátek kouká hlavně na design. Proč nemít koupelnu úplně odlišnou od té, co má váš otravný soused nebo závistivá kamarádka?

Jsou alternativním řešením klasických rohových van a najdete mezi nimi jak obdélníkové tvary s mírným zkosením nebo vytvarované například do designu slzy, ale i dalších netradičních asymetrických tvarů. Někomu se mohou zdát malé, ale věřte, že i když mají zvláštní tvar, jsou zcela pohodlné.

Hydromasážní vany

Luxusní koupel už dávno není dostupná jen ve wellness centrech, ale klidně si jí můžete dopřát i doma. Stačí vám k tomu dostatek místa v koupelně, hydromasážní vana a chuť relaxovat.

Ceny van se sice pohybují v trochu vyšších sférách, ale rozhodně je to investice, která se vyplatí, užijete si totiž naprosto nadstandardní koupel.

Ve vaně jsou zabudovány masážní trysky, které je potřeba po použití vždy pročistit, aby nedocházelo k jejich zanášení, čímž by jim bylo znemožněno správné fungování. Náročnější je i spotřeba, s tím je nutné počítat ještě před její koupí.

Co nám může zpříjemnit koupání?

 • Sedátko do vany – prostor na sezení i odkládání různých předmětů.
 • Odtok vody uprostřed vany – ideální detail, díky kterému můžete sedět na jedné či druhé straně vany a nic vás netlačí.
 • Ergonomické prolisy – můžou to být třeba opěrky rukou, což uvítáte při vstávání, nebo když si chcete ve vaně číst.
 • Madla a podhlavníky – poskytují oporu při koupání, ale také vstup i výstup z vany.
 • Hydromasážní systém – dá se snadno instalovat do akrylátové vany, takže pak máte hydromasážní vanu za cenu akrylátové.
 • Automatický ohřev vody – je to systém, který si můžete nechat nainstalovat dodatečně a s jehož pomocí se při poklesu teplotu vody automaticky dohřívá na stabilních 38°C.

Jaké nejznámější značky si můžete porovnávat?

 • Ravak
 • Aqualine
 • Polysan
 • Laguna
 • Eago
 • Santech
 • Mocoori
 • Cersanit
 • Kaldewei

Podívejte se i na další rady pro bydlení, například jestli je lepší bidet nebo sprška, jak zařídit módní koupelnu nebo jak populární jsou umyvadla na desku.

1 komentář

Přidat komentář