Bydlení Tipy Trendy

Jak vybrat dřezovou baterii?

Dřezové baterie je dnes možné vybírat z opravdu hodně bohaté nabídky. Výrobci se předhánějí, kdo nabídne lepší materiál, kvalitnější provedení, elegantnější tvar, ale i ovládání.

Čím dál více se zaměřujeme i na to, co nám takové vodovodní baterie mohou nabídnout jiného, než ta kterou jsme doposud používali.

Pro začátek je důležité, aby se nám líbila, o tom není pochyb. Všímáme si hezkých dekorů a nedělá nám problém si za baterii i připlatit. Cena je pro nás důležitá, ale měla by být až na posledním místě.

Hlavní je se dobře informovat, co všechno baterie umí a jak funguje. Správně zvolená dřezová baterie uspoří vodu, nebude vám protékat a ještě vydrží dlouhá léta, navíc to může být praktická dekorace kuchyně. Na co se při výběru zaměřit?

Typ baterie

Nejčastěji se instaluje stojánková baterie, která patří k nejpopulárnějším. Instalace je rychlá a jednoduchá, protože není nutné uzavírat hlavní uzávěr vody, ale pouze přívod vody vedoucí k baterii.

Kdo nechce stojánkové provedení, ten má možnost zvolit nástěnnou baterii, u které si však musíme hlídat jakou má rozteč (100 mm, 150 mm). Poslední volbou je podomítková dřezová baterie.

Stojánková baterie se připevňuje rovnou na dřez či na kuchyňskou desku, zatímco ta podomítková musí logicky pod omítku. Pokud máte kuchyň řešenou tak, že je dřez pod oknem, které potřebujete pravidelně otvírat, je ideální volbou sklopná baterie.

Ovládání

V případě ovládání jsou na výběr dva možné způsoby, a to klasické kohoutky či páka. O pákových bateriích je známo, že mají daleko úspornější spotřebu vody než ty kohoutkové. Je to díky tomu, že mnohem lépe těsní a jsou pohodlné. K nastavení teploty vody nám stačí jedna ruka, stejně jako na volbu síly proudu.

Přestože se dnes nejčastěji kohoutkové baterie používají na chatách a chalupách, stále mají velké množství fanoušků, kteří na ně nedají dopustit. Znovu totiž přicházejí do módy a stávají se oblíbeným doplňkem tradičních i moderních kuchyní.

Termoregulace

Už jste někdy přemýšleli nad tím, kolik času je potřeba, než odteče voda z kohoutku a je konečně teplá? V případě směsových baterií si nějakou chvilku počkáte, zatímco u termostatických modelů teče teplá voda ihned.

Výhodou u termostatických baterií je bezpečnostní pojistka, která zabrání nežádoucímu opaření. To uvítáte zejména tehdy, pokud máte doma děti.

Baterie je vyrobena tak, aby neustále udržovala nastavenou teplotu vody. Díky tomu je maximálně úsporná a ušetří spoustu vody. Podle některých zdrojů to může být úspora až 50 %.

Vedle stálé teploty vody je skvělá i možnost regulace jejího průtoku. Jediné, co je na tomto typu baterie negativní, je její mnohdy až příliš vysoká pořizovací cena.

Termostatické baterie potřebují vyrovnaný tlak vody, ale také aby moc nekolísala její teplota. To je důvod, proč jsou tyto baterie zcela nevhodné k průtokovým ohřívačům.

Materiál a povrchová úprava

K absolutní špičce patří jednoznačně nerezová ocel. Je to maximálně hygienický kov, který se běžně používá v potravinářském průmyslu a rovněž v nemocnicích. Pro vaši kuchyň tak bude naprosto perfektní.

Velmi dobré jsou vodovodní baterie, k jejichž výrobě byla použita mosaz či její slitiny. Tyto baterie jsou schopné odolat vlhku, ale i velkým teplotním výkyvům.

Zhruba 90 % všech baterií je vyrobeno právě z tohoto materiálu a jsou opatřeny různými nástřiky. K postřiku se využívají také barvy, například bílá, černá, červená a mnoho dalších.

K největším klasikám mezi materiály patří rozhodně chrom. Je nejoblíbenější a nejčastěji využívaný k povrchovým úpravám.

Pokud máte dnes velmi populární granitový kuchyňský dřez, pak si k němu pořiďte dřezovou baterii s granitovou povrchovou úpravou. Na výběr je černá, bílá, béžová, karamelová i krémová, ale nechybí ani odstíny jako metalic, cappuccino či latte. Bez problémů je tak možné vyladit celkovou image kuchyně k dokonalosti.

Snažte se ušetřit

Jak už bylo řečeno vodovodní baterie s pákou a termostatické, pomáhají ušetřit. Spotřeba vody je s nimi daleko šetrnější. U laciné baterie máte sice nízkou pořizovací cenu, ale ve finále se vám její instalace výrazně prodraží.

Pokud investujete do kvalitnějšího modelu za vyšší cenu, nebudete litovat. Nehledě na to, že na kvalitní baterii poskytuje výrobce záruční dobu až po dobu 5 let.

Samotnou instalaci baterie je lepší nechat na odborníkovi. Je běžné, že téměř většina problémů, které mohou u vodovodní baterie nastat, vznikají jejich nevhodnou montáží.

Design baterie

Pokud jde o design, pak není na škodu si nechat poradit od zkušeného prodejce. Z obecného hlediska je design zásadním parametrem, aby pak baterie nevypadala jako pěst na oko.

Vždy je potřeba přizpůsobit velikost vodovodní baterie cílovému umístění. Menší baterie určitě nebude vhodná na obrovský dřez, a naopak velká dřezová baterie není moc hezká na miniaturním umyvadýlku.

Tvar baterie je rovněž lepší zvolit podle stylu kuchyně. Například u kuchyňské linky, která má oblé prvky, bude super i oblá dřezová baterie. To samé platí u hranatých a dalších tvarů.

Co se týká výšky baterie, tam se fantazii meze nekladou. Skvěle doladí image kuchyně a stane se elegantním doplňkem.

Tipy na závěr

Baterie by měla disponovat optimálně dlouhým kohoutkem v poměru ke dřezu. Když se pustí voda, měl by její proud vždy dopadat do střední části dřezu, případně do místa, odkud voda odtéká pryč z dřezu.

Jestli vaříte pro více lidí a máte objemnější kusy nádobí či kuchyňské náčiní, pak určitě zvolte vodovodní baterii s vysokým ramenem.

Dnes jsou velmi moderní baterie s vytahovací hadicí/sprškou. Jsou praktické a skvěle se s nimi manipuluje, navíc vám pomohou spláchnout vše, co je potřeba.

Podívejte se také jak vybrat to správné masážní křeslo, jak vybrat lednici s mrazákem, jak vybrat vakuovačku, jak vybrat golfový kočárek, jak vybrat koloběžku nebo odrážedlo pro dítě, ale také jak zabezpečit domácnost nejen pro seniory, jak správně zařídit kuchyň a na nic nezapomenout či jaký obklad se hodí za kuchyňskou linku.

Přidat komentář