Tipy Trendy

Masážní křeslo – jak vybrat to správné

Pro začátek se rozhodněte, jestli chcete opravdu masážní křeslo nebo hledáte jen televizní. Se správným relaxačním křeslem si užijete příjemné posezení a vychutnáte si každou minutu, po kterou budete relaxovat. Víte ale jak vybrat to nejvhodnější a co taková křesla vlastně umí?

Když se podíváme na měkoučké a hlavně velké televizní křeslo, úplně slintáme nad tím, abychom se už konečně posadili a mohli si užívat sledování našich oblíbených filmů, seriálů i dalších televizních pořadů v klidu a pohodlně.

Televizní křeslo totiž nabízí špičkové pohodlí, takže během sezení značně ulehčí našemu tělu a nám se značně uleví. Není pak divu, že nás takový úžasný relax ukolébá i ke spánku a my si tak u televize střihneme krátkého i dlouhého šlofíčka.

Pokud zvolíte masážní křeslo, tak z televize nebudete mít vůbec nic. Jakmile se totiž posadíte a opřete, budou filmy to poslední, co vás zajímá. Stačí se jen opřít, navolit vhodný program a dopřávat si příjemnou a blahodárnou masáž. Ta vás natolik uvolní, že ani nebudete vnímat, že je nějaká televize vůbec zapnutá. Pojďme si teď masážní křeslo prohlédnout trochu důkladněji.

Čemu věnovat pozornost při výběru masážního křesla?

Pro začátek si musíme uvědomit, že pořízení masážního křesla není zrovna levná záležitost a rozhodně to není věc, kterou bychom si kupovali každý den. Jakmile se pro jeho koupi rozhodneme, máme jasno v tom, že je to investice, která by nám měla sloužit dlouhé roky

To je také důvod, proč není vhodné spěchat. Určitě není dobré koupit hned první kus, na který narazíme. Není na škodu, když si odpovíme na několik jednoduchých otázek, co nám pomohou s výběrem toho správného produktu.

Důležité otázky

 • Kolik lidí bude křeslo používat?
 • Jak často budeme vyhledávat masáže?
 • Co by mělo naše křeslo umět?
 • Jakými by mělo disponovat technologiemi, ať už jde o masážní procesy či možnosti polohování?
 • Jaké může mít ovládání?
 • Jaký materiál by nám vyhovoval pro čalounění?
 • V kterém pokoji bude křeslo umístěno?
 • Bude mít křeslo opěrky, a pokud ano, tak jaké?
 • Jaká velikost se nám bude nejlépe hodit?
 • Jak vysokou částku jsme schopni či ochotni investovat?

Pokud máte zodpovězeny všechny tyto otázky a jste si na 100 % jisti svými odpověďmi, můžete se pustit do nakupování.

Velikost/nosnost/odolnost

V této fázi je nutné se zaměřit na zpracování rámu a celkovou stavbu masážního křesla. To se odvíjí od konečného počtu osob, které plánují jeho využívání. Jinou zátěž pro konstrukci křesla představuje jeden člověk a jinak bude zatěžováno, když se na něm bude střídat například šestičlenná rodina.

Pokud plánujete pravidelné využívání a hodně časté použití vícero osobami, pak rozhodně sáhněte po masivní, pevné a hlavně stabilní konstrukci, která toho hodně vydrží. Výhodou je, že takto robustní křeslo se hodí i pro osoby, které trpí nadváhou.

Při výběru se zaměřte rovněž na nosnost křesla. Optimální je v rozmezí od 100 do 150 kilogramů. Chcete-li maximální pohodlí, pak vybírejte pouze z křesel s ergonomickým tvarem. Díky tomu se masážní křeslo přizpůsobí tvaru vašeho těla.

V neposlední řadě je dobré si ohlídat délku pojezdu. Respektive odkud až kam bude trup masírován prostřednictvím masážního mechanismu. Když jde o klasickou délku, pak jsou masírována záda a s nimi i krk. Jestli budete chtít, aby mechanismus masíroval i sedací partie, pak musí křeslo mít speciální masážní mechanismus s označením J. Mějte na paměti, že délka samotné masážní dráhy se udává v centimetrech, případně v palcích.

Co by mělo křeslo umět?

Teď si určitě myslíte, že nám přeskočilo. Vždyť co jiného než masáž, by mělo umět masážní křeslo. Jenže i masáž může být různá. Klasikou je celotělová masáž, ale podle jednotlivých typů křesel jsou dostupné i jiné. To záleží na funkcích, kterými vybrané křeslo disponuje.

Existují speciální režimy, jež poskytují masáž jen pro určité části těla. Lišit se může i typ masáže, ať už shiatsu, plácání, mačkání, svírání, poklepávání i spousta kombinací. Nechybí ani masáž akupunkturních bodů, 3D masáž a mnoho dalších.

Samozřejmostí jsou rovněž přednastavené programy. Jmenujme třeba relaxační, uklidňující, pečující, aktivní, program pro uvolnění svalů, masáž pasu atd. Velkou lahůdkou je vyhřívaná masáž. Ta je efektivní díky schopnosti uvolnit napětí ve svalech.

Křesla umí také magnetickou masáž, k čemuž jsou používány zabudované magnety. Nutno upozornit, že taková masáž je naprosto nevhodná pro každého, kdo využívá kardiostimulátor.

Rychlost a intenzita masáže

Převážná většina masážních křesel umožňuje nastavit jak rychlost, tak intenzitu. V případě intenzity jde o to, jak hluboko zajíždí válečky do svalové tkáně. Oproti tomu rychlost určuje rytmus, v němž budou pracovat masážní hlavice.

Od toho, jaký model křesla zvolíte, se bude odvíjet i počet úrovní pro nastavení rychlosti masáže, ale i celková zátěž. U běžných křesel jsou to většinou tři úrovně nastavení, zatímco dražší modely patřící do vyšší třídy většinou mají možností o trochu více.

S čím mohou pomoci jednotlivé druhy masáže?

 • Relaxační masáž – patří k těm základním a není nijak náročná. Hravě si poradí s uvolněním svalstva a pomůže s regenerací kloubů. Je taková příjemně odpočinková a oddechová.
 • Regenerační masáž – řadí se mezi uvolňující masáže a je schopná dlouhodobě zlepšit různé fyzické obtíže.
 • Shiatsu – to je v podstatě kombinace relaxační a regenerační masáže, takže to uvolnění je daleko lepší.
 • Jemná masáž – ta je naprosto ideální pro krevní oběh. Dokáže ho totiž zdravě rozproudit, přestože je tato masáž mírná.
 • Hloubková masáž – tento typ masáže vás dokáže znovu postavit na nohy. Zbaví vás totiž bolesti ve svalech. Výhodou je, že hloubku masáže si můžete sami nastavit.

Naučte se v křesle uvelebit

U některých druhů masáží je zásadní měnit polohu. Ostatně sami zjistíte, že když se v křesle správně uvelebíte, dostaví se příjemná úleva. To je také důvod, proč je polohování masážního křesla velmi důležité.

Základním kamenem je v tomto případě polohování zádové opěrky. Ta může mít úhel až 170°C. Oproti tomu nožní opěrku je možné u některých modelů polohovat až do 90°C. Polohu můžeme na křesle měnit ručně, což je běžné u levnějších typů.

Daleko pohodlnější je automatické polohování. V tom případě vám stačí stisknout příslušné tlačítko na ovladači. U levnějších křesel bývá ovladač připojen prostřednictvím kabelu, ale u těch ostatních je to pomocí bezdrátové technologie. Pokud budete mít chuť investovat o trochu vyšší částku, můžete mít k dispozici i dotykovou obrazovku s LCD displejem.

Vhodné čalounění

Čalounění má velký vliv na celkový estetický vzhled křesla i jeho údržbu. Pohlídejte si, jako povrchovou úpravu mají opěrky, zádová část a svým způsobem i celého křesla. Je to důležité z toho důvodu, aby se dalo dobře udržovat. Vhodný materiál vám ušetří spoustu námahy a ještě zajistí maximální komfort během používání.

 • Pravá kůže – řadí se mezi luxusní přírodní materiály. Samozřejmě, že se její využití odrazí v pořizovací ceně masážního křesla, ale zase z hlediska designu je to nejvhodnější materiál. Bohužel má tu nevýhodu, že má sklon k daleko většímu poškozování než je tomu u jiných materiálů. Díky tomu má kratší životnost. Jakmile dojde k jejímu opotřebení, nevypadá to moc hezky.
 • Umělá kůže – spousta lidí si umělou kůži plete s tou pravou. Dá se totiž říci, že je na první pohled téměř totožná s kůží přírodní a není jednoduché je rozeznat. Přesto je to syntetické vlákno a s pravou kůží nemá nic společného. Pokud je vlákno skutečně kvalitní, můžete hravě pořídit parádní křeslo, které bude odolné vůči opotřebení, nepříliš náročné na údržbu a navíc mnohem levnější, než by bylo to z pravé kůže.
 • Mikrovlákno – k největším přednostem tohoto materiálu patří bezesporu jeho snadná údržba, protože se čistí úplně hravě. Navíc křeslo s tímto typem čalounění pořídíte v nízké cenové kategorii. Bohužel není mikrovlákno příliš odolné proti zátěži, takže se může velmi rychle poškodit i protrhnout.

Opěrky jsou důležité

Pokud jde o opěrky, tak jejich počet se u jednotlivých křesel může lišit. Z opěrek je běžná zádová, dále na ruce i ramena a u některých modelů je i opěrka pro nohy. Právě na opěrku nohou se u takových křesel dost často zapomíná. Lepší je určitě zvolit takové křeslo, které tyto podnožky, jak se jim také říká má.

Dá se říci, že u opěrky zad je to snadné a hravě jí nastaví každé křeslo, i když jen do určité míry. Oproti tomu nastavitelná lýtková opěrka se dá snadno přizpůsobit tak, aby spodní část křesla vyhovovala postavení těla a tím mu poskytla dokonalou polohu po celou dobu masáže.

Perfektní funkcí je automatická detekce posedu. Pokud křeslo touto vychytávkou disponuje, dokáže si naskenovat vaší siluetu a automaticky přizpůsobit polohu opěrek i masážních hlavic tak, aby co nejlépe vyhovovala výšce postavy.

Umístění křesla

Pro někoho je to naprosto nesmyslná otázka, ale věřte, že ve chvíli, kdy se rozhodujete nad koupí, je takový dotaz důležitý. Většina masážních křesel je značně prostorově výrazná, takže vyžadují hodně prostoru.

Dokonce i tvar a provedení křesla hraje roli při jeho umístění. Stejně tak čalounění a jeho barva. Přece jen bude to křeslo součástí některé místnosti, ve většině případů obývacího pokoje, takže musí ladit s ostatním vybavením, aby příliš nevyčnívalo a nevypadalo to jako pěst na oko.

Křeslo není dobré umístit rovnou na podlahu. Ideální je, umístit pod něj kousek koberce či nějakou podložku, aby bylo jakoby odděleno od samotné podlahy. Může se totiž stát, že se podlaha za nějakou dobu pod váhou křesla a díky jeho používání poškodí, čemuž lze právě tímto opatřením předejít.

Kupujeme masážní křeslo

Nejdříve je nutné připomenout, že je potřeba nakupovat jen u osvědčených prodejců, kde máte jistotu, že nebudete kupovat zajíce v pytli. Není na škodu si přečíst recenze a hodnocení jednotlivých obchodů, bez ohledu na to, jestli kupujete křeslo v běžné kamenné prodejně či v některém internetovém obchodě.

Jestli hodláte investovat do luxusnějšího modelu, aby vám déle vydržel a měl i spoustu inovativních funkcí, ale bojíte se vydat najednou tak velkou sumu peněz, neváhejte se zeptat i na možnost nákupu na splátky. Ty vám dovolí pořídit křeslo za daleko vyšší cenu. Pokud jde o ceny, tak se křesla dají rozdělit do 4 skupin.

Cena do 15 000 korun

Masážní křeslo se dá sice pořídit i za cenu kolem 5 tisíc korun, ale u něj toho nemůžete očekávat mnoho. Takové křeslo zvládá jen lehkou masáž zad, víc funkcí nehledejte. U křesel, jejichž cena začíná na 10 000, už je toho mnohem víc a některé modely nabízí více rychlostí i programů masírování.

Cena od 15 000 do 40 000 korun

Masážní křesla v této cenové kategorii už splňují vše, co by mělo plnohodnotné křeslo tohoto typu mít. Ve většině případů tak nechybí hlavové i nožní opěrky, také airbagy, vzduchové masáže a dostatek masážních programů.

Cena od 40 000 do 70 000 korun

Pokud se plácnete přes kapsu a rozhodnete se pořídit masážní křeslo v této hodnotě, pak už jste považováni za opravdové masážní labužníky. Můžete si tak dopřát úžasnou masáž a dosáhnout tak plného uspokojení při uvolnění celého těla.

Tady už vás budou hýčkat 3D masáže, masážní airbagy, vyhřívání pomocí podložky s infračerveným zářením, magnetoterapie a mnoho dalšího. Navíc si budete moci nastavit i vlastní masáže přesně podle vašeho gusta.

Cena nad 70 000 korun

Tak to už je opravdu maximální luxus. Za tuto cenu si už můžete dopřávat všechny možné i nemožné nejmodernější technologie. Snadno si tak splníte vše, co si od svého masážního křesla přejete a to na hodně dlouhou dobu.

Máme pro vás i další zajímavé tipy, například jak vybrat lednici s mrazákem, jak vybrat vakuovačku, jak vybrat golfový kočárek, jak proměnit interiér pomocí bytového textilu, jak provonět domácnost, jak stylově zařídit malý obývací pokoj nebo také jak ukládat věci v malém bytě.

Přidat komentář