Tipy

Jak vybrat golfový kočárek?

Golfový kočárek patří k nejoblíbenějšímu typu kočárků vůbec. Můžete se setkat i s názvy jako golfové hole, golfky či golfáče. Tak či tak, stále je to ten stejný kočárek, ať mu říkáte jakkoliv. Svůj název získal díky tomu, že svým designem až nápadně připomíná právě golfové hole.

Rodiče mají tento kočárek v oblibě z toho důvodu, že je skladný, lehký, dobře se ovládá a když se složí, zabere jen minimum místa. Hodí se zejména do města, zvlášť když cestujete městskou hromadnou dopravou, uvítáte jeho praktičnost.

Golfáče se hodí pro děti od 6 měsíců až do 3 let věku dítěte. Někdy samozřejmě i déle, pokud je dítě třeba menšího vzrůstu. Na trhu narazíte na různé modely, některé jsou vybaveny polohovací opěrkou zad a nožiček, což zajistí dítěti maximální pohodlí. No a pohodlný kočárek je základem všeho. Golfky se dají použít i pro nesedící dítě. Pořídit lze i verzi pro dvojčata.

Co si uvědomit, než vůbec takový kočárek pořídíme?

Pro začátek je důležité si rozmyslet, jestli bude golfový kočárek sloužit jen jako druhý kočárek na nějakou rychlou cestu, třeba na nákupy do města i na dovolenou nebo zda jej budete využívat i při jiných příležitostech. Na co se zaměřit a čemu věnovat při výběru golfového kočárku pozornost?

Polohovací záda a opěrka nohou

U malých miminek, která ještě zatím nesedí, je nutné vybírat takový golfový kočárek, který má polohovací opěrky zad a nožiček. To samé platí v případě, že plánujete použití kočárku na delší trasy.

Z obecného hlediska lze říci, že čím víc poloh sklonu kočárek má, tím lépe. Golfáče, které nejsou polohovací, se hodí pro starší děti, hlavně už pro sedící nebo takové, které už samo chodí, ale po nějaké době chůze si rádo sedne do kočárku a nechá se svézt.

Nosnost

Většina golfových kočárků je určena dětem o váze do 15 kg, ale jsou i modely, jež zvládnou až 20 kilogramů. Vždy je lepší se předem informovat, jakou nosnost výrobce uvádí, aby nebyl kočárek přetížený.

Skladnost kočárku

Přestože se golfáče složí svým způsobem jako hole, případně jako sportovní kočárek, i tak je potřeba počítat s určitým vymezeným prostorem, do kterého se ve složené verzi bude ukládat. Dopředu si zjistěte jeho velikost po složení, ať si doma vyměříte správné místo, kam ho dáte. Samozřejmě, že nejde jen o komoru či skříň v bytě, vejít se musí také do auta, s čímž je třeba rovněž počítat.

Hmotnost golfáčů

Tady je důležité si opravdu důkladně přečíst veškeré parametry, kterými kočárek, jež vám padl do oka, disponuje. Nezapomeňte, že by měl být lehký, protože ho berete nejčastěji na procházky do města a určitě budete někdy potřebovat použít MHD a tahat se s nějakým robustním kočárem nebude nic příjemného. Optimální váha by neměla překročit 10 kilogramů, což je taková maximálně únosná mez.

Kola/kolečka

Pořekadlo méně je někdy více tady rozhodně neplatí. Naopak je lepší, když jsou kolečka u kočárku větší, díky čemuž se s ním mnohem lépe jezdí i manévruje. Bývají odpružená, což je na městské chodníky ideální, s ohledem na množství různých hrbolů, nerovností na silnicích a také často dlažební kostky, po kterých se musí přejíždět. Kola u golfáčů jsou většinou otočná a vybavená aretací.

Bezpečnostní pásy

Podobně jako je tomu u sportovního či kombinovaného kočárku, existují i modely golfových kočárků, které jsou vybaveny bezpečnostními pásy a to tříbodovými nebo pětibodovými. Zásadní je, aby byly takové pásy dostatečně měkké, jinak budou dítě tlačit a mohou mu snadno odřít citlivou dětskou pokožku.

Potah kočárku

Nic nepotěší více než potah, který se dá sundat a lze ho vyprat v pračce. To je velké plus. Zároveň je skvělé pokud má kočárek omyvatelné části, které jednoduše očistíte. Největší výhodou jsou golfáče, jejichž části jsou potažené materiálem, který snadno omyjete nebo aspoň igelitem. Jedná se hlavně o madlo, rukojeť atd.

Madlo

Před dítětem nesmí chybět madlo, o které se dítě nejen opírá, ale slouží i jako bezpečnostní prvek. Pokud se podaří sehnat model kočárku, který má madlo aspoň na jedné straně odklápěcí, je to super. Dítě si hravě vleze do kočárku samo a není nutné mu zbytečně prostrkávat nožičky pod madlo. Vhodné to je i v případě manipulace s dítětem, kdy ho chcete třeba zakrýt nebo mu upravit oblečení a podobně.

Rukojeť

Charakteristickým znakem golfových holí je ten, že rukojeť bývá rozdělena na dvě části, ale v dnešní době již výrobci u novějších typů dělají rukojeť spojenou (vcelku). Je to možná výhodnější než když je rozdělená, neboť se s kočárkem mnohem lépe manipuluje a dá se pak ovládat i jednou rukou.

Brzdy

Golfky mívají brzdy spojené nebo nezávislé na obou kolečkách. Tady je skutečně výběr velmi individuální a záleží na rodičích, která verze jim bude lépe vyhovovat. U tohoto parametru je podstatné, aby byly brzdy vyrobeny z kvalitního materiálu, takže vám dlouho vydrží a nebudou hned opotřebované.

Jaké existují doplňky ke kočárku?

Na doplňky ke kočárku by se rozhodně nemělo zapomínat, protože jsou praktické a často vám mohou tzv. vytáhnout trn z paty.

  • pultík – zastupuje vlastně madlo
  • pláštěnka na kočárek – dá se zakrýt celý kočárek i s dítětem
  • síťka proti hmyzu – otravní komáři a spol. nebudou mít šanci
  • nánožník na zimu – praktický a velmi účinný
  • slunečník na kočárek – vhodné zejména při silných slunečních paprscích v parných létech
  • držák na lahvičku – dobré pro pitný režim dítěte.

Maminky by mohlo také zajímat, jak se dá vybrat ideální dětská postel, nebo si mohou projít průvodce výběrem dětských kolečkových bruslí.

Přidat komentář