Tipy

Jak vybrat lednici s mrazákem?

Je tomu již několik desítek let, kdy se lednice stala nedílnou součástí každé moderní domácnosti. S rostoucím komfortem vzešla i potřeba uchovávat potraviny déle čerstvé, a to v jakékoliv roční době. Tohoto úkolu se hravě zhostily právě lednice. Lednice je dnes již běžný spotřebič, který si sice pořizujeme na několik dlouhých let, nicméně čas od času nás koupě nové nemine.

Pokud doposud používáte pouze obyčejnou lednici s malým mrazákem nebo máte dokonce lednici bez mrazáku, můžete nyní stát před volbou, jaký spotřebič vlastně pořídit. Na českém trhu totiž najdete mnoho chladniček s mrazákem, i bez něj. Pokud jste se rozhodli si pořídit lednici s mrazákem, zařadíte se do skupiny majitelů nejpopulárnějšího typu lednic současnosti.

Kombinovaná lednice s mrazákem dole Electrolux EN3201MOW

Kombinovaná lednice s mrazákem dole Electrolux EN3201MOW

Většina domácností sáhne právě po lednici s mrazákem. Ta svou kombinací dvou spotřebičů v jednom uspokojí většinu nároků a současně nezabírá zbytečně mnoho místa. Mrazicí část je totiž zpravidla ve spodní části, zatímco část chladicí je nahoře. Menší typy však mohou mít rozestavění i přesně opačné, tedy nahoře mrazák a dole chladničku. V každém případě se vždy můžete spolehnout na dvoje přední dvířka pro snadné otevírání.

Naznačili jsme, že lednice s mrazákem jsou velmi oblíbené, což je velká výhoda pro všechny zájemce bez rozdílu. Díky oblibě se na ně výrobci zaměřují a výběr je pestrý, co se týče jejich funkcí i ceny. Popustit můžete také uzdu své fantazii, protože na dnešním trhu najdete i různě barevné lednice s mrazákem. Rozhodně se nemusíte omezovat obligátní bílou.

Při rozhodování, po jakém modelu sáhnout, zvažujte, jak velkou lednici s mrazákem potřebujete. Obvykle se vše odvíjí od počtu členů domácnosti. Zde mějte na paměti, že spotřebič vám bude sloužit 5 i více let a vyplatí se tak myslet také do budoucna. Například plánujete-li založit rodinu, zohledněte i budoucího člena rodiny. Pro vhodně zvolený objem existuje snadný výpočet: každý člen domácnosti potřebuje v lednici zhruba 70litrový objem, v případě mrazáku se doporučuje 25 litrů objemu.

Kombinovaná lednice s mrazákem nahoře LG GTB574PZHZD

Kombinovaná lednice s mrazákem nahoře LG GTB574PZHZD

Dnešní doba přeje co největší úspornosti spotřebičů a ani lednice s mrazákem nejsou výjimkou. I cenově dostupné modely již zpravidla plní energetickou třídu A+, není však žádným překvapením i vyšší zařazení A++, a dokonce i A+++.

Při vybírání se nebojte lednici pořádně prozkoumat. Zamyslete se, jaké potraviny budete chtít v lednici uchovávat. Vhod přijdou speciální přihrádky na vajíčka, případně celé patro, kde lze pohodlně uchovávat skleněné lahve. Mnohé lednice již nepodléhají námraze a v podstatě je nemusíte nijak udržovat. Obdobnou funkci lze nalézt také u mrazáků, je však přeci jen vzácnější.

Pakliže lpíte na čerstvém ovoci a zelenině, hledejte zásuvku zvanou Crisper Box. Lednice, která jí bude vybavena, nabídne prostor s vlnitým dnem, které zajistí, že ovoce a zelenina vydrží déle čerstvé a uchová si žádanou křupavost.

Co se týče praktických funkcí, můžeme vám doporučit alarm nezavřených dveří. Možná si říkáte, že lednici přeci vždy bezpečně uzavřete. Člověk je však tvor roztržitý a je příjemné mít tzv. zadní vrátka. Pokud bude lednice s mrazákem vybavena alarmem, budete akustickým signálem informováni, že dveře lednice či mrazáku nejsou dovřeny.

Jednodveřová lednice Zanussi ZRA 22800 WA

Jednodveřová lednice Zanussi ZRA 22800 WA

Lednici bereme již jako samozřejmost, avšak bez přísunu elektrické energie by se z ní stala jen další běžná skříňka. Při nenadálém výpadku se nemusíte strachovat. Dnešní lednice s mrazákem již díky pokročilým izolacím dokáží potraviny udržet v požadované teplotě i několik dlouhých hodin. Pokud je tento parametr skutečně důležitý, určitě se zaměřte na tzv. akumulační dobu spotřebiče.

Závěrem shrňme, že lednici s mrazákem vždy vybírejte s ohledem na konkrétní prostor a přesné využití. Předejdete tomu, že sáhnete po nedostatečně vybaveném, nebo naopak zbytečně předimenzovaném modelu.

Přidat komentář