Léto patří bezpodmínečně různým vodním sportům, díky kterým si užijete nejen dostatek tepla ze sluníčka, ale také si zasportujete a uděláte něco pro své tělo. Zatímco v minulosti byl kiteboarding pro veřejnost dost cizím slovem, v současné době je na vrcholu řebříčku oblíbenosti a zájem o tento sport stále stoupá.
Jak již předchozí řádky napovídají, jedná se o vodní sport, který je pro někoho taktéž známý jako kitesurfing. V překladu název „kite“ znamená „drak“ a „kiteboard“ znamená „prkno“.
Při tomto sportu se pohybujete na vodní hladině na speciálním prkně – kiteboardu nebo jiné levnější variantě prkna, a pomocí tzv. trapézu, který je upevněn kolem pasu jste připojeni k tzv. tažnému draku – kitu. Jízda je pak závislá právě na větru a práci s kitem.
Postupný vývoj tohoto sportu a jeho neustálé bezpečnostní zdokonalování, posunulo kiteboarding jako vhodnou aktivitu nejen pro dospělé nadšence, ale také pro menší zájemce. Vyzkoušet si tento sportu můžete na několika vodních plochách – kite spotech po celé republice, své dovednosti můžete otestovat buď samostatně nebo pod dohledem profesionála, což je pro začátečníky mnohem vhodnější.
Proč absolvovat kurzy a neučit se samostatně?
Než si položíte otázku, proč byste měli platit za kurz, který vás naučí něco, co se můžete naučit samostatně, stejně jako jste to zvládli s kolem nebo na lyžích? Kiteboarding není úplně běžný sport a vyžaduje zkušenosti.
Jako začátečník těžko odhadnete vhodný vítr, vybavení či techniku jízdy na kiteboardu. Výhodou kurzu je to, že máte k dispozici nejen všechno vybavení ale hlavně zkušeného kitera, který vám v začátku se vším poradí.
Co se týče vybavení na kitování hlavními věcmi je samozřejmě tažný drak, kiteboard, kvalitní trapéz, ochranná helma a samozřejmě botičky. Pokud budete jezdit častěji vyplatí se dobrý neopren a ideálně i ochranná vesta.
Právě s vhodným vybavením vám poradí na kurzu nebo se můžete obrátit na kitovou speciálku Mysticstore.cz, která má pobočku v Brně a Praze.
Jak správně jezdit na kiteboardu?
- Vybavení – jestliže máte již absolvovaný kurz a máte za sebou základy, sport vás oslovil a chtěli byste se mu věnovat, myslete na to, že se nejedná o poměrně levný sport. V zásadě si můžete zakoupit vybavení zcela nové, nebo si koupit již použité z bazaru, což se ovšem příliš nedoporučuje, hlavně u tažného draka. Při nákupu se raději poraďte s odborníky, kteří vám ochotně poradí.
- Základy – i když máte za sebou nějaké zkušenosti přímo na vodě, nevyplatí se jezdit samostatně, snažte se pohybovat neustále s někým, kdo vám může pomoci v nouzové situaci a případně vám přivolat pomoc. Samozřejmostí by měl být váš Buddy, který vám pomůže se startováním draka a celkově s přípravou a balením.
- Poznání povětrnostních podmínek– kiteboarding je dost závislý na větru, jestliže není vír, tažný drak vám nepoletí a vy tak zůstanete stále na jednom místě. Existují specializované stránky, které jsou určeny přímo pro kitery, kteří si podle nich plánují návštěvy konkrétních míst.
Znáte hydrofoil?
S kiteboardingem může také úzce souviset pojem hydrofoil, i když se jedná převážně o technologii, která byla známá především z křídlových člunů. V dnešní době je hydrofoil používán i jako křídlo, které se instaluje na spodní stranu prkna, díky čemuž je manipulace na hladině mnohem snadnější, můžete se různě naklánět, i když je voda zcela klidná.
Zároveň hydrofoil dodává prknu vyšší rychlost, neboť prkno se může dostat do výšky, kam jej vynese drak, následně je působící odpor vody nižší a prkno se tak pohybuje mnohem rychleji.
Rada na závěr
Pakliže jste si kiteboarding dostatečně oblíbíli a nechcete opět čekat na léto, můžete vyzkoušet i jiné podoby tohoto sportu. Mimo vodu je možné provozovat tzv. landkiting, ke kterému vám postačí tráva, v zimě zase vyzkoušíte snowkiting, k čemuž budete bezpodmínečně potřebovat sníh.
V obou případech je třeba mít dobrý kite a místo prkna vhodnou náhradu. Další informace o kiteboardingu najdete zde.