Ať už jste sami milovníky sportu a pohybu nebo jen chcete dopřát dostatek zábavné pohybové činnosti svým dětem, bude vás dnešní téma zajímat. Dětská vozítka jsou skvělým způsobem, jak děti přimět trávit dobrovolně více času venku a ještě si to náramně užít. Dnes bude řeč o odrážedlech a koloběžkách.
Odrážedla
To, že v článku začínáme právě odrážedly, má svůj význam. Děti na nich totiž mohou jezdit již od 18 měsíců. Nedokážeme vám ale zaručit, že zrovna vaše dítko bude již v tomto věku na odstrkovadlo připravené. Doporučujeme pozorovat, jak moc velký úspěch sklízí třeba klasická mini plastová motorka. Pokud z ní váš ďáblík nechce slézt hodiny denně, pak je velká pravděpodobnost, že s odrážedlem sklidíte nemalý úspěch.
Jak jistě samo vyplývá, tím spíš, že je produkt určen pro tak malé děti, při koupi je nutné dbát na kvalitu. A jaké jsou standardy, na co si dát pozor a čím se řídit?
Jedním z nejdůležitějších údajů je výška sezení. Nejnižší poloha musí být vždy taková, aby umožnila dítěti došlápnout celými chodidly na zem. Z hlediska bezpečnosti platí toto pravidlo zcela bez výjimky. Co se týče bezpečnosti, už by mělo být samozřejmostí kupovat taková odstrkovadla, která mají bezpečnostní certifikáty a splňují požadované normy. U klasických značek je to zcela běžné, pozor ale na unáhlené koupě někde u stánků nebo podobně, jde o bezpečí vašich dětí.
Jedním z dalších nezanedbatelných parametrů je materiál. Rozlišujeme 3 základní typy – kovové, dřevěné a plastové. Každý si lehce domyslí, že kovové odrážedlo má nejdelší životnost, ale také je nejtěžší, což dětem nemusí vyhovovat. Nezavrhujte proto ani plastová a dřevěná odrážedla, která nabízejí krásné designy a od značkových výrobců disponují též velkými kvalitami.
Nemalou roli hrají také pneumatiky, které mohou být nafukovací nebo nenafukovací. Pokud víte, že dítě bude jezdit terénem, v přírodě, na zahradě, u chaty, zřejmě lépe oceníte kolečka nafukovací, která si lehce poradí s různými překážkami. Když ale pořizujete odstrkovadlo s tím, že bude využito na hřiště a zpět po zpevněných cestách, vystačíte si i s nenafukovacími kolečky. Obecně se totiž možná pokládají za méně kvalitní, ale ve skutečnosti dovedou dobře sloužit právě na rovných a hladkých cestách, snižují celkovou hmotnost a nepíchnete je. Dále si můžete také vybírat vzorek pneumatik, středovou výplň, zda mít či nemít blatníky, ale nic z toho není ve výsledku, kdo ví jak podstatné. Důležitá jsou u kol ještě ložiska, ale lajk se v tomto tématu většinou nevyzná, proto bude lepší, když si necháte poradit prodejcem nebo s sebou vezmete do obchodu nějakého zkušeného cyklistu.
Co se dá u tohoto typu „dopravního prostředku“ považovat za velké téma jsou brzdy. Jeden tábor tvrdí, že jsou k ničemu, že si dítě přibrzdí nohama, kdy potřebuje. Druhý si pevně stojí za bezpečností, kterou brzdy poskytují. My to necháme na vás a jen zmíníme naše doporučení a postřehy. Pokud o brzdě budete uvažovat, opět bychom být vámi zvážili, v jakém prostředí bude vaše dítko na odrážedle jezdit. Určitě si v klidu zabrzdí nožičkama na rovné cestě po chodníku, parkem, na dětské hřiště. Pokud ale víte, že park máte pod kopcem, pak myslete na to, že i ta nejmenší odrážedla mohou nabrat velkou rychlost – samozřejmě velkou vzhledem k malému uživateli. Ani v takovém případě to ale neznamená, že máte sáhnout po jakémkoliv odstrkovadle s brzdou. Brzd je několik typů, dopředu se s nimi seznamte, a jestli dospějete k závěru, že o některý z nich stojíte, vezměte v potaz také dítě samotné. Bude umět brzdu ovládat? Má na to sílu? Pořád se jedná o stroj, který má být zdrojem zábavy a každé dítě vnímá jinak, tak by byla škoda v takovém případě šlápnout vedle.
Hlavní parametry pro výběr jsme shrnuli, ale ani zdaleka to nejsou všechny. Kromě výše zmíněného je dobré také zvážit vlastnosti jako možnost výsunu řidítek, nosnost, materiál sedla, rozložitelnost a vzhledem k určení dětem samozřejmě také design.
Ceny se pohybují v rozmezí od 900 Kč do 5000 Kč. Mluvíme tedy o značkových kouscích, o jiných byste vůbec neměli uvažovat. Samozřejmě cenu ale neurčuje jen značka, ale také různé poměry kvality a vlastností, tak vybírejte pečlivě.
Koloběžky
Větším dětem, přibližně od 4 let už můžete pořídit koloběžku. Ta rozvíjí cit pro rovnováhu i motorické schopnosti a o tom, že je zábavnou formou přepravy svědčí i fakt, že se stává stále oblíbenější také mezi dospělými.
Jako u všech dětských vozítek, i v případě koloběžky musíte při výběru dbát především na bezpečnost. Tu ovlivňují různé faktory, od velikosti, přes hmotnost až po umístění brzd. Pojďme se tedy na jednotlivé parametry zaměřit.
Pro začátek uvedeme jedno pravidlo, díky kterému předejdete mnoha nepříjemnostem a případným zraněním. Nekupujte nikdy větší koloběžku s vidinou, že teď to nějakou dobu váš prcek vydrží a pak do ní vyroste. Opravdu se to nevyplácí. Všechny velikosti, délky a rozměry by měly být tak akorát, aby dítě mohlo jezdit od počátku pohodlně a bezpečně. I tak máte možnost koupit koloběžku, která dítěti déle vydrží, například díky nastavitelné výšce řidítek. Většinou mají závitové hlavové složení, které umožňuje přizpůsobit výšku řídítek pomocí imbusového klíče. Optimální rozsah nastavení by se měl pohybovat mezi 7 – 10 cm.
Pokračujme kolečky – velká nafukovací nebo malá nenafukovací? Jako v případě odstrkávadel, hraje roli terén, na kterém bude dítě jezdit. Malá kolečka jsou vhodná opravdu pouze na hladké rovné povrchy, a i když si říkáte, že jiné snad ani ve svém okolí nemáte, nezapomínejte na vynalézavost a fantazii dětí. Překážky budou přímo vyhledávat, tam kde vy vidíte nájezd pro kočárek, oni vidí kopeček na sjíždění a tak podobně. Vzhledem k tomu jsou obecně u koloběžek už lepší volbou kolečka nafukovací a větší, která si poradí s náročnějším terénem a jsou stabilnější.
O tom, jak bude jízda snadná nebo namáhavá, rozhoduje také nášlapná výška stupátka. Je to jeden z hlavních parametrů a doporučuje se výška kolem 7 centimetrů.
Také nezapomeňte na kontrolu brzdy. Ta by měla být už samozřejmou součástí a hlavně musí dětem padnout do ruky a vyhovovat – určitě je lepší před koupí vyzkoušet.
Až vyřešíte předchozí, už vám toho mnoho zbývat nebude. Určitou roli hraje také celková délka koloběžky a rozvor kol, ale ne každý na to klade při koupi požadavky. To už je asi podstatnější délka a šířka stupátka, která by měla vyhovovat nožičkám vašich ratolestí.
Ceny se opět pohybují v široké škále, ale nesnažte se šetřit na úkor kvality a bezpečnosti. Navíc z takové jízdy na koloběžce se může stát záliba na celý život, a to už za nějakou tu investici stojí.