Tipy Zdraví

Jak se zbavit psychických potíží a ulevit duši bez terapie

Určitě mi dáte za pravdu, že dnešní doba je značně uspěchaná a v mnoha ohledech chaotická. Nakládáme si mnohdy víc, než jsme schopni zvládnout a tak se snažíme najít ideální způsoby, jak ulevit své znavené duši.

V řadě případů to lidé řeší tak, že si najdou odborníka na psychoterapii, ke kterému pravidelně dochází. To je sice dobrý způsob, ale existují mnohá řešení, která máme na dosah ruky a ani o nic nevíme.

Přitom nám mohou pomoci stejně jako psychoterapie. Přestože odborná pomoc je důležitá, pokud je toho na nás opravdu až moc, není na škodu vyzkoušet i něco jiného. Máme pro vás pár tipů, které mnohdy fungují stejně jako samotná terapie.

Hudba má léčivé účinky

O tom, že hudba léčí, se přesvědčili už mnozí. To fungovalo již ve starých dobách. Ostatně o našich prapředcích je známo, že využívali zvuky pro přivolání lásky, zajištění dobré úrody, ale i na zahnání strachu z blesků. Stejně funguje i hudba.

Pokud posloucháte hudbu, můžete se bez problémů zbavit napětí i povzbudit naději. Dokonce existuje muzikoterapie, což není nic jiného než léčba pomocí hudby. Zjistěte si, který styl hudby vás dokáže uklidnit a naladit na pozitivní vlnu. Někomu pomáhá klasická hudba, dalšího uklidní taneční hity a někdo nedá dopustit například na heavy metal. To už je na jednotlivcích.

Klidně střídejte i více typů hudby a sledujte, jaká skladba se vám zamlouvá podle vaší aktuální nálady, a hlavně si hlídejte, co to s vámi dělá. Pustili jste si třeba Mozarta a přešel vás vztek? Posloucháte české hity a najednou jste dostali chuť se smát? Pak byla hudební léčba úspěšná a výběr hudby správný. Pořiďte si mp3 přehrávač nebo využijte svůj chytrý telefon, k tomu pořádná sluchátka a můžete se léčit.

Pravidelně cvičte a to i v MHD

Klasická jóga, power jóga, pilates, meditace nebo třeba zumba či nordic walking, to vše je ideální způsob jak se trochu protáhnout a udělat něco pro své zdraví. Nepomáhají jen fyzicky, ale i psychicky. Na deprese a úzkosti platí mnoho věcí a často nás způsob jejich odbourání překvapí.

Mnozí to řeší tím, že se učí stát na hlavě. To je sice skvělá činnost, ale například v autobuse by to asi vypadalo divně. Nehledě na to, že si stačí představit vše, co může být na podlaze a člověk se hrůzou osype.

To ovšem neznamená, že by nebyla městská hromadná doprava nevhodná ke cvičení. Musíme jen najít takový způsob, který lze aplikovat nenápadně a pokud možno když sedíme. Jde o rychlou a jednoduchou formu meditace, na kterou vám stačí třeba jen 5 minut a můžete jí provozovat nejen v autobuse, ale také v tramvaji, metru nebo třeba v čekárně u vašeho praktického lékaře.

Stačí se posadit, uvolnit se a soustředit se na svůj vlastní dech. Ignorujte vše, co se kolem vás děje. Sledujte, jak dýcháte, vzduch, který přichází a zase odchází. Zavřete oči a představte si své nejoblíbenější místo a sebe, jak se na něm procházíte.

Chodíte třeba rádi do lesa? Pak myslete na krásný les a v duchu si představujte, že jste v jeho středu a jdete se projít. Uvidíte, že se budete cítit skvěle a během 5 minut se zbavíte všech splínů. Uvolníte jak své tělo, tak mysl.

Umístěte nábytek podle Feng-šuej

Prostředí, v němž žijeme, má na naší psychiku větší vliv, než si mnohdy připouštíme. Pokud je náš domov depresivní, projeví se to na našich náladách i samotném psychickém stavu. Přestože na pracovišti se nám nemusí umístění nábytku líbit, jen těžko nás nechají přestavět celou kancelář, aby vyhovovala jen nám.

Ovšem nábytek doma, to je jiná kapitola. Domácnost by měla být zařízená tak, aby na nás působila jako bezpečný a harmonický přístav, do kterého se rádi vracíme. Veškeré vybavení by mělo ladit a tvořit soulad. Uvědomte si, že ve svém domácím útočišti potřebujete odpočívat, načerpat nové síly na další den, potkávat zde nejen své milované a blízké, ale také přátelé.

Učení feng-šuej říká, že k tomu, aby se doma člověk cítil dobře, stačí jen několik maličkostí. Pro začátek se zbavte suchých květin a vyměňte je za čerstvé, ideálně zelené. Udělejte generální úklid a zbavte se zbytečností. Vymalujte všechny místnosti a použijte jen ty barvy, které na vás působí pozitivní energií.

Vše zakončete tím, že ozdobíte vchodové dveře. Nemusí to být zbytečně přeplácané, ale uvidíte, že díky tomu se budete cítit mnohem lépe, už když vstoupíte do bytu/domu. Ostatně tomu, jak zařídit domov podle feng-šuej jsme se věnovali v samostatném článku zde.

Vaření jako psychoterapie

Možná vás to překvapí, ale i vaření může mít velmi pozitivní vliv na psychiku. Samozřejmě, že nemám na mysli situaci, kdy přiběhnete domů na poslední chvíli a spěcháte jako šílení, abyste co nejdříve nasytili rodinu, která už umírá hlady a vrhne se na cokoliv, co před ně postavíte. U toho rychle naházíte prádlo do pračky a ještě stihnete překontrolovat úkoly svých ratolestí a je úplně jedno jestli jste muž či žena.

Jedná se o vaření, kdy si v klidu dojdete nakoupit kvalitní suroviny, vymyslíte nebo si najdete recept, co vás zaujme a chtěli byste ho ochutnat. Vy si pomalu a bez nějakého stresu vše očistíte, nakrájíte a pak s láskou a radostí přichystáte vybraný pokrm.

Představte si, jak se kuchyní line vůně oblíbených bylinek. Na plotně bublá lahodná omáčka, zelenina je pěkně křupavá a vy už se nemůžete dočkat, až svůj gurmánsky dokonalý výtvor prvně ochutnáte. Vaření je velmi populární i mezi celebritami, které se rovněž chtějí dobře najíst a také ulevit své duši.

Někdy pomůže být jen sám se sebou

Známe to všichni, že jsme neustále mezi lidmi, ať už pracujeme, nakupujeme nebo třeba jen jdeme k lékaři. Pak přijdeme domů, díváme se na televizi nebo surfujeme na internetu, povídáme si na sociálních sítích, čteme došlé maily, prostě neustále hledáte nějakou činnost, aby člověk nebyl jen sám se sebou.

Víte o tom, že někdy je to to nejlepší, co můžete udělat? Najděte si chvilku, kdy se třeba natáhnete do postele, zavřete oči a budete přemýšlet o něčem krásném, případně si můžete dát šlofíčka a snít. Dobré je také začít si psát deník, kam zaznamenáte veškeré své pocity a tak říkajíc se do něj vyzpovídáte, abyste ulevili duši.

Jestli nechcete ležet, vyrazte někam do přírody, ale musí to být místo, kde není hromada lidí. Ideální je třeba les, kde je ticho a čerstvý vzduch. Uvidíte, že se skvěle odreagujete, odbouráte stres a značně se zmírní vaše případné psychické problémy.

Tančete jen tak pro radost

Věděli jste o tom, že když budete skákat, různě se natřásat, poskakovat, případně naklepávat ruce a nohy, tak se můžete hravě zbavit velké části napětí? Tanec uvolňuje emoce a vyplavují se při něm endorfiny. Nemusíte tančit na veřejnosti ani s partnerem, klidně si zatančete uprostřed ložnice jen vy. Nikdo vás neuvidí a vy se tak můžete uvolnit a tančit jako smyslů zbavení.

Je úplně jedno, jaký styl tance zvolíte. To nejdůležitější je, abyste si ten tanec užili. Vy se potřebujete uvolnit, zbavit se napětí a všeho co vás sužuje. Dělejte třeba piruety, když to pomůže, skákejte, něco se nakrucujte bez jakéhokoliv stylu. Prostě si to užívejte naplno a neřešte, jak u toho vlastně vypadáte.

Naučte se poslouchat hlas svého těla

Zdá se vám to jako nesmysl, protože vaše tělo přece nemluví? Chyba lávky. Tělo je chytré a ve chvíli, kdy se s ním něco děje, dokáže na to upozornit i když k nám nepromlouvá hlasem. Vysílá signály, že jsme přetížení, potřebujeme odpočinek, systém se začal přehřívat a podobně.

My ho často ignorujeme a děláme, že ho jednoduše neslyšíme nebo prostě nechceme slyšet. Naopak mu toho naložíme ještě víc, bez ohledu na to, jak se právě cítíme. Principy psychosomatiky tvrdí, že každý problém, který nechceme řešit, se za nějaký čas projeví v podobě zdravotního problému.

Tomu se dá snadno předejít tím, že si začneme signálů svého těla všímat a budeme mu naslouchat. Pravidelně zjišťujte, jestli vaše tělo něco nebolí, netlačí a pokud ano, zjistěte, proč se to vlastně děje a co tomu předcházelo.

Buďte svým vlastním terapeutem

Samozřejmě, že to není o tom, že se budete nějak léčit nebo chodit na sezení, kde budete jen vy. Stačí se jen naučit se sami sebe ptát na zásadní otázky. Jakmile vás začne něco trápit a vy pocítíte, že jste nervózní, stresovaní nebo vás přepadne nečekaně depka, musíte se ptát.

Pokládejte si jednoduché, ale srozumitelné otázky. Například: Proč jsem vlastně nervózní? Jak mi to vůbec pomůže? Co se naučit? Co je možné udělat, aby se moje situace změnila k lepšímu? Jaká činnost by mi mohla vylepšit tak zkažený den?

Vhodných otázek je mnoho, ale vždy musí být taková, abyste si na ní dokázali ihned odpovědět. Uvidíte, že taková pomůcka funguje perfektně a vy se během chvilky budete cítit daleko lépe než předtím.

Váš život potřebuje rovnováhu

Důležité je, abyste svůj život stabilizovali a měli všeho tak akorát. Být občas není špatné, ale nesmí se to přehánět. To samé však platí o zábavě, práci, odpočinku, klidových i stresujících situacích, zkrátka ve všem co děláte.

Tolik, kolik máte stresu, musíte mít i klidu. Když půl dne pracujete, měli byste po stejnou dobu i odpočívat atd. Jakmile budete mít stabilní život, stabilizuje se i váš psychický stav. Jasně, že ne vždy najdete dostatek času praktikovat vše v takovém časovém horizontu, jak by bylo potřeba.

To ovšem neznamená, že když budete mít náročné období, tak si nemůžete najít čas třeba na procházku v lese, posezení s přáteli, vyjížďku na kole či klidně na koni, případně na příjemnou relaxační koupel doma ve vaně. Vždy si musíte najít pozitivní protiklad všeho negativního. Potřebujete vše, co vás bude těšit a naplňovat radostí a dobrým pocitem, aby to eliminovalo to, co vás dostalo do depky či stresu.

Neschovávejte kostlivce ve skříni, ale vyhoďte je

Veškeré psychické problémy vždy musí něco vyvolat. Vy musíte pro začátek zjistit, co vyvolává vaše negativní pocity. Za kostlivce považujeme vše, co nám může dělat problémy. Sepište si seznam všech lidí, míst i situací, které ve vás dokážou vyvést z míry a vyvolat divný pocit.

Když budete třeba sedět s nějakým člověkem a začne se vás zmocňovat úzkost, přemýšlejte, proč na vás ten dotyčný tak působí. Přišli jste na nějaké místo, kam běžně chodíte a najednou jste si uvědomili, že se tam necítíte dobře a vždy je vám pak špatně, když z něj odcházíte.

Postupně se snažte rozpoznat to, co vás jakkoliv stresuje a vyvolává zvláštní pocity. Jakmile budete znát původ svých problémů, můžete s tím začít pracovat. Přestat navštěvovat místa, na kterých se vás zmocňuje úzkost.

Vyhýbat se lidem, kteří na vás přenáší svou negativní energii atd. Postavte se tomu zpříma a každou takovou situaci v klidu vydýchejte. Možná se budete divit, jaké maličkosti nás často mohou dostat do psychických problémů.

Zdroj foto: pixabay.com

Přidat komentář