Zdraví

Období nemocí vrcholí. Po čem sáhnout v lékárně?

žena vybírá léky v lékárně

Letos se zima po několika letech objevuje v celé své kráse. I když slovo krása zdá se poněkud relativní.  Nic proti milovníkům zimy, ovšem často své čerstvě načerpané dny dovolené místo na horách, strávíme v posteli. Rýma, kašel, nachlazení, chřipka, viróza – věčná témata, která jsou momentálně ještě aktuálnější než kdy jindy.

Jak se s těmito strašáky poprat nebo jim dokonce předejít? To vám dnes poradíme.

Imunita na prvním místě

Patříte mezi ty, kteří nepodceňují své ošacení, poctivě se dopujete ovocem a pak si lámete hlavu, proč vás ta nemoc zase dostala? Možná nemáte dostatečně silný imunitní systém a přitom jeho posílení je v silách téměř každého z nás.

Přestože se vám možná právě v tomto období nejméně chce, je potřeba abyste měli dostatek pohybu. Budete-li v dobré kondici, bude na tom stejně i imunita nebo k tomu alespoň bude mít velice blízko.

Pestrá a pravidelná strava je dalším způsobem, jak svou obranyschopnost zvýšit. Zatímco v létě je samozřejmostí konzumace sezónních čerstvých plodin, v zimě je o ně často strava ochuzená. Je potřeba zvolit dobrou náhradu letních plodin, případně si připlatit za potraviny z dovozu. Ale pozor, ne vždy je cena zárukou kvality.

Když se mluví o imunitě, jako první jistě vyvstane téma vitamínů. Jejich doplňování pomocí tablet nám vnucují farmaceutické společnosti na každém kroku. Tato forma ovšem není ideální a často také nedostačuje. Mnohem lépe své tělo obrníte již výše zmíněnou správnou stravou. Obecně se samozřejmě jedná o ovoce a zeleninu, ale konkrétněji byste určitě měli do svého jídelníčku zařadit citrusové plody nebo kiwi, tedy ovoce s obsahem vitaminu C. Dále ořechy, luštěniny a listovou zeleninu, kvůli obsahu vitaminu E a D či zinku a hořčíku. Výborně poslouží také kyselé zelí, česnek a další běžně dostupné a levné potraviny. Stačí se jen dostatečně informovat.

Kromě již zmíněných jsou i další způsoby, jak se vyhnout onemocněním. Důležitý je dostatečný spánek, alespoň částečné otužování, nepřetápění místností apod.

Podpora doplňky stravy je samozřejmě také možností, ale slovo doplněk hraje velkou roli, tak to mějte vždy na paměti. K nejznámějším patří například Preventan či cenově náročnější Wobenzym.

Jako ve všech oblastech, týkajících se našeho těla i zde platí jednoduché pravidlo, že zdravý životní styl je více než cokoliv. Potřeby každého mohou být trochu jiné, ale pokud budete dělat to nejlepší pro sebe, nemoci se vám budou vyhýbat obloukem.

Co vás postaví na nohy?

O tom, že existuje nespočet babských rad a typů už jsme hovořili několikrát, ale někdy je prostě třeba sáhnout po pomocnících z lékárny. Často se vyhýbáme lékařům a s lékárníky se pak radíme, jak řešit který příznak pomocí volného prodeje. Není to ale tak úplně správně.

Velké oblibě se těší například horké nápoje, které na rozdíl od tablet vnímáme jako celkem příjemnou formu léčení. Nejznámější značkami těchto léčiv jsou Coldrex, Vicks Symptomed Comlete nebo Paralen Grip.

Téměř stejné značky figurují také v oblasti tablet či jiných forem a způsobů podávání. Klasikou jsou Aspirin a Acylpyrin, po kterých už mnoho lidí sahá téměř automaticky. Máme pro vás ale doporučení. Předtím, než lékárnu příště navštívíte, je dobré se informovat o možnostech, které už jsou dávno jinde, než byly v dobách, kdy opravdu Paralen a Acylpyrin tvořili základ lékáren. Často léčiva se stejným složením jen pod jinou značkou naleznete za mnohem přijatelnější ceny, které vám bohužel mohou být i lékárníky utajeny.

Vždy se ale pečlivě zamyslete nad tím, zda by opravdu nebylo vhodnější navštívit lékaře. Nikoho nebaví sedět hodiny v čekárnách lékařů a odcházet s receptem na běžně dostupný sprej do nosu, ale zdraví je to nejcennější, co máme. Nepodceňujte to, máme jen jedno.

Přidat komentář