Bydlení

Jak stylově zařídit malý obývací pokoj

Obývací pokoj je svým způsobem srdcem každého bytu či domu a tak si na jeho zařízení dáváme patřičně záležet. Snažíme se, aby tato místnost obsahovala vše, co má mít, a poskytovala nám díky tomu maximálně velkorysé zázemí.

Stačí přitom jen pořídit ten správný obývací nábytek, nějaké ty bytové dekorace, případně živé či umělé květiny. Podívejme se teď společně na to, jaké kousky pořídit, aby i malý obývací pokoj udělal velký dojem.

Pohovky

Základním kamenem pro každý obývací pokoj je bezesporu pohovka/sedací souprava, která poskytne pohodlné posezení i v minimalistickém prostoru. Pokud máme malý pokoj, je potřeba jej zařídit natolik chytře, abychom využili každý centimetr, protože ve chvíli, kdy plánujete rozmístění nábytku, je i jeden jediný centimetr důležitý.

Ideální volbou do takto malého prostoru, jsou kompaktní, multifunkční a také rozkládací pohovky. Pro klasický obývací pokoj je běžná rohová sedací souprava s područkami, jenže pro malou místnost se moc nehodí, protože působí až příliš robustně. Nahradit jí můžeme trojsedačkou bez područek. Místo nich poslouží například malé pevné polštářky.

Podnožky a rozkládací pohovky

K sedačce je dobré pořídit podnožku a libovolně jí posouvat jak je třeba. Hodit se bude tzv. modulární sestava, kterou tvoří několik nezávislých modelů. Jejich výhodou je, že se dají podle libosti kombinovat. Pokud je pohovka ještě navíc i rozkládací, pak je to výhra zejména ve chvíli, kdy vám přijede nečekaná návštěva a vy je nemáte kde uložit. Pak poslouží i malý obýváček s omezeným prostorem.

Jestli hledáte takovou pohovku, na které plánujete pravidelný odpočinek či dokonce spánek, dbejte na to, aby byla matrace i rošt maximálně kvalitní a s pohovkou bylo možné jednoduše manipulovat.

V dnešní době je běžné, že je obývací pokoj propojený s kuchyňským koutem. To je jediný případ, kdy je dobré pořídit menší rohovou soupravu, která poslouží jako optické rozdělení na funkční zóny a oddělí tak kuchyň od obýváku.

Myslete na to, že aby se dalo v místnosti pohodlně pohybovat, měl by být průchod mezi nábytkem, jako je obývací stěna atd. a sedací soupravou či pohovkou být široký cca 60 cm i více. Na co nesmíme zapomenout je úložný prostor, který je zejména v menších bytech zcela nepostradatelný a nejinak je tomu i v případě pohovky.

Stolky

Podobně jako u pohovky, tak i u stolků rozhoduje jejich velikost a také praktičnost. Takový stolek by měl unést pořádný hrnek kávy, knihu, kterou máte rozečtenou, mísu s popcornem, případně i občerstvení pro hosty.

Perfektní jsou tzv. hnízdové stolky, což jsou vlastně různě řešené sestavy složené ze dvou či tří stolků v rozdílných velikostech a výškách. Lehce se přenáší, jsou skladné a velmi užitečné. Dobrou službu poskytne i rozkládací stolek, který disponuje přídavnými plochami, které jednoduše zasunete.

Konferenční stolky

Samozřejmě, že se můžete držet i klasiky jakou jsou konferenční stolky, jen musíte vybrat optimální velikost. Sáhněte po takovém modelu, který bude disponovat nejen hezkým designem, ale také úložným prostorem. Vždy mějte na paměti, že otevřené prostory plné různých drobností dělají nepořádek i v té nejvíce naklizené místnosti. Úložné prostory, které jsou uzavřené, dodávají místnosti nádech elegance a hlavně uklizenějšího vzhledu.

Stolky na kolečkách

Pro větší pohodlí během úklidu si vyberte stolek, co má kolečka, aby s ním bylo možné jednoduše manipulovat i když bude zaplněný.Stolek na kolečkách uvítáte i ve chvíli, kdy chcete v obýváku odpočívat nebo si dát třeba odpoledního šlofíčka a potřebujete si udělat místo posunutím stolku. Na trhu můžete narazit i na tzv. multifunkční pufy, ty jsou charakteristické tím, že se dá odejmout pevná deska.

Výška stolku závisí na výšce pohovky, když totiž sedíte, měla by být odkládací plocha ve výšce kolen. To znamená, že když sedíte, pak by měla být ve výšce zhruba v rozmezí 35 až 45 cm. Tato hodnota je individuální, někomu totiž vyhovuje odlišná výška.

Na to je dobré zvolit výškově nastavitelný stolek a vždy ho přizpůsobit aktuální potřebě. Jakmile budete stolek vybírat, přihlédněte i k takovým drobnostem jako je lesklý povrch, ten totiž dokáže navodit optický klam, což ostatně umí i transparentní materiály. Pokoj pak vypadá mnohem světlejší, neboť je lépe propouštěno světlo.

Tip: vyhněte se větším vzorům i tmavým barvám, protože pak bude z malého obýváku ještě menší prostor, než jaký je. Naopak opticky prostor zvětšujte pomocí světlých barev, drobnějších vzorů, transparentních materiálů a také lesklých ploch.

Křesla

Chcete si sednou nebo rovnou i lehnout? To už záleží na vás a křesle, které si pořídíte. Dají se totiž sehnat úžasné kousky s parádními vlastnostmi. Pokud jde o křesla, tak u těch je nutné zohlednit stejný problém jako u pohovek, a to jsou područky, zapomeňte na ně i u křesla, naopak řešte možnost rozkládání, díky čemuž máte křeslo s lůžkem v jednom.

Pro vaše účely se hodí hned dva typy křesel. Jedním z nich je křeslo, jehož principem je dvakrát ohnutá matrace, která je připevněná na rozkládací konstrukci. Vzhledem k tomu, že sedíte i ležíte na stejné straně matrace, časem se tak na ní vytvoří prohloubeniny a povrch přestane být hladký, takže bude hrbolatější a už nebude tak pohodlný.

Z toho důvodu je lepší takové křeslo, jehož lůžková část je tvořena spodní stranou matrace, což je ta, na které nesedíte. Narazíte na mnohá provedení, ale z obecného hlediska se vždy na svrchní straně sedí, zatímco na té spodní se spí. U rozkládacích křesel není ničím neobvyklý ani úložný prostor, i když nebývá velký. Ve většině případů se objem takového prostoru pohybuje kolem 15 litrů.

Co se týká matrace, tak nevhodné jsou ty z molitanu, neboť během poměrně krátké doby dochází k jejich deformaci. Vhodnější jsou matrace plněné polyuretanem (tzv. studená pěna), i když na každodenní spaní se moc nehodí, ale na malého šlofíčka jsou ideální. Velmi oblíbené jsou pufy, které se dají rychle a snadno rozložit na lůžko. U pufů je potřeba zjistit, jak pevná je jeho konstrukce i to jakým způsobem se dají rozložit a zase složit.

Úložné prostory

Pořádek v domácnosti je základ, ale toho lze dosáhnout jen tehdy, pokud máte dostatek úložných prostor. Nejvhodnější je, když zvolíte nábytek na míru, ovšem když umíte hledat, můžete si vše poskládat i z jednotlivých dílů, jež běžně seženete v prodejnách s nábytkem. Zadejte si klidně požadované parametry do srovnávače na Srovname.cz a filtrujte si veškerý nábytek vhodný jako úložný prostor podle potřeby.

Pořádek dělá útulno

Poházené věci umí nadělat neplechu, a když pak přijde návštěva, nevypadá to moc hezky, chlubit se vlastním nepořádkem. To je důvod, proč by všechno mělo mít své místo. Nejdřív se zamyslete nad tím, kolik úložného prostoru budete potřebovat, jak se který kus nábytku umístí a podobně. Než se rozhodnete, co koupit, udělejte si nejdřív malou brigádu a roztřiďte vše, co se vám někde povaluje.

Nechte si opravdu jen takové věci, které budete skutečně potřebovat a rozhodně zapomeňte na typické hlášky jako třeba, že to nebudete vyhazovat, protože se to ještě někdy může hodit. Kdepak, pokud se to nehodilo dosud, rozhodně už se to hodit nebude, prostě to vyhoďte nebo to někomu darujte, zbytek si pak uklidíte.

Tajné úložné prostory

Nejlepší jsou skryté úložné prostory, ale rozhodně se vyhněte schovávání věci za knihy, stejně nic nenajdete a za nějaký čas zapomenete, že tam něco vůbec máte. Knihy jsou navíc úžasnou a téměř nesmrtelnou dekorací, kterou je škoda hyzdit potřebnými věcmi na uložení.

Jakoukoliv audiovizuální techniku umístěte do klasického TV stolku nebo na stojan, i když dnes už není problém třeba televizi zavěsit na stěnu. TV stolek s výsuvnými policemi na DVD se hodí pro ty z vás, kteří mají sbírku filmových a hudebních nosičů. Populární jsou i úložné boxy/krabice, co se dají stohovat na sebe. Prodávají se v mnoha designech i provedeních a často se používají i jako dekorace.

Nástěnné moduly si můžete umístit podle uvážení, přičemž jsou praktické v tom, že se prodávají v mnoha barvách i rozměrech, takže z nich klidně na zdi vytvoříte elegantní mozaiku a rozhodně to bude vypadat lépe, než když do místnosti postavíte jednu či dvě šatní skříně.

Vhodnější jsou jednotlivé kusy, než celistvá obývací stěna, která zabere celou zeď. Musíte se je jen naučit kombinovat, to znamená zvolit vhodnou barvu, tvar, materiál i úpravu povrchu.

Podívejte se i na další články z kategorie bydlení, například jak pečovat o sedací soupravu, jak vybrat novou komodu, nebo také jak mít předsíň jako ze škatulky.

Přidat komentář