Bydlení

Jak zařídit stylový pokoj pro dítě školáka

Každé dítě potřebuje mít vlastní dětský pokoj, ve kterém najde kdykoliv potřebné útočiště, bude se tam moci učit, hrát si, zkrátka to bude jeho území. Zvlášť pokud máte doma školáka, je stylově zařízený pokoj nutností. Pro začátek je nutné si uvědomit, že není důležité, jestli to je prvňáček nebo už student, ale aby byl pokoj praktický a hezký zároveň.

Zejména v panelových domech není zařízení takového pokoje nic jednoduchého. Není tam totiž moc prostoru, takže se musí pečlivě vypočítat každý centimetr. Dokud je dítko malé, je to fajn, ale jakmile nastoupí do školy, změní se toho hodně nejen pro něj, ale i pro vás.

PLANET

To ovšem neznamená, že mu pokoj zařídíte jako dospělému člověku. Nezapomeňte, že je to stále dítě, i když mu teď naskočí spousta školních i mimoškolních aktivit. Pokoj by měl být rozdělen tak, aby měl své místo na odpočinek, na hraní, učení i trucování (třeba týpí či malý stan).

Musíte to tedy vymyslet tak, aby jeden pokoj obsahoval hernu/zábavní centrum, pracovnu, ložnici a také klidně nějaký koutek, kam budou mít rodiče přístup zakázán ve chvíli, kdy bude váš potomek uražený. Tomu je nutné přizpůsobit i výběr dětského nábytku, které lze doplnit o modely aut. Ideální je takový, který s ním poroste, například rostoucí stoly.

Pracovní stoly / rostoucí stoly

Výběr stolu je zásadní událostí a nesmí se podcenit. Pokud jde o velikost, tu je nutné přizpůsobit nejen velikosti místnosti, ale i prostoru, který na něj vyčleníte. Důležitý je i počet dětí, jež obývají jeden pokoj. Pokud je to psací stůl pro jedno dítě, stačí menší velikost, ale pro více dětí vezměte rozhodně větší.

Co se týká umístění, měl by být u okna, aby mělo dítě stůl dobře osvětlen denním světlem a nemuselo po celý den jen svítit lampičkou či lustrem. Je-li to možné, postavte stůl tak, že nebude dítě sedět zády ke dveřím. Vše si dobře změřte, ať jdete na nákup s jistotou, že přivezete domů ten správný stůl.

U stolu je velmi důležitá stabilita, aby se nekýval nebo neměl tendenci se převrhnout. Myslete i na dostatek místa, takže vyberte raději větší pracovní plochu. Měl by se na ní vejít LCD monitor, případně notebook, sešity, učebnice a další učební/kancelářské potřeby.

Stůl by měl mít dostatečný úložný prostor. Přece jen dítě využívá mnohé pomůcky a potřebuje si je někam odložit, ať už je to pravítko, kružítko, vodovky atd. Úložný prostor tedy nepodceňujte a ujistěte se, že má stůl zásuvky, poličky, přihrádky, případně i nástavec na učebnice, sešity a další. V případě potřeby může pomoci i pojízdný kancelářský kontejner.

Pokud jde o desku stolu, nejlepší bude omyvatelná a naklápěcí, aby mělo dítě pohodlí při učení. Výška stolu by měla být přímo úměrná výšce samotného školáka. Když to vezmeme z obecného pohledu, tak by se měla pohybovat v rozmezí 70 až 75 cm, šířka pak 70 – 80 cm a délka cca 135 až 160 cm.

Nezapomeňte na kvalitní židli

Jestli existuje nábytek do dětského pokoje, na kterém se rozhodně nevyplatí šetřit, pak je to židle. Nesmíme zapomenout, že dítě školou povinné tráví na židli mnoho času a to nejen při učení, psaní úkolů, ale také třeba když surfuje na počítače nebo si třeba hraje nějaké online či počítačové hry.

Židle musí být pohodlná, dokonale ergonomicky tvarovaná a ve správné výšce. Ruka školáka by měla během sezení svírat se stolem úhel 90°. Pokud je toto splněno, výška je nastavena správně. Zároveň by se při sezení měla chodidla opírat o podložku. Ideální je, když židle s dítětem roste, k čemuž stačí, aby bylo možné nastavit výšku židle, sklon opěradla i šířku sedáku.

Neměla by chybět možnost polohování a také područky. Kromě centrální židle pořiďte i pár klasických dětských židlí, to když se bude dítě chtít věnovat jiným činnostem. Také počítejte s tím, že za ním určitě přijdou kamarádi a určitě nebudou sedět jen tak na zemi.

Světlo je nepostradatelný doplněk

Pravdou je, že i ve chvíli, když je stůl umístěn přímo u okna a celý den na něj svítí světlo, tak je vyřešeno pouze světlo na práci ve dne. Jenže když se pak dni krátí nebo se nepodaří stůl instalovat u okna, potřebujete náhradní zdroj světla.

V takovou chvíli přichází ke slovu kvalitní osvětlení. Ideální je lampička ve vysoké kvalitě a s dobrou svítivostí. Vždy je potřeba umístit lampičku na opačnou stranu, než je ruka, kterou dítě píše. To znamená, že u praváka bude vlevo a u leváka naopak. Jinak si bude dítě při učení i psaní zbytečně stínit a kazit si oči.

Spoustu místa na stole ušetříte, pokud lampičku připevníte k poličce nebo třeba na stěnu. Kromě úspory místa potěší i větší rozptyl světla. Nesmíte zapomenout ani na nějaké centrální světlo. Nejlépe stropní, u kterého nehrozí pád jako například u stojací lampy.

Pohodlná postel pro správný spánek

Stejně jako dospělý člověk, i dítě se potřebuje dobře vyspat. Je to nezbytné nejen pro jeho bezproblémový vývoj, ale také pro výkon. U školáka to platí dvojnásob, protože když bude dítě nevyspalé a unavené, ve škole se špatně soustředí a mohou u něj nastat problémy i s učením.

Ve škole už nemají odpočinkový čas, jako tomu bylo ve školce nebo i doma. Teď musí být co nejčilejší po celý den a na to potřebují dostatečný počet hodin spánku. Co se týká postele, tak ta může být klasická nebo patrová. U patrové je ta obliba daleko větší, protože když je jedno dítě, využívá třeba horní patro jako své útočiště nebo trucovnu a to spodní ke spánku.

Samozřejmě, že pro dětský pokoj s více dětmi jsou patrové dětské postele nezbytné. Součástí postele musí být i kvalitní a pohodlná matrace. Do té investujte klidně i vyšší částku, neboť pro dítě je zásadní a vůbec neřešte, že bude za pár let potřebovat novou. Pohodlí je pro vašeho potomka nezbytné.

Prostor na dětské hrátky

Herna/zábavní centru/hrací prostor je prostě nutností a nesmí chybět v žádném dětském pokoji. Nejčastěji se k hraní využívá podlaha, která by měla být kvalitní. Běžné jsou dnes různé lamináty či dřevo.

Snáze se totiž uklízejí a nezpůsobují alergické reakce. Samozřejmě že pokud chcete dát dítěti do pokojíku malý kobereček, tak klidně můžete, ale je nutné ho zabezpečit, aby se nepohyboval a dítě o něj nezakoplo nebo hůř, nezpůsobilo si nějaký úraz.

Prostor pro hraní bude s takovým koberečkem i pohodlnější. Nesmí v něm také chybět úložné prostory, kam si dítě může dát hračky nebo různé pomůcky, které využívá pro své koníčky. Může to být sportovní náčiní, hudební nástroje, elektronický terč na šipky, vybavení na kreslení, kancelářské potřeby, zkrátka cokoliv. Věřte, že když bude mít na takové věci své místo, tak budete mít poloviční práci při úklidu.

Mrkněte i na další články s dětskou tématikou. Například jak vybrat koloběžku nebo odrážedlo pro dítě, proč letní tábory vybírat včas, jak proměnit dětský pokoj nebo si také přečtěte průvodce výběrem dětských kolečkových bruslí. Dokonce se zde dozvíte, proč je stavebnice lego celosvětovým fenoménem nejen pro děti.

Přidat komentář