Bydlení Tipy

Proměna interiéru pomocí bytového textilu

Nedávno jsme v jednom našem článku řešili, jak se dá jednoduše zařídit i malý obývací pokoj. Zmiňovali jsme, že kromě nábytku se hodí i další doplňky, jako například bytové dekorace, umělé květiny nebo také bytový textil. Právě textil bude téma, které vám dnes chceme trochu přiblížit.

Různé textilie a látky jsou nedílnou součástí každého interiéru, bez ohledu na to, jestli byl zařízen tradičně, moderně nebo třeba ve venkovském stylu. Vkus je individuální a je na každém z vás, pro jakou variantu se rozhodne. Často se stává, že si marně lámeme hlavu, jak nějakou místnost vyšperkovat, pozměnit její image a přitom zapomínáme na tak jednoduchou věc, jako jsou právě textilie.

Co dokáže textil

Jakýkoliv textil, se dokáže stát ideálním nástrojem pro stylové doplnění zvoleného stylu, ovšem to není jediná funkce, kterou má. Hravě si totiž poradí s výzdobou, ale i pocitovým či funkčním zateplením dané místnosti.

Ve chvíli, kdy se pustíme do vybírání veškerého bytového textilu, musíme zohlednit barvu podlah, nábytku, ale také stěn či okenních rámů. Samozřejmě, že musíme brát v potaz i samotný styl celého interiéru, včetně zvoleného stylu. Dobré je, když si zvolíme tzv. jednotící prvek, který musí odpovídat našemu vkusu a představě toho, jak má být domácnost zařízena.

Jednotícím prvkem může být určitý motiv, co se bude opakovat na všem, případně dekor či barva. Někdo má rád třeba lososovou barvu, takže barvy stěn i dekorací budou v tomto stylu. Hodně populární je také venkovský styl nebo například vybavení a dekorace v duchu Provence.

Problémem nejsou ani kombinace více stylů. Tam ale platí, že se nic nesmí přehánět a vždy by to mělo být sladěné tak, aby to bylo hezké, klidně i hodně bohaté, ale ne zbytečně přeplácané.

Odborníci často doporučují vytvoření tzv. náladové desky (mood board), na kterou se umístí vzorky různých materiálů, barev, ale i vzorů. Ostatně přesně takovou desku používají i profesionální designéři. Vašim úkolem bude, poskládat si vedle sebe vzorky a vzorníky těch materiálů a barev, které jsou už v interiéru použity, a nehodláte je odstraňovat.

Jde o vzorky podlah, nábytku, malba na stěnách i textilie. Logické je, že nebudete odřezávat kousky nábytku či podlahy. Pokud nemáte k dispozici žádný vhodný vzorek, stačí si pořídit fotky například rohu vaší obývací stěny a ten si vytisknout, vystřihnout a přidat k ostatním vzorkům.

Taková příprava se vám rozhodně vyplatí. Je to první krok k tomu, aby bylo v interiéru vše perfektně sladěno a vy tak budete mít pocit celistvosti a dokonalosti. Existují i takzvané koordináty, což jsou ucelené kolekce tkanin, jejichž posláním je umožnění vzájemných kombinací na polštářích, stěnách i nábytku.

Kde je možné hledat inspiraci

Přestože se všichni snažíme, bohužel každý cit pro kombinování a výběr barev nemá. Mnohdy tak jejich domácnost vypadá tak trochu jako “komediantský vůz“ a postrádá jakýkoliv styl. Nejlepší je, když si pořídíte časopisy o bydlení a dekoracích, ať už specializované nebo třeba nějaký ženský magazín, kde je hlavním tématem právě bytový textil a další materiály.

Pokud by vám to nestačilo, tak není na škodu zajímat se o práci nějakého konkrétního designéra, který například vybavoval nějakou známou osobnost či sídlo společnosti, případně třeba hotel. Při výběru hotelového nábytku dávají designéři důraz nejen na kvalitní postele, dostatek úložných prostorů a pohodlné posezení, ale také na doplňky. Hoteliéři moc dobře vědí, že klíčem k příjemnému prostředí je také správný výběr polštářů a přikrývek, vhodné stropní osvětlení a zatemňovací závěsy, o kterých píšeme níže.

Nemyslíme tím, že byste si měli domácnost zařídit jako hotelový pokoj, ale pouze jako inspiraci barvami a materiály látek, podlah atd. Ostatně hledání inspirace v hotelových pokojích, kavárnách, specializovaných obchodech nebo třeba u přátel či v nějakém oblíbeném filmu také není k zahození.

Dobré je, všímat si svého okolí když někam vyrážíte. Byli jste třeba u kamarádky na společenské akci a líbil se vám styl jejího obýváku? Udělejte si pár fotek a uložte si je spolu s ostatními, které jste pořídili například v oblíbené restauraci nebo třeba během víkendového pobytu v nějakém penzionu. Zkrátka mějte oči otevřené a naučte se zaznamenat vše kolem sebe.

Bytový textil nemusí být po celém bytě či domě. Mnohdy stačí jen pár kousků, které dokážou proměnit interiér k lepšímu. Například stačí nové potahy na křesla či sedací soupravy, dekorační polštářky nebo třeba jiná barva závěsů či záclony se vzorem.

Dobré je, že když si koupíte závěsy nebo třeba čalounění a zůstanou vám nějaké zbytky tkanin. Dají se použít třeba právě na polštářky nebo z kousků látek vytvořit vzorovaný obraz na zeď a podobně. Chce to jen zapojit fantazii a mít aspoň trochu šikovné ruce.

Výběr látek je umění

Na co se vlastně zaměřit, abyste měli vše dokonalé a pěkně sladěné? Pro začátek vnímejte vzhled látky, který by měl co nejlépe ladit s barevností i samotným stylem interiéru. Důležitý je i typ látky, kdy na záclony a závěsy určitě použijete jinou látku než na čalounění. Ostatně na podlahu si místo koberce také nedáte ubrus.

Co se týká údržby textilií, tak rozhodně sáhněte po takových, které si můžete sami vyprat doma v pračce, aniž byste je museli dávat do čistírny. Je to určitě výhoda a zároveň je to praktické. V letních měsících, kdy venku řádí tropické teploty, je skvělé vyprat záclony a ještě vlhké je pověsit zpět, aby osvěžily vzduch v místnosti.

V neposlední řadě je dobré si všímat také ceny tkanin a rozhodně se nezaměřovat jen na ty nejlevnější. Naopak zkuste kombinovat levnější materiály s těmi dražšími. Třeba na záclony, u kterých chcete i nařasení, si klidně vystačíte s těmi levnějšími, ale pro různorodé detaily se hodí dražší tkaniny.

Polštářky a ložní prádlo

Ložní prádlo, respektive povlečení to je vždy kapitola sama o sobě. Dáváme si záležet nejen na barevném, ale také stylovém schématu. Je dobré zvolit několik typů povlečení, kterými se zásobíte. Při každém povlékání tak můžete změnit celkový vzhled ložnice.

Velmi populární jsou malé polštářky naskládané na ustlané posteli a mnohdy platí, že čím víc jich je, tím lépe. Je to vynikající dekorace a ložnici krásně zútulní. Ve chvíli, kdy vám dojde inspirace, jak ložnici vyzdobit nebo spíš doladit a dodat jí pomyslnou třešničku na dortu, jsou polštářky naprosto ideální. Opět platí, že je dobré vhodné kombinovat materiály i barvy, aby to vypadalo přirozeně a ne příliš křiklavě.

Na co nesmíme v případě ložnice zapomenout, je fakt, že pokud jde o textil, tak právě tato místnost je na něm závislá nejvíce. Nejlepší jsou barvy, které navozují pocit klidu a pohody. Klidně ale můžete zvolit i pestřejší povlečení, ať už s více barvami či vzorované. Potom si však ještě k tomu pořiďte přehoz, co je jednobarevný a přes den vám postel zakryje. Díky tomu pak bude ložnice celkově působit uhlazeně, klidně a hlavně uklizeně.

Velikosti lůžkovin

U polštářů je běžná velikost 70 x 90 cm, pokud jde o české výrobce, ti zahraniční dodržují velikost 50 x 60 cm, ale i jiné. V případě přikrývek, tam je to u našich výrobců 140 x 200 – 220 cm, zatímco v zahraničí 150 x 200 – 220 cm nebo také 200 x 220 – 240 cm (tzv. francouzská přikrývka).

Čalounění a přehozy

V případě přehozů a ostatních tkanin v ložnici je dobré, když tvoří harmonický celek. Nejlépe tvoříme dokonale vyladěný celek s čalouněním a závěsy, případně i s tapetami či barvami na zdi, pokud nemáte místnost vymalovanou jen na bílo. Krásně vypadají prošité přehozy nebo kombinace více materiálů, ale nejlépe v jedné barvě , tedy v různých odstínech stejné barvy, např. světle a tmavá modrá.

Kombinování materiálů není žádná věda. Klidně to může být i několik přehozů současně. Například pletený, šitý nebo třeba ve stylu patchwork. U čalouněných lůžek nebo u postelí, které mají čelo, je dobré zaměřit se nejen na samotný dekor tkaniny, ale i na prošívání.

Závěsy a záclony

Bytový textil zahrnuje i závěsy a záclony, přičemž textilie určené na okna mají trojí funkci. V prvé řadě je to samozřejmě dekorace oken, ale zároveň slouží i jako stínící jednotka, jejímž úkolem je omezit pronikání světla do místnosti. Třetí funkcí je pak poskytnutí a zajištění soukromí, klidu a bezpečí, aniž by vás obtěžoval třeba nějaký šmírák a podobně.

Pro ložnice je ideální volbou tzv. blackoutová úprava. Ta totiž skvěle zastíní celou místnost a nedovolí světlu proniknout do místnosti, dokud není roztaženo. Výhodou je, když zvolíme jednobarevnou variantu závěsů a ještě k tomu v tmavé barvě. Bez problémů pak můžeme rozhýbat fantazii s ostatními textiliemi v místnosti a hrát si s barvami podle libosti, aniž bychom se museli ohlížet na závěsy. Stále však musíme brát ohled na ty textilie, které už jsou v místnosti použité.

Prostírání a ubrusy

Jestli existuje bytový textil, který dovoluje trochu povolit uzdu fantazii a vytvářet netradiční i klasické textilní kompozice, pak jsou to rozhodně ubrusy a k nim příslušné prostírání. Vedle dekorativní funkce jsou vhodné i jako ochrana nábytku před mechanickým poškozením. Když polijete jídelní stůl, na kterém je omyvatelný ubrus, určitě nebudete šílet, jako když si polijete třeba komodu, na které stojí váza s květinami bez jakékoliv ochranné látky.

Představte si dokonale prostřený stůl. Textilie na něm jsou sladěny s utěrkami, závěsy i podsedáky. Jídelna bude vypadat skvěle a získá svůj osobitý styl. Každý jednotlivý ubrus umí vyjádřit výjimečnost okamžiku. Proto není špatné pořídit si několik tematických či sezónních ubrusů, jako vánoční motivy na Vánoce, jarní motivy s králíčky a vejci na Velikonoce a podobně.

Z hlediska materiálů jsou vhodné bavlněné, damaškové či hedvábné ubrusy, kterým sekunduje barevně laděné prostírání. Praktické jsou takové materiály, které nejsou náročné na údržbu, nemačkají se a hlavně není potřeba je žehlit. Na to se skvěle hodí směsové tkaniny.

Dnešní moderní materiály jsou obohaceny o příměs teflonu. Díky tomu jsou látky nehořlavé a dokonale odolné vůči vsakování vody, ale i proti znečištění. Takové materiály poznáte podle toho, že ve chvíli, kdy se rozlije kapalina, tak se hned roztříští na miniaturní kapičky.

Inspirujte se i dalšími články o bydlení, které tu pro vás máme, například sedací vaky pro pohodlné sezení i lenošení, jak proměnit dětský pokoj, čím je zajímavý nábytek z palet nebo jaké existují druhy zahradního nábytku.

Přidat komentář