Tipy

Jak můžeme o prázdninách zabavit děti, které zůstaly doma?

Známe to všichni, že dnešní děti nejraději sedí u počítače/notebooku a buď brouzdají po internetu, hrají různé hry, chatují nebo se baví sdílením příspěvků, fotek a videí na sociálních sítích.

Pro dnešní dobu to není nic překvapivého, ale určitě to není nejlepší, když takhle tráví skoro celý den. Pro ně to sice není problém, ale dobré to není. Jak je ale můžeme zabavit, aby je to opravdu bavilo?

Věřte mi, že to nebude nic jednoduchého, ale za zkoušku to stojí. Existuje mnoho způsobů a pokud má člověk bohatou fantazii, jde to úplně samo. Chce to neustále něco nového, aby se dítě nenudilo.

Ideální je taková činnost, která podporuje přirozený vývoj mozku, ale zároveň pomáhá s rozvojem soustředění. Musí jít o činnost s jejíž pomocí dítě zvládne svou frustraci a naučí se bez problémů zvládat svou přílišnou impulzivnost.

Zařiďte mu tělocvičnu přímo v dětském pokoji

Pokud existuje způsob, jak zabavit nějaké dítě, je to rozhodně pohyb. Přeměňte jejich pokoj v malou tělocvičnu. Pro začátek zkuste koupit třeba minigolf, zavěsit jim po pokoji kuželky, do kterých mohou třeba pálkou třískat nebo pořídit taneční koberec (speciální podložka na tancování).

Tenhle koberec je velmi praktický, a když ho připojíte k televizi, užije si spoustu zábavy nejen váš potomek, ale i vy, navíc určitě spálíte nějaké ty kalorie. Tancování podle šipek dítě zabaví a určitě se nebude nudit, protože když se mu nějaký krok nepovede, bude chtít začít znovu.

Hodně populární je X-box, kde si můžete zahrát například virtuální tenis. Výhodou je, že můžete hrát se svým potomkem, upevnit tak svůj vztah rodič/dítě, a ještě si vytvoříte společné vzpomínky.

Společenské hry

Deskové hry, karetní hry, ale také třeba stolní hokej či stolní fotbal, zkrátka jakékoliv společenské hry mohou být dalším způsobem, jak potomka zabavit.

K oblíbeným patří do nepaměti Člověče, nezlob se, ale také různá pexesa a spousta moderních her na procvičení myšlení, paměti atd. Pro rozvoj postřehu je super karetní hra Dobble.

Dobré jsou i mnohé vědomostní a kvízové hry, při nichž si dítě nejen procvičuje vědomosti, ale může se naučit spoustu nových věcí, které se mu budou hodit i ve škole.

Přiveďte dítě zpět k četbě

Rozhodně nemám na mysli klasické knihy, na to musí mít dítě opravdu hodně dobrou náladu, aby vydrželo číst nějakou knihu. Klidně může být napínavá, ale stejně nebude mít chuť jí louskat a zdržovat se od lepších způsobů zábavy.

Pro začátek je nejlepší sáhnout po komiksech. Možná vám to přijde směšné či laciné, ale pro dítě to může být super zábava už jen proto, že tam není tolik písmen, ale naopak cool obrázky s textovými bublinami.

Komiks vypráví příběh podobně jako kniha, ale používá trochu jiný způsob. Díky tomu si dítě může živě představovat co se bude dít dál a jeho představivost pak běží na plné obrátky.

Kniha ho sice naučí, jak má svět kolem sebe vnímat, jenže komiks mu ukáže mnoho příkladů, jak takový svět rozhýbat. Dítě se procvičí i v samotném umění.

Může se pokochat krásnými malbami, poznat nové umělce, malíře, kreslíře a dokonale tak rozšířit své obzory v dosud neprozkoumané oblasti.

Jiné využití pro počítač

Nemusíte hned počítač či notebook zavrhovat jen proto, že u něj dítě prosedí celé dny. Jenže místo surfování po síti či chatování, mu z něj udělejte karaoke pult, najděte vhodné cvičení on-line, případně nějaké taneční lekce, u kterých může zdokonalit své taneční kreace.

Na škodu samozřejmě nejsou ani různé PC hry či online hry, u kterých si může procvičit angličtinu, postřeh, ale i komunikovat v anglickém jazyce třeba s on-line hráči ze zahraničí. Internet je bohatý na mnoho aktivit a stojí za to vyzkoušet všechno, co se dá, například testy vědomostí.

Venkovní pohybové aktivity

Cyklistika je pro dítě výhodná v tom, že může na kole vyrazit se svými rodiči nebo s přáteli. K zahození není ani koloběžka a brusle, ať už in-line, kolečkové a další. Ostatně kvalitní koloběžka dokáže nahradit až několik hodit v tělocvičně.

Jasně, že můžete jít také na hřiště, kde se dá věnovat třeba míčovým hrám a tomu podobným sportům, nebo zkuste dítěti nadhodit, jestli zná parkour. Ten je v dnešní době hodně populární a když na dítě budete dohlížet, nemůže se nic stát, zvlášť, když mu vysvětlíte, jak si dávat pozor.

Pro ty, co parkour neznají, jej zkusím definovat jednoduše. Je to svým způsobem druh či metoda tréninku, kdy jsou překonávány a zdolávány překážky i okolní terén co nejzajímavějším způsobem. Nejdřív se zkuste dítěte zeptat, jestli to zná a pokud mu hned zasvítí oči, máte vyhráno.

Jak se dá ještě příjemně strávit čas a zabránit nudě?

  • Pořízením kvalitního fotoaparátu, aby se mohlo dítě věnovat focení a zachycování pro něj zajímavých detailů.
  • Jděte na procházku do parku či lesa.
  • Udělejte si piknik na louce/pasece.
  • Vybudujte mu na zahradě herní centrum

Podívejte se i na jiné články, například co dítěti zabalit s sebou na letní tábor, jak vybrat koloběžku nebo odrážedlo pro dítě, které nátěry jsou vhodné pro děti a jak je správně aplikovat, proč je stavebnice Lego celosvětovým fenoménem nejen pro děti nebo jak vybrat hračky pro děti.

Přidat komentář