Bydlení

Podzimní péče o zahradu

Podzim je pro naši zahradu úžasným obdobím, protože hraje všemi barvami, které jiné roční období jednoduše nedokáže vykouzlit. Je to ovšem i čas, kdy je potřeba zvládnout spoustu úkolů a povinností, které připraví vše v zahradě na zimu.

Samozřejmě, že to není jen o tom, že vytáhneme zahradní sekačku a posekáme trávu, čeká nás toho opravdu hodně a je dobré, když si pro jistotu sestavíme malý tahák, na který si uděláme poznámky, co vlastně musíme udělat.

Ostatně musíme poklidit zbytky úrody, vysadit nové okrasné keře a cibuloviny, ošetřit trávník, zkrátka udělat kompletní úklid zahrady a všeho co s ní souvisí, jako zahradní nábytek, nářadí, bazén, sekačky a mnoho dalšího. Pojďme se teď podívat na to, co všechno je potřeba udělat.

Spadané listí

Pokud jde o podzimní práce na zahradě, úklid spadaného listí patří mezi priority, protože není nic horšího, než tlející listí, které nikdo neuklidil. Pro začátek se vybavte kvalitními hráběmi, abyste si je hned po prvním zabrání nepřelomili na dvě části.

Ideální jsou lehké hrábě, které mají doširoka rozevřené prsty, ty mohou být z plastu či kovu. Plastové provedení nabízí sice jednodušší manipulaci, ale pokud chcete trávník tzv. vertikulovat (provzdušnit), pak jsou lepší kovové hrábě.

Na velké množství listí je dobré využít vysavače listí. Proud vzduchu dokáže listí nasát do vaku, ale klidně je možné přepnout chod a místo vysávání listí rozfoukat. Existují i takové varianty vysavačů listí, že umí listí vysát a dříve, než se dostane do vaku jej rozdrtit. Díky tomu se pak dá posbírané listí perfektně využít do kompostu.

Připravte trávník na zimu

Možná to zní divně, že máte na podzim připravovat trávník na jaro, ale věřte, že právě toto období je pro poskytnutí dostatečné péče to nejdůležitější. On totiž trávník, který se nepřipraví na zimu, nebude na jaře vypadat příliš zdravě a určitě vám neposlouží tak, jak byste potřebovali.

To je také důvod, proč je nutné nejen odstranit všechno spadané listí, ale také mech, starou trávu, plevel, plody opadané ze stromů atd. Trávník musí zůstat na zimu naprosto čistý, aby se uvolnil prostor pro nová a zdravá stébla.

Nesmíme zapomenout ani na dostatečné provzdušnění trávníků, k čemuž může posloužit zahradní vertikulátor, který trávník provzdušní pomocí tenkých drátků, jež se zařezávají do trávníků, navíc ho zbaví odumřelých rostlinek, kořenů i zbytků trávy.

Provzdušnění je důležité i z toho důvodu, že se tím zabraňuje vzniku tzv. plstě, díky níž se pak trávník dusí, neproniká do něj voda a mohou se na něm tvořit plísně a různé houby. Pokud ovšem takový přístroj nechcete kupovat, vystačíte si i s hráběmi.

V neposlední řadě je potřeba trávník posekat pomocí zahradní sekačky, jejíž výběr se odvíjí od toho, jak velkou plochu potřebujete posekat, jaký druh terénu vaši zahradu tvoří atd. S tímto problémem vám může poradit náš článek – Jaká sekačka trávy se bude hodit na vaši zahradu, kde se výběru správné zahradní sekačky věnujeme podrobněji.

Trávník je dobré posekat na maximální výšku 5 centimetrů, což je pro zimní období naprosto ideální sestřih. Posledním krokem, na který nesmíme zapomenout, když chystáme trávník na zimu je hnojivo. Pro komplexní péči potřebujeme podzimní hnojivo, neboť je bohaté na důležité minerály, jež se postarají o to, že trávník ve zdraví přečká zimu, ať už bude mírná či hodně mrazivá.

Toto hnojivo zároveň zajistí, aby se na jaře rozzářil krásnou zelenou barvou a měl plnou sílu. Na podzim potřebujeme hnojivo s co nejvyšším obsahem draslíku, ovšem nemělo by obsahovat moc dusíku, ten je naopak důležitý na jaře.

Draslík posílí nadzemní části a dodá výživu kořenům. Zvýší odolnost trávníku proti namrznutí a pomůže mu se zvýšením obranyschopnosti proti různým nepříznivým podmínkám, také působí jako prevence vzniku houbových chorob.

Co je pro trávník zásadní?

  • posekání trávy
  • shrabání spadaného listí
  • provzdušnění trávníku hráběmi nebo vertikulátorem
  • dostatečná, ale ne přehnaná zálivka
  • kvalitní hnojivo

Kompost

Co se týká kompostu, je to v podstatě přírodní hnojivo, které skvěle poslouží k hnojení celé zahrady a to za použití zdrojů, jež máme k dispozici ze zahrady i domácnosti. Pokud už je kompost delší dobu založený, musí se pravidelně promíchávat a nechat se uzrát, aby fungoval tak, jak má.

Jestliže se teprve chystáme kompost založit, musíme si uvědomit, že je plný živých organismů, díky čemuž má svůj vlastní biorytmus. Právě podzim je nejlepším obdobím, kdy se kompost zakládá.

To co je pro nás dobré vědět, je fakt, že o rozklad tzv. organického odpadu, jež kompost obsahuje, se postarají žížaly, plísně, ale i různé bakterie a ostatní organismy, které se vyskytují v půdě. Ideálním místem, kde kompost založit je pod stromem nebo všude tam, kde je polostín.

Kompost musí být tvořen pouze organickým odpadem, což je zbytková zelenina, ovoce (například slupky), ale i odpad ze zahrady jako listí, větve z keřů a stromů, květy co už odkvetly, posekaná tráva, čajové lístky, vaječné skořápky a kávová sedlina.

Jednotlivé vrstvy kompostu:

  • základní vrstvou je drcený dřevěný odpad z pilin a větviček, ten by měl mít cca 25 cm na výšku.
  • druhou vrstvu tvoří mix odpadu, posečená tráva, která se promíchá s organickými zbytky z domácnosti, případně listí.
  • třetí vrstvu musí tvořit dusíkaté hnojivo a mletý vápenec, protože je tlející hmota až moc kyselá. Vrstva by měla být aspoň 2 cm.

Poté znovu střídáme jednotlivé vrstvy, tedy drcený odpad, trávu a vápenec s dusíkatým hnojivem až dokud není prostor vymezený pro kompost zcela naplněn. Ideální velikost prostoru je 1 x 1 m, přičemž vrstvy by měly optimálně dosahovat výšky 1 metru. Můžeme samozřejmě využít také kompostér.

Kompost se nikdy nesmí sešlapávat, protože musí zůstat vzdušný, aby měl dostatečný prostor pro tlení. Povrch kompostu by měl zůstat mísovitý, což je potřeba hlídat, jinak bude voda stékat na boky a nevsákne se dovnitř.

Nezapomeňte na skleník

Podzimní úklid zahradního skleníku sice mnoho lidí považuje za zbytečnost, ale opak je pravdou. Jakmile už nic nepěstujeme, je dobré skleník vyčistit a důkladně uklidit, aby byl zase připravený na jarní výsadbu. Nejdříve se musíme zbavit veškeré organické hmoty, potom je dobré umýt všechny nádoby, očistit nářadí i zahradní techniku.

Skla na skleníku pečlivě omyjeme vodou, do které přidáme trochu saponátu a také octa. Po umytí je necháme důkladně oschnout. Všechno nářadí ze skleníku přendáme do zahradního domku a neměli bychom zapomenout zamést i podlahu skleníku, abychom nešlapali ve spadané hlíně, kořenech a listech z rostlin a podobně.

Sklizeň posledních plodin

Samozřejmě, že většinu sklizně už máme touto dobou dávno pod střechou, přesto se ale najdou některé plodiny, které je možné pěstovat do prvních mrazíků. Jinak ovšem ostatní plodiny posbíráme a uskladníme.

Otrháme všechna rajčata, včetně těch nedozrálých, ty pak uložíme do vhodné nádoby, obalíme potravinovou fólií, postavíme na chladné tmavé místo a necháme cca 5 týdnů zčervenat. Sklízet můžeme také dýně, fazole a ostatní plodiny, které jsme na záhonech nechávali do poslední chvíle.

Podzimní výsadba

Na podzim je vhodná doba pro výsadbu jádrovin, respektive jabloní a hrušní, ale rovněž bobulovin, jako je rybíz, maliník a angrešt. Sázet se dá také některá kořenová zelenina, třeba mrkev. Podzim je dokonce ideální dobou pro výsadbu květinových cibulek, kam patří tulipány, narcisy, krokusy a také sněženky.

Vzhůru na dřevo

Rozhodně nemyslíme jen posbírání větví, ale příprava palivového dřeva nebo likvidace toho nepotřebného. Dá se říci, že příprava palivového dřeva je zásadní prací podzimního období. Měli byste se vybavit sekerou, ruční pilou a v neposlední řadě štípačkou na dřevo.

Pokud hodláte zpracovat jen malé množství dřeva, vystačíte si s menší univerzální sekerou, ale jakmile se chystáte štípat špalky a chcete si nachystat dřevo na zátop, pak už je lepší delší topůrko a široká čepel štípací sekery.

Co se týká výběru pily, tam je dobré se poradit s odborníkem přímo v obchodě, protože jiná pila je potřeba na dřevo pro rodinný krb na chatě a úplně jinou využijete pro dřevo, které hodláte používat na topení přes celou zimu. Parametry jsou odlišné a není to hračka se v nich vyznat, zajímavé porovnání aku pil a klasických motorových (řetězových) pil jsme našli ve dvou článcích na webu chytrý výběr, který se zabývá recenzemi.

Vynikajícím pomocníkem je štípačka na dřevo, ta si snadno poradí i s větším špalkem a palivové dřevo tak nachystáte během chvilky. Záleží samozřejmě na typu štípačky, ale pro příklad uveďme, že může za jednu hodinu zpracovat třeba až 100 polen.

Velký úklid větví

Základem je zbavit se veškerého odpadu, zejména pak toho, který zůstal po zpracování dřeva. Perfektními pomocníky jsou v tomto případě drtiče větví a štěpkovače, které si lidé často pletou nebo si naopak myslí, že oba pracují totožně, jenže jejich princip fungování se trochu liší.

Zatímco drtič větví se postará o zmenšení objemu odpadu a přemění větve na drť, která se dá využít k mulčování zahrady nebo do krbu i do kompostu, oproti tomu štěpkovač pomocí ozubeného kola větve naseká na 2,5 – 3 cm dlouhé štěpky, jež je možné po proschnutí použít jako palivo do kamen.

Inspirujte se také našim článkem, kam s vodou v zahradě, ať jste připraveni na jaro. Nezapomeňte ani na pravidelnou péči o vodu v bazénu nebo mrkněte, jaké druhy zahradního nábytku se vám můžou hodit.

Přidat komentář