Bydlení

Druhy zahradního nábytku

Dávno už neplatí, že zahrada je výsadou těch, kteří bydlí v rodinných domech. V dnešní době je možné pořídit i byt a mít u něj velkou zahradu, na kterou dokonce budete potřebovat i zahradní sekačku. Takové byty můžete najít například blízko centra našeho hlavního města. Jasné je, že mít takový prostor vyžaduje trochu času na údržbu a také určité investice.

Rozhodně to není jen o tom, že zasadíte pár kytiček, které občas zalijete, a tím to pro vás končí. Pokud má být zahrada opravdu plnohodnotně využívána, bude to chtít trochu víc. Pro začátek kvalitní a pokud možno praktický zahradní nábytek. Nějaký ten stromek či keř, dokonalý trávník a pár vhodných doplňků.

Podívejme se teď na druhy zahradního nábytku, které je možné pořídit, ale také na materiál, z něhož jsou jednotlivé druhy vyráběny. Kam se hodí, co je na něm dobrého a proč pořídit právě takový druh.

Přestože vám spousta lidí řekne, že si na zahradě vystačí s obyčejným pařezem, který poslouží jako stolek, k tomu lavička z prken nebo třeba stará kuchyňská židle, která dříve stála u jídelního stolu. To je sice dobré, když si chcete udělat třeba táborák se svými potomky, ale pokud se rozhodnete pořádat například zahradní grilovačku, určitě se bude hodit něco víc.

Druhy zahradního nábytku podle typu a využití

Když to vezmeme z obecného hlediska, dají se jednotlivé druhy zahradního nábytku dělit buď podle typu a tím i stylu v jakém chceme vybavení zahrady pojmout nebo použitého materiálu. Jestliže jste zasadili spoustu krásných kytiček a chcete, aby vaše zahrada vypadala spíš jako park, budou se vám hodit zahradní lavice. Pro posezení s rodinou jsou skvělé zahradní stoly, židle a křesla. No, a jestli chcete jen tak lenošit u bazénu, určitě uvítáte zahradní lehátka. K čemu jsou jednotlivé druhy nábytku vhodné?

Zahradní lehátka

Ideální volba, pokud si chcete svůj pobyt na zahradě užít v podobě odpočinku a relaxace. Zvlášť když hodláte strávit volný čas se svými nejbližšími nebo naopak úplně sami v tichosti a klidu. Mezi nejoblíbenější stále patří dřevěná lehátka, která jsou pohodlná a hlavně kvalitní.

Zahradní křesla

Klidně je postavte hned vedle lehátek a vůbec se toho nebojte. Dodají zahradě chybějící eleganci a stanou se velmi pohodlným doplňkem, na který se moc rádi posadíte. Každé křeslo je zajímavé něčím jiným, má osobité kouzlo a hlavně ho můžete zakoupit v mnoha tvarech, velikostech i barvách. Uvidíte, že se vám na nich bude odpočívat naprosto úžasně.

Zahradní lavice

Tento nábytek je skvělý zejména na odpočívání ve dvou, můžete se k sobě tulit třeba při pozorování západu slunce nebo si jen tak posedět, natáhnout nohy před sebe a vegetit. Lavice jsou hodně vyhledávané zamilovanými páry, které se na nich mohou tulit a užít si romantické chvilky.

Zahradní stoly

Dá se říci, že na zahradě, která má plnit funkční účel, je to nepostradatelný kus nábytku. Vůbec nezáleží na tom, jestli ho využijete pro společné snídaně s rodinou, během oslavy narozenin s přáteli nebo si na něj jen postavíte vychlazené pivko s dobrým jídlem a vyluštíte svou oblíbenou křížovku.

Stůl by měl být prostorný a pokud možno bytelný, aby se neodporoučel k zemi hned, jak se o něj opřete. Vyberte si takový stolek, aby na něm byl dostatek místa, ale kolem něj také, musí se vám tam ještě vejít zahradní židle a ostatní kousky nábytku.

Zahradní houpačky

No tak mít zahradu a nepořídit si do ní pořádnou zahradní houpačku, to je prostě nemyslitelné. Houpačka je super na lenošení i odpočinek, zabaví se na ní děti, ale klidně tam můžete posadit i návštěvu nebo se houpat tak dlouho, až vás to ukolébá ke spánku. Věřte, že šlofíček v zahradní houpačce nakopne stejně jako hrnek čerstvé kávy. Kdo nefandí houpačce přímo v zahradě, lidně jí může umístit na terasu.

Zahradní židle

Někdo sice říká, že je to zbytečnost, ale i tak jsou velmi vkusné a praktické. Ideální jsou židle z masivního dřeva, ratanu nebo kombinace dřeva s kovem. Nejoblíbenější jsou rozhodně dřevěné, protože dřevo dodá zahradě tu pravou atmosféru a skvěle ji oživí.

Co je u zahradního nábytku důležité?

Musíme si uvědomit, že nábytek stojí třeba pod pergolou, na balkoně, pod stromy na zahradě nebo na terase, která není ve většině případů ani zastřešená. To znamená, že na něj může pršet, prášit se, zachycuje se na něm pyl a různé nečistoty. Když tedy pořizujete zahradní nábytek, měl by být pevný, kvalitní, mít dlouhou životnost a také odolat povětrnostním vlivům.

Dobré je i to, když má hezký design a snadno se udržuje. Nesmíme zapomenout i na to, aby byl pohodlný, bezpečný a pokud možno odpovídal standardním ergonomickým požadavkům. Samozřejmě, že by měl ladit se samotnou zahradou, aby zbytečně nevyčníval a nekazil celkový dojem.

Pořídit můžete jednotlivé kusy, ale i sestavy v podobě stolu a židlí, případně si zvolit sestavu podle svého. Jiný nábytek bude vhodný pro rodinu s malými dětmi, kteří mají zahradu vyloženě na dovádění a něco jiného se hodí pro domácnost bez dětí, kterou navštěvují hromady přátel i příbuzných a dveře se tam s nimi netrhnou.

Druhy materiálu pro zahradní nábytek

kovnenáročný na údržbu s elegantním vzhledem, ale nepříliš pohodlný. Používá se hliník, litina, ale také různé slitiny kovu. Oblíbený je zejména hliník, protože je lehký, snadno se přenáší a je velmi praktický i skladný.

plastkdysi nejvyhledávanější druh materiálu, který časem trochu ztratil svůj půvab. Je lehký, levný, snadno se udržuje a hlavně ho můžete stohovat na sebe. Trvanlivost plastu žádná sláva a navíc tento materiál značně zatěžuje ekologii. Přesto stále patří k velmi oblíbeným.

přírodní ratanpochází původně z jihovýchodní Asie. Je pevný, ohebný a tvrdý materiál. Má světlou barvu, ale dá se mořit i barvit. Nábytek je velmi hezký, lehký a snadno se s ním manipuluje. Není vhodné ho nechávat venku, protože se může po čase poškodit vlivem povětrnostních vlivů, slunce atd.

umělý ratan je bezúdržbový a oproti přírodnímu ratanu si poradí s vodou, povětrnostními vlivy a dokonce i s UV zářením. Jednou za čas ho omyjte mýdlovou vodou a bude zase jako nový. Vlákna jsou ohebná a oplétá se jimi hliníkový rám. Kusy nábytku jsou sice lehoučké, ale přitom pevné a stabilní.

dřevonaprostá klasika, která každé zahradě vdechne tu pravou eleganci a šmrnc. Dřevěný nábytek je odolný, má dokonalé křivky, je příjemné na dotek a padne hned každému příchozímu do oka na první pohled, ale nesmíte podcenit údržbu a také dávat pozor na déšť či různé povětrnostní vlivy. Pomůže zakrytí plachtou proti dešti. Nejkvalitnější nábytek pořídíte z exotických dřevin – meranti, severoamerický akát, eukalyptus a v neposlední řadě také teak).

Samostatnou kapitolou je betonový nábytek, který je nejčastěji kombinován se dřevem. O betonu je známo, že podobně jako ocel se dokáže v létě pěkně rozpálit a naopak v zimě studí tak, že byste k nábytku málem přimrzli. Největší výhodou takového nábytku je stabilita, minimální náročnost na údržbu a hlavně dlouhá životnost. Na betonový zahradní nábytek narazíte nejčastěji u rodinných domů, které mají betonovou fasádu.

Přidat komentář