Tipy

Vybíráme hračky pro děti

Hračky jsou nedílnou součástí života každého dítěte, bez ohledu na to, jestli je mu 5 nebo třeba už 10 let. Pro nejmenší představuje hračka pomůcku pro přirozený vývoj a pomáhá se stimulací smyslového vnímání i motoriky. Pro větší děti je to druh zábavy, ale i způsob, jak se vytáhnout před ostatními dětmi.

Výběr hraček není jednoduchý, protože trefit se v dnešní době, kdy je trh tímto sortimentem doslova přesycen, do vkusu svého potomka je docela tvrdý oříšek, na kterém si vylámal zuby nejeden rodič.

Jaké základní vlastnosti by měla mít každá hračka?

  • musí dítě zabavit
  • měla by odpovídat všem jeho požadavkům a zohlednit jeho záliby (to, že máte například dceru, ještě neznamená, že miluje panenky, klidně to může být kutil v sukních)
  • nesmí mít na dítě negativní vliv a působit mu deprese
  • dítě by se díky hračce mělo naučit novým věcem a rozvinout své schopnosti i dovednosti, to vše v zábavném duchu, k čemuž slouží tzv. didaktické hračky
  • musí být zcela bezpečná, tzn., že nesmí hrozit ani to nejmenší riziko zranění, to platí zejména u dětí do 3 let, kterým by do ručičky neměla přijít hračka obsahující malé části, aby je dítě nevdechlo.
  • hračky by měla být vyrobena ze zdravotně nezávadného materiálu, aby na dítě nepůsobily žádné škodlivé látky
  • pokud je to možné, měla by být hračka šetrná vůči životnímu prostředí, aby ho nezatěžovala nejen energetickou, ale také materiálovou náročností.

Hračky musí být v první řadě bezpečné

Jakmile chcete svému potomkovi, bez ohledu na jeho věk, vybrat hračku, patří bezpečnost k jednomu z nejdůležitějších faktorů vůbec. Nejvíce omezení naleznete u hraček pro ty úplně nejmenší děti, navíc je zásadní potřebná atestace.

Naprosto nepostradatelnou součástí by měl být český návod a také označení CE. To je zárukou, že byl produkt testován v naprostém souladu s veškerými bezpečnostními standardy a jsou u něj splněny důležité náležitosti směrnic platných pro země Evropské unie.

Pokud jde o Českou republiku, tam jsou známé speciální certifikační značky Bezpečné hračky nebo také Bezpečná a kvalitní hračky, u nichž je jisté, že byly posuzovány opravdu přísně, takže kvalita je jistá.

Jejich koupí se vyhnete obavám, že jste pořídili nekvalitní či zdravotně závadnou hračku, která by pro vaše dítko představovala riziko. U hraček do tří let jsou dokonce prováděny testy podle hygienických požadavků Ministerstva zdravotnictví ČR.

Přizpůsobte hračku věku dítěte

Říká se, že dokud vaše dítě nemá vlastní dítě, zůstává dítětem klidně i ve 40 letech, ale samozřejmě to platí jen v očích matky. Pokud máte třeba osmnáctiletou dceru, tak určitě nebude štěstím bez sebe, když jí v době, kdy se zajímá o opačné pohlaví, kosmetiku i poslední módu, aby trumfla své kamarádky a mohla si dělat co nejvíce selfíček pomocí chytrého telefonu, pořídíte novou Barbie jen proto, že je měla ráda jako dítě.

To samé platí u malých dětí, protože ve chvíli, kdy je dítě starší a vy mu koupíte hračku, která je pro děti třeba o dva až tři roky mladší, bude ho nudit. Inspirovat se třeba o tom jaké hračky jsou vhodné pro roční dítě můžete při surfování po internetu. Stačí trochu hledat.

Ideální je hračka, která přesně odpovídá věku dítěte, případně s tím prckem poroste a díky rozšíření pak může být zábavná i pro starší dítě, než pro které byla původně určena. Nezapomeňte proto číst etikety a doporučení výrobců, kteří jasně uvádějí, pro jakou věkovou skupinu daný produkt vznikl.

Odolnost/trvanlivost hraček

Samozřejmě, že ne každá hračka vydrží na věky, ale určitá odolnost není na škodu. Pokud se při první větší ráně hračka rozletí na několik kousků, asi moc nadšení nebudete nejen vy, ale ani vaše dítě. Perfektní je taková hračka, která zvládne trochu drsnější manipulaci, nerozhází jí větší rána, dá se snadno omýt a ještě se některá poškození dají jednoduše opravit.

Multifunkční hračky

Jakákoliv hračka, by měla být schopna stimulovat dítěti co nejvíce smyslů. Dobrá je taková hračka, kterou si může dítko vzít v podstatě kamkoliv, ať už si s ní hraje doma, na balkóně, zahradě nebo i v bazénu. Je fajn, když má hračky více zaměření, než jen jedno, aby bylo možné si s ní hrát různými způsoby.

Nejlevnější nebo nejdražší hračku?

Cena není v tomto případě až tak důležitá, protože na prvním místě musí být jednoznačně kvalita. Klidně můžete sehnat levnou hračku, která bude zdravotně nezávadná i kvalitní, jen s tím rozdílem, že pochází od prověřeného výrobce.

Na druhé straně je možné narazit na dražší hračku od zcela neznámého výrobce, jež se bude sice tvářit, že tím, že je drahá, tak je zárukou kvality, ale nebude tomu tak. Ne vždy platí, že jen ty levné hračky jsou zdraví škodlivé, i když to tak často bývá. Někdy může být závadná i hračky z vyšší cenové kategorie, stačí, když dojde při výrobě k nějakému pochybení.

Velké množství hraček není výhra

Je to sice zvláštní, ale to že bude mít vaše dítě velké množství hraček, ještě neznamená, že je potřebuje a využije. V tomto případě jednoznačně platí, že všeho moc škodí, protože ve chvíli, kdy má dítě až moc podnětů v podobě velkého počtu hraček, je možné, že jej to do budoucna negativně ovlivní.

Často se stává, že je pak takové dítě rozmazlené, povrchní, začíná být náročnější, a není snadné se mu zavděčit s jakoukoliv obyčejnější hračkou. Odmítá si hrát s hračkami, které nejsou na 100 % podle jeho představ, a zásadně nemá zájem si tolik hraček uklízet, čeká, až to za něj udělají rodiče.

Jestli je to i váš případ a máte nutkání stále kupovat další a další hračky, raději mu kupte něco zdravého na zub a domluvte se i s příbuznými, nepotřebuje 20 plyšáků, 10 princezen či vojáčků a podobně.

Je dobré babičky, dědečky, tetičky a další příbuzenstvo usměrnit a požádat je, aby nekupovali hračky, ale investovali do nějakého vhodného oblečení, když se třeba dítěti rozbije zip u bundy, rozpadnou se mu boty nebo aby mu dali pár drobných do prasátka/kasičky.

Hračky versus rodiče

To, že má dítě hračky, ještě neznamená, že si s ním nebude maminka či tatínek hrát. Podle odborníků je nejlepší hračkou právě rodič, který si na něj udělá čas a pokud je to možné, vyhraje si s potomkem třeba celý den, například o víkendu.

Dítě s vámi bude sdílet svou radost, že mu věnujete čas, zajímáte se o jeho potřeby a ještě ho bez problémů zapojíte i do běžných činností, které děláte, jako třeba třídění nepotřebných věcí, skládání prádla, příprava vánočního cukroví nebo výběr nábytku do nového dětského pokoje, který pro něj chystáte a podobně.

Zkrátka svému dítěti naslouchejte a při všem jej pozorujte, uvidíte, jaké dělá pokroky, jak se všechno učí a také poznáte, co ho nejvíc zajímá, na co má talent, v čem je naopak totálně nešikovné a podobně. Díky tomu si budete do budoucna vědět rady, jaká hračka by mohla být ta pravá.

Hračky vhodné pro miminka a batolata

Pro naše nejmenší, to znamená zhruba od 8. týdne věku dítěte se nejlépe hodí chrastítka a kousátka, kterými naprosto získáte pozornost svého potomka. Dítko začíná otevírat dlaň a hraje si s ní, takže díky těmto hračkám se vytváří pouto mezi tím, co vidí a tím, co umí dělat jeho ruce, navíc dochází ke stimulaci sluchu i zraku.

Od třetího měsíce přichází na řadu úplně první dětské knihy (leporela), kterými si dítě stimuluje zejména zrak a dochází k rozvoji motoriky. Začíná si všímat obrázků, barev, a když mu budete otáčet jednotlivé stránky a ještě jemným hlasem vyprávíte, co se na které stránce právě děje, bude vás poslouchat a tím stimulovat sluch.

U ročního dítěte jsou vhodné stavebnice, ideálně ty, které jsou zábavné, barevné a mají super design. Skvělé jsou takové, z nichž může dítko postavit něco zajímavého, nového a rozvíjet tak svou kreativitu.

V neposlední řadě děti milují malování, zejména takové, kde je možné barvy nanést ručičkami. Dítě své drobné prstíky zaboří do jednotlivých barev a na plátno či papír tvoří své první dílo. Může si barvičky míchat, tvořit různé otisky, čáry, tvary atd. Připomínáme, že je nutné dbát na zdravotní nezávadnost barev.

Hračky pro děti předškolního věku

Tady už je to trochu jednodušší než u těch nejmenších. V první řadě je tu oblíbená plastelína, což je dokonalá věcička a nestojí tolik. Dítě může vyrábět cokoliv, co ho napadne, ať už různě barevné postavičky nebo předměty. Nejen, že mohou zapojit svou často velmi bujnou fantazii, ale zapojují kreativitu i jemnou motoriku, čímž dochází k jejich stimulaci.

Skvělé je také Lego, stavebnice, které mají dlouhou historii a stále se drží mezi špičkou v oblíbenosti. Je jen na vás, jaký druh lega vlastně vyberete. Dříve to bylo jednoduché, lego bylo zkrátka lego, ale dnes máte Lego Duplo, Lego City, Lego Friends, Lego Ninjago, Star Wars, Disney, Super Heroes, Technic a mnoho dalších.

No a v případě dívek, se nic nevyrovná kuchyňskému nábytku, domečku pro panenky nebo stále populární hře na nějaký obchod, kdy dítě využívá předměty z domácnosti a prodává je svým dětským kamarádům nebo třeba i rodičům.

Hračky pro školáky a ostatní děti staršího věku

Co se týká této kategorie hraček, je ten výběr opravdu hodně bohatý a hlavně mnohem jednodušší. Pro holky jsou samozřejmostí různé panenky a Barbie, stejně jako kočárky pro panenky nebo stále velmi oblíbené domečky pro panenky, případně i jejich oblečení a postýlky.

Samozřejmě, že ani v případě plyšové hračky, není možné šlápnout vedle, ostatně pěkného plyšáka uvítají nejen děti, ale i dospělé osoby. Pro milovníky farem a dalších podobných stavení jsou v kurzu figurky a zvířátka, zatímco pro malé Einsteiny jsou ideální vzdělávací hračky, interaktivní hračky, hudební hračky nebo také tzv. hračky hrajeme si na, přičemž záleží jen na vás nebo vašem dítěti, na co si právě chce hrát.

Pro malé hospodyňky jsou k dispozici dětské vysavače, zatímco pro budoucí badatele jsou super dětské mikroskopy. Zabavte dítě i tím, že si budete volat bezplatně z pokoje do pokoje třeba dětským telefonem nebo k tomu použijete dětské vysílačky.

Dnes jsou rozhodně velmi populární také filmové postavičky nebo výtvarné hračky. Pro starší děti už jsou zajímavější dospělejší „hračky“, jako tablety, notebooky, chytré telefony, kola, ale také sportovní vybavení, fitness stroje a mnoho dalšího. Důležité je, abyste dítě nikdy nepodceňovali a snažili se rozvíjet jeho představivost v každém věku.

Podívejte se i na další články, zabývající se problematikou dětí. Máme pro vás třeba tipy na vánoční dárky pro děti, dále tipy na proměnu dětského pokoje, poradíme jak vybrat golfový kočárek a dokonce jsme připravili průvodce výběrem dětských kolečkových bruslí nebo pomůžeme s výběrem ideální dětské postele.

Přidat komentář