Bydlení

Jak připravit zahradu na jaro

Jakoby to bylo včera, co jsme vám radili, jak připravit zahradu na zimu a už jsme tu s tipy, na co nezapomenout s příchodem jara.

Víte, co je to rotavace? Pokud ano, pak vám bude stačit informace, že je na ni v březnu už ta správná doba. Pro ty, kteří se ještě s pojmem nesetkali – jedná se o prokypření půdy a její smíchání s kompostovanou směsí. Tento proces se provádí většinou pomocí speciálních strojů – kultivátorů, ale mnohý zahrádkář si jistě poradí i bez nich. Prokypřit půdu na jaro, to je podstatné jako základ pro dobrou úrodu.

Také se neváhejte pustit do řezu ovocných stromů. Právě z jara je nejlépe vidět, které větve už další sezónu nezvládnou. Rozvětvenější stromy si zaslouží prosvětlit a některé stromky bude možná potřeba i přesadit.

Zima byla dlouhá a na mnoha místech udeřila poměrně značnou silou, což mohl odnést váš jindy dokonalý trávník. Nejdřív si zaslouží píči pomocí vertikutátoru. To je slovo na zlomení jazyka, ale vertikutace – neboli provzdušnění či prořezání trávníku je vlastně strojní hrabání a zahradě to vážně prospěje. Pak počkejte na první zelené výhonky a dosejte prořídlá místa, dohnojte kompostem a za pár týdnů máte trávník, jakoby se nikdy nechumelilo.

Už se nemůžete dočkat první zeleniny? Pak neotálejte se stavbou foliových a skleněných krytů na záhony. Bez dostatečně prohřáté půdy se totiž jen stěží dočkáte. Také je nutné všechny záhony dostatečně prohnojit. Ideální doba je právě nyní, když je půda po zimě ještě vlhká. I přes to je však dobré začít již v tuto dobu také se zaléváním. Přestože pro nás je deštivých dnů až příliš, vaše zahrada po zimě potřebuje speciální péči pro regeneraci. Dopřejte dostatek vláhy zeleným keřům, listnatým stromům i jehličnanům.

27042014035515

Jistě jste si na podzim pečlivě očistili a uložili zahradní náčiní i nářadí, takže máte půl práce hotovo. Co však zbývá, je vše prohlédnout, oškrábat případnou rez či nabrousit rýče a motyky.

Určitě se bude hodit také nějaké nové náčiní na jaro přikoupit, jarní slevy jsou taky zábavný sport. Bez pořádného vercajku se totiž nedá pracovat, to vám jistě říkal váš tatínek i dědeček. Kdo myslí, že nářadí má v top stavu a žádné nové nechce, určitě by měl zkontrolovat zásobu rukavic i dalších ochranných pomůcek, které už zachránily nejeden prst či oko.

A to bude asi pro jarní přípravu vše. Ne nadarmo se říká, že co si zaseješ, to také sklidíš, tak si to nezapomeňte pečlivě rozmyslet.

Zdroj foto: pixabay.com

Se zahradou se bavíme celý rok. Co je pro někoho otrava, pro jiného je relax. Takže jaká je letní péče o zahradu? Nebo na co nezapomenout na podzim a jak připravit zahradu na zimu.

Přidat komentář