Ne každý z nás má to štěstí, že vlastní rodinný dům či aspoň chatu, u které má zahradu a může tam mít svůj vlastní bazén, takže vezmeme za vděk i koupalištěm, aquaparkem nebo se aspoň spláchneme ve sprše. Kdo však patří mezi ty šťastlivce, kteří bazén vlastní, musí o něj pravidelně pečovat, jinak by totiž místo bazénu měli spíš močál.
O České republice si spousta lidí dělá legraci v tom, že jsme bazénová velmoc, a kdyby se úroveň našich životů hodnotila jen podle počtu bazénů na každého člověka, pak jsme všichni boháči, ostatně podle statistik, se na zahradách Čechů vyskytuje větší počet bazénů, než je tomu u našich západních sousedů. Když už máte dost pobytu v místnostech s klimatizací či ventilátory, je voda nejlepší řešení.
Koupání je zejména v době tropických teplot velkou výhodou, ale o vodu se musíme starat. Snadno a velmi rychle se znečistí, napadají do ní nežádoucí nečistoty, sem tam se tam vykálí i pták a pak už není koupání v takové vodě žádná legrace, naopak je to o zdraví. O bazén se musí pravidelně pečovat, a to se netýká jen těch venku na zahradě, ale udržovat v čistotě musíme i ty interiérové. Co pro svůj bazén můžete udělat, aby byl stále v dobré kondici?
Filtrace je základ
Není nic horšího, než když se rozhodnete jít vykoupat do bazénu a nemůžete, protože je špinavé. To se vám nestane s kvalitní a hlavně dostatečnou filtrací, respektive filtračním systémem.
Menší bazény
V případě menšího bazénu s objemem do 6 m3 je vhodná kartušová filtrace, zatímco větší zahradní bazény mají moderní a velmi účinnou pískovou filtraci. Tato filtrace v podstatě bere vodu z bazénu, prostřednictvím tzv. skimmeru, přefiltruje jí a zpět se vrací zcela čistá. Během sezóny se doporučuje kompletní přefiltrování veškeré vody v bazénu aspoň 2 x za den.
Co je vlastně skimmer?
Jedná se o hladinový sběrač nečistot, odvádějící znečištěnou bazénovou vodu do filtrace. V podstatě je to nádoba, která se vyrábí z plastu či nerezu a zabuduje se (instaluje) do stěny bazénu, případně se nechává u nadzemních bazénů jen tak zavěšená na stěně. Existuje několik typů skimmeru a odlišují se podle konstrukce samotného bazénu.
Co je kartušová filtrace?
Tento druh filtrace slouží k zachycení nečistot ve vodě, kdy voda z bazénu protéká přes kartušovou papírovou filtrační vložku (což je v podstatě válec papíru, vrstvený do kruhu, který vypadá jako harmonika).
V této vložce se zachytí nečistoty a do bazénu se pak vrací čistá voda. Filtrace je tvořena výměnnou kartušovou filtrační vložkou a čerpadle. Pokud jde o filtrační vložku, tu je potřeba pravidelně vyndat a důkladně opláchnout pod tlakem vody. Kvalitní filtrace je zajištěna tehdy, když během sezóny vložku několikrát vyměníme.
Pískové filtrační zařízení
Pískové filtrační zařízení umožňuje nejen dokonalou filtraci, ale i připojení solárního ohřevu a také různých ručních i poloautomatických vysavačů bazénů. Zjednodušeně řečeno funguje na přírodním principu, kdy je voda filtrována přes křemičitý písek.
Ten je schopen maximálně efektivně zachytit nečistoty a postarat se nejen o čistotu vody, ale také o minimální nároky údržby. K vyčistění pískové náplně stačí zpětný proplach, který se provede jednou za týden.
Jednou za dva roky je ideální kompletně vyměnit celou pískovou náplň. Přefiltrováním celkového objemu bazénové vody dvakrát denně se nejen voda dokonale okysličí, ale mnohem lépe a rychleji se rozpustí použitá bazénová chemie.
Důležité faktory ovlivňující čistotu vody
To nejdůležitější jsme již zmínili v úvodu a tím je kvalita filtrace i počet filtrování. Zásadní je také ošetření vody, ale i pravidelná kontrola pH vody (ukazatel kyselosti vody). Pokud jde o pH vody, to má vliv na rozpustnost i účinnost přípravků, jež se používají pro úpravu vody, tzv. bazénová chemie. Pro vodu v bazénech se optimální hodnota pH pohybuje v rozmezí 6,8 – 7,2.
Dalším faktorem, který může mít značný vliv na kvalitu a čistotu vody je koncentrace chloru ve vodě. Vzhledem k jeho dezinfekčním účinkům je ideální udržovat koncentraci chloru na 0,6 mg/1 l vody. To je dostačující množství k tomu, aby účinkoval, ale zase ho není zbytečně moc, takže nedráždí lidský organismus. Jestliže vodu ošetřujeme průběžně, hodí se pomalu rozpustné chlorové tablety. Když se ovšem vyskytnou v bazénu řasy, pak je nejlepší tzv. šokové ošetření chlorem.
Běžné doplňky pro bazény
Bazénové vysavače
Pro někoho naprostá zbytečnost, která vám ale usnadní údržbu vašeho bazénu. Bazénové vysavače jsou rozděleny na tři skupiny – ruční bazénové vysavače, poloautomatické vysavače a automatické vysavače. Díky nim můžete odstraňovat nečistoty ze dna i stěn bazénu.
Fungují v podstatě na principu nasátí bazénové vody nečistotami, zachycení nečistot v sítku vysavače, skimmeru nebo filtraci a průchodu vody přes vysavač zpět do bazénu v čisté podobě. Ruční vysavače ovládáte pomocí teleskopické tyče. Poloautomatické vysavače už jsou na tom lépe, protože se po dně pohybují samostatně a využívají k tomu membránu a podtlak z filtračního zařízení.
Oproti tomu automatické vysavače se nemusí napojovat přes hadici na filtr, ale disponuje vlastním filtračním vakem i čerpadlem pro vysávání vody. Ať už automatické nebo poloautomatické, oba typy vysavačů vám šetří spoustu práce, na rozdíl od ručního.
Na co u bazénu nikdy nezapomínat?
- pravidelně jej zbavovat hrubších nečistot
- dno i stěny bazénu čistit pomocí vysavače či bazénového kartáče
- kontrolovat pH vody a v případě nutnosti jej upravit
- dávat pozor na řasy i bakterie a předcházet jejich výskytu vhodnými přípravky pro úpravu vody v bazénu
- využívat plovoucí dávkovač chlorových tablet, který můžete v bazénu nechat po celou sezónu
- hlídat filtraci a pravidelně proplachovat pískovou náplň, případně měnit filtrační vložku
- nepodceňovat zazimování bazénu i jarní údržbu a po zimě bazén perfektně vyčistit
- používat pouze kvalitní vodu z ověřeného zdroje
- čas od času obměnit vodu v bazénu (tzn. odpustit část vody a napustit novou)
Mrkněte i na článek, jak si vybrat rodinný bazén.
Zdroj foto: pixabay.com