Bydlení

Jaká sekačka trávy se bude hodit na vaši zahradu?

Jaro se ukázalo v plné síle a pro nás to znamená, že začal čas péče o zahradu, což zahrnuje spoustu důležitých činností, pro které budeme potřebovat vhodné vybavení. Zřejmě nejdůležitější je péče o trávník, protože to je první věc, kterou každý, kdo k vám přijde na návštěvu, vidí a ostatně i vy se na něj díváte pravidelně z okna, takže by měl vypadat k světu.

Pokud má být trávník hustý a tráva krásně zelená, je nanejvýš nezbytné, abyste měli vhodnou sekačku na trávu. Ta by měla práci odvádět kvalitně, snadno a hlavně bez zbytečně vynaložené námahy, navíc je dobré, když vydrží několik sezón. Jaká sekačka trávy se vám vlastně bude hodit?

Nejdůležitější kritéria pro sekačku

Výběr sekačky se zdá mnohdy velmi složitý, ale nemusí to tak být vždy. Stačí totiž, když si rozmyslíte základní kritéria, která jsou pro výběr sekačky zásadní, a toho se pak držíte při nákupu. Co je potřeba zohlednit?

 • velikost plochy, kterou budete pravidelně sekat (kritérium pro sílu motoru a záběr nože)
 • jak často se bude sekat (pravidelné sekání u domu nebo občasné na chalupě)
 • členitost terénu (čím je členitější, tím je vhodnější menší sekačka s menším záběrem nože)
 • svahová dostupnost (ideální je sekačka s pojezdem, abyste se tolik nedřeli)
 • způsob sběru trávy (sběrný koš, mulčování atd. – myslete na velikost sběrného koše)
 • kdo bude sekačku používat (díky elektrickému tlačítkovému startéru může sekačku nastartovat i žena, případně méně zdatní jedinci)

Právě interval sečení je v podstatě rozhodující faktor, podle kterého zvolíte nejideálnější sekačku.

Šíře záběru

Nezbytným kritériem, na které nesmíte při výběru sekačky zapomenout, je šíře záběru rotujících nožů. Ta se odvíjí od velikosti pozemku, který potřebujete pravidelně udržovat.

Rozloha pozemku

 • do 250 m2 – stačí záběr zhruba 30 centimetrů
 • 250 – 500 m2 – záběr asi 40 cm
 • 500 – 1000 m2 – tady už je záběr kolem 45 cm
 • nad 1000 m2 – šíře záběru vyšší než 45 cm

Výkon motoru

V případě motoru je zásadní jeho výkon, který opět musíte přizpůsobit velikosti plochy pro sekání. Když to vezmeme z obecného hlediska, tak na malý trávníček o rozloze do 100 m2 určitě nebudete kupovat nejvýkonnější stroj na trhu, což platí i tehdy, pokud někdo upravuje trávník, týden co týden, takže stačí tráva vyrůst maximálně o pár centimetrů, zase si vystačíte jen s méně výkonnou sekačkou, u níž nebude nutný extra silný motor.

Naopak u vzrostlé louky nebo obrovské zahrady už se na výkon motoru rozhodně budete potřebovat spolehnout. U malých, pravidelně udržovaných zahrad stačí výkon motoru 3 – 4 HP, středně velké plochy potřebují sekačku s motorem o výkon 5 HP a rozlehlejší plochy už vyžadují větší investici a to do sekačky s výkonem 6HP.

Sekačky dle druhu pohonu

 • mechanickéjsou ideální na malé plochy s nízkou trávou, nemají žádný sběrací koš.
 • elektrické – nejčastěji využívané pro zahrady rodinných domů. Hodí se pro středně velkou plochu s ohledem na délku napájecího kabelu, případně jeho možné prodloužení. Mají nižší hlučnost. (prodávají se také elektrické sekačky s akumulátorem)
 • motorové tyto sekačky jsou nejen hlučnější, ale musíte se připravit i na vyšší hmotnost. Ovšem zase nejsou omezené zdrojem energie a můžete je použít na velmi rozsáhlé plochy. Počítejte však s tím, že vyžadují pravidelný servis.

Nejběžněji používané typy sekaček

Rotační sekačky

Patří k velmi oblíbeným a nejběžnějším sekačkám, které se nejčastěji prodávají jako tzv. pojezdové sekačky. U těch je skvělé, že se s nimi snadno pohybuje po celé zahradě i do svahu. Ve většině případů mají sběrný koš, kam se ukládá posekaná tráva. Na výběr máte elektrickou rotační sekačku nebo motorovou (benzinovou). Tyto sekačky jsou skvělou volbou na běžné zahrady u rodinných domů. Často se používají také na údržbu zeleně v okrasných zahradách.

Strunové sekačky

Určitě už jste se s tímto typem sekačky setkali. Strunová sekačka je ruční, přenosná a využijete ji na všech špatně dostupných místech. Zejména se hodí na trávník schovaný pod různými keři a stromky, na zákoutí, vysokou trávu kolem chodníčků, zdí, sloupů a podobně. Mnohdy si jí zahrádkáři či majitelé rodinných domů pořizují jako pomocnou sekačku ke klasické rotační.

Vřetenové sekačky

Pokud hledáte sekačku, která je maximálně šetrná k trávě, aniž by jakkoliv docházelo ke třepení stébel, pak je to právě vřetenová sekačka. Své o tom ví zejména ti uživatelé, kteří pečují například o trávník v anglickém stylu. Hodí se také na údržbu menších a středně velkých travnatých ploch, stejně jako na husté a nízké trávníky. Nemá sice sběrný koš, ale vzhledem k tomu, že se dá použít i na opravdu nízká stébla, je možné je po posekání nechat rozložit na trávníku a využít je jako tzv. mulčovací vrstvu.

Bubnové sekačky

Přestože vypadají velmi robustně, jsou známé nízkou hmotnosti. Bubnové sekačky jsou oblíbené pro jejich schopnost dokonale kopírovat terén, přičemž si poradí i s přerostlou a hodně vysokou trávou, když třeba koupíte dům se zanedbanou zahradou. Nejsou vybaveny sběrným košem, takže posečená tráva létá na všechny strany, ale zase s nimi opracujete velké plochy. Dokonce je můžete použít i na horské stráně nebo v zemědělství při výrobě trávy na seno.

Křovinořezy

Další z ručních sekaček, která patří k oblíbeným typům. Mají dlouhou rukojeť, na jejímž konci je upevněna sekací část. Hodí se na jakoukoliv travnatou plochu, dokonce i na tu, kterou nikdo delší dobu neudržoval. Poradí si s přerostlou trávou i s tzv. náletovými dřevinami.

Zahradní traktory

Zahradní traktory jsou nejpohodlnější variantou sekání velkých travnatých ploch, umožňující pracovat a přitom sedět, takže sekáte bez jakékoliv námahy. Díky sběrnému koši s větší kapacitou posbíráte větší množství posekané trávy, navíc má traktor širší záběr sečení. Co potěší je možnost dokoupit různé příslušenství, které se dá k takovému zahradnímu traktoru připojit a najednou to není jen stroj na sekání trávy, ale multifunkční pomocník na různé zahradní práce.

Samozřejmostí jsou už dnes také robotické sekačky, které pracují místo vás. Pro kterou sekačku se nakonec rozhodnete?

Přidat komentář