Bydlení

Kam s vodou v zahradě – jak jí snadno přivést?

Každý ví, že voda je pro náš život zcela nepostradatelnou součástí (proto také musíme dodržovat pitný režim) a nejinak je tomu i v případě rostlin, zvířat, zkrátka všeho, co obývá naší zahradu. Pokud se týká zahrady, tam je voda zásadní, protože když není voda, nemohou rostliny přežít, tráva bude usychat a živořit budou i živočichové, kteří často na zahradách hledají aspoň nějaký zdroj vody, kde by se jim podařilo napít.

Záhony, keře a další rostliny zaléváme konví, případně použijeme zahradní hadici nebo si rovnou zřídíme zavlažování, které rostliny pravidelně zalévá místo nás. Kde ovšem můžeme ochladit sami sebe, aniž bychom se museli polévat hadicí nebo na sebe vylít celou konev vody?

Existuje několik způsobů, jak se dá voda do zahrady přivést a nám tak poskytnou vytoužené osvěžení, jež uvítáme zejména během nesnesitelných tropických dnů, kdy jsme rádi, že se vůbec hýbeme. Jaké prostředky nebo pomocníky využít, abychom dostali vodu po celé zahradě?

Zahradní umyvadla

V podstatě je to základní vybavení, které by nemělo chybět na žádné zahradě. Skvěle se hodí zejména ve chvíli, kdy pracujete na zahrádce a potřebujete si umýt ruce špinavé od zeminy, opláchnout čerstvě sklizené ovoce či zeleninu nebo si jen pro osvěžení opláchnout obličej či do umyvadla namočit ruce.

Ve většině případů jsou instalovány na zeď domu, ale dá se zabudovat i do plotu z tzv. tvarovek. Svým způsobem je možné takové umyvadlo umístit kamkoliv. Klidně si můžete postavit kamennou zídku, do které se dá zabudovat i menší vana, nad kterou ještě přiděláte kohoutek a to je teprve pořádné mytí.

Umyvadlo si udělejte kdekoliv, kde je na něj místo a bude dobře dostupné, abyste se v něm mohli bez překážek kdykoliv umýt. Důležité je, aby bylo blízko zdroje vody. Nejčastěji se připojuje k vodovodnímu potrubí, což by měl provést zkušený profesionál, tedy instalatér, který připraví odbočku z vodovodu s vyústěním přímo na zeď domu.

Mějte na paměti, že na zeď domu, který má polystyrenové zateplení, nemůžete dát každé umyvadlo, jež v obchodě uvidíte. Mělo by být odlehčené, ideálně z hliníku. Rozdíl ve vzhledu je zanedbatelný a navíc nebudete zatěžovat fasádu v místě, kde bude umyvadlo připevněné.

Momentálně jsou v kurzu retro umyvadla ve vintage stylu. Není zahrada, do které by se toto nostalgické umyvadlo nehodilo. Vyrábí se většinou z litiny, a pokud není kohoutek jejich součástí, musí se dokoupit samostatně.

Kašny a fontány

Spousta lidí mávne rukou, že je to úplně jedno, jestli zvolí fontánu nebo kašnu, ale faktem je, že rozdíl mezi nimi rozhodně je. Fontána je v podstatě nádrž, ať už kovová či kamenná, většinou doplněná o vodotrysk nebo kaskády. Voda v ní proudí, teče nebo může tryskat.

Oproti tomu kašna je rovněž nádrž, ale zdobená, vyrobená z kovu, keramiky, kamene a dalších materiálů. Oproti fontáně však představují klidnou stojatou vodu, na jejíž hladině se odráží sluneční paprsky, zrcadlí se v ní rostliny a stromy, rostoucí v jejím okolí a má čistě relaxační účely.

Fontány jsou elegantní a jsou schopné na zahradě vytvořit dokonalou atmosféru stále proudící vody, podobně jako v přírodě vodopády. Principem jejich fungování je průtokové čerpadlo a bez problémů je můžete doplnit třeba LED osvětlením, podsvícením, rozmístit na ně reflektory nebo použít různobarevné filtry.

Fontánu je možné instalovat do jezírka, které zejména s barevnými efekty vypadá naprosto dokonale. Dokonce už existují i takové, které fungují prostřednictvím solárního panelu a bývají i na dálkové ovládání. Snadno si také regulujete výšku vodního proudu, tzn. jak vysoko má voda tryskat.

Oblíbeným materiálem na výrobu fontán je bezesporu polyresin, což je jistá forma pryskyřice, schopná zcela bez problémů odolat povětrnostním vlivům a je tak říkajíc v podstatě nerozbitný. Povrchová úprava je schopná zajistit dokonalý vzhled, kdy může polyresin vypadat stejně jako kámen, bronz, měď, žula, terakota, mramor, zkrátka jakýkoliv klasický materiál, na který narazíte v běžné zahradě.

Zahradní jezírka

Pokud má mít zahrada nějaký pořádný zdroj vody, pak jsou to jednoznačně zahradní jezírka. Nejen, že si kolem něj můžete vytvořit krásné zátiší z kamenů, okrasných keřů, trav i rostlin, které bude jako stvořené pro odpočinek a relaxaci, ale také poskytnete zázemí pro různé malé i větší živočichy, kteří zde najdou útočiště.

Určitě takové jezírko uvítají třeba ptáci, ti se do něj s radostí přiletí vykoupat. Můžete také do jezírka vysadit okrasné ryby (nejčastěji je to Kapr KOI) nebo vodní rostliny. Samozřejmě, že vybudování takového jezírka je o trochu náročnější, než když jen pověsíte umyvadlo na zeď nebo umístíte fontánu.

Musíte zvolit, jestli bude jezírka ve formě nádoby nebo foliové, zda má být okrasné nebo byste ho chtěli využívat i na koupání, čemuž bude odpovídat i jeho výsledná velikost. Stavba jezírka není otázkou chvilky a je dobré si vytvořit nejdříve plán. Přesně si do puntíku rozmyslet, kam ho chcete umístit, jak bude velké, jaký typ jezírka, co do něj dáte atd. Nezapomeňte také na osvětlení jezírka.

Nejdůležitější je rozhodně výběr místa, protože když ho vybudujete pod stromy, tak se připravte na neustálé čištění od spadaného listí a dalších nečistot, navíc budou zespod dělat neplechu kořeny stromů.

Na přímém sluníčku zase dostane zabrat samotná voda, jejíž kvalita se bude neustále zhoršovat. Obecně platí, že by neměla být vodní hladina jezírka vystavena přímému slunci déle než maximálních 6 hodin za den, nejlépe mnohem méně.

Další možné zdroje vody pro zahradu

  • Pítka pro ptáčky
  • Zahradní sprchy
  • Vodovodní sloupky
  • Menší rybník
  • Malý vodopád
  • Potůček
  • Bazén

Bazén sice není zrovna ideální pro potěšení zvířátek, ale pro vás je naprosto ideální volbou zejména během tropických dnů. Podívejte se, jak pečovat o vodu v bazénu, ale také jaká sekačka se bude hodit na vaši zahradu, aby nebyla tráva zbytečně vysoká a nezakrývala třeba právě vaše nové zahradní jezírko.

Přidat komentář