Bydlení

Robotická zahradní sekačka – automatický pomocník

Pravidelná údržba trávníku na vaší zahradě je velmi důležitá a nezbytná činnost, která může být pro některé jedince značně náročná. Zejména pokud jste v práci víc než doma a nemáte času nazbyt díky hromadě povinností, které na vás den co den čekají. Zahradní sekačku má doma sice skoro každý, ale ta potřebuje, abyste jí ovládali a trávník sekali v podstatě sami.

Jak tedy svůj trávník udržet v perfektním stavu a hlavně posekaný, aniž by z něj byla zarostlá džungle kvůli nedostatku času a bez zbytečné námahy? V takovém případě mohou pomoci robotické sekačky na trávu, které si stále více získávají přízeň českých kutilů i zahrádkářů.

Robotická sekačka je velice inteligentní přístroj, který byl zkonstruován a naprogramován tak, aby se pohyboval zcela samostatně a díky instalovaným senzorům se dokázal vyhnout různým překážkám, na které může po cestě narazit. V jednoduchosti je krása a to přesně u designu tohoto typu přístrojů platí. Jsou jednoduché, nenápadné a přitom pracovité.

Ušetří vám čas, nejsou hlučné a pracují pravidelně. K nevýhodám patří nižší výkonnost než u klasických zahradních sekaček, ale také potřeba občasného čištění či údržby. Ovšem to nic nemění na tom, že pro každodenní úpravu trávníku, ať už na zahradě nebo na pozemku před domem, je taková sekačka perfektní.

Princip robotické sekačky

Jak už jsme zmínili, robotická nebo spíš automatická sekačka je skvělá pro pravidelnou údržbu trávníku. Oproti klasickým benzínovým zahradním sekačkám, které bojují s vysokou trávou, se robotické starají o to, aby tráva nepřerůstala.

Díky neustálému a opakujícímu se sekání, získáte dokonale hustý a hlavně již na první pohled zdravě vypadající travní porost, jež vám budou sousedi závidět. Důvodem jsou krátké a drobné ústřižky trávy, které zůstávají na povrchu trávníku a velmi rychle se rozloží. Tím se přemění v čistě přírodní kompost a ten pak vrátí potřebné živiny zpět do půdy, což trávě prospívá.

Provoz robotické sekačky

Vzhledem k tomu, že robotická sekačka je bezhlučná, neruší vás, ať seká v jakoukoliv dobu. Klidně tak můžete nechat svého malého pomocníka pracovat na zahradě a jít si dát šlofíčka nebo jej naprogramovat a on může pracovat i přes noc. Pod kapotou robota se skrývají nabíjecí baterie, které jej pohánějí. Bateriový provoz je zárukou, že sekačka nebude znečišťovat ovzduší.

Bez problémů si lze naprogramovat přesnou dobu provozu a pak si jen užívat krásný trávník. Robotická sekačka má zabudovaný počítač, jenž celý přístroj řídí a zajišťuje jeho práci bez účasti lidského faktoru. Je velice inteligentní, protože zvládne najít jakékoliv místo na trávníku, které je potřeba posekat, nepřetržitě monitoruje stav baterií a kontroluje tak jejich případné vybíjení, takže když je to nutné a dochází robotovi energie, dojede si jednoduše do nabíjecí stanice a zase se dobije, aby mohl pokračovat v práci.

Co je potřeba udělat, pro bezproblémový provoz robotické sekačky?

Není toho mnoho, protože robotické sekačky fungují naprosto samostatně. To nejdůležitější co musíte udělat, je najít vhodné místo na zahradě s připojením do sítě 230 V, abyste tam mohli umístit nabíjecí stanici, kam se bude moci robot pravidelně jezdit dobíjet. Musí to být takové místo, kde nebude žádná překážka a robot se ke stanici dostane bez problémů.

Další co je potřeba připravit, je ohraničující slaboproudá smyčka, ta vymezuje plochu určenou k sekání. Uvnitř této plochy je nutné umístit naváděcí vodič do nabíjecí stanice. Doba nabití je zhruba 45 minut, záleží na typu sekačky. Tyto vodiče se mohou umístit i pod povrch trávníku, ovšem do maximální hloubky 20 centimetrů, víc už ne.

Vše je samozřejmě napojeno na nabíjecí stanici. Když je baterie plně nabitá, je zaručena doba provozu robotické sekačky v rozmezí 40 až 60 minut (hodnoty se mohou lišit podle typu sekačky). Samozřejmě, že záleží na stavu trávy, od čehož se pak doba, po kterou je sekačka schopna pracovat odvíjí. Životnost baterií u robotických sekaček je minimálně 2 roky, což je velmi slušné. Jakmile je nutné pořídit nové, výměna je maximálně jednoduchá.

Musíme si uvědomit, že robotické sekačky jsou určeny pro úpravy takového trávníku, který není příliš vysoký. Z toho důvodu je lepší, když předtím, než vůbec poprvé robota pustíte do akce, upravíte trávník tak, aby tráva dosahovala maximálně do výšky 5 cm. Pak už není problém instalovat robotickou sekačku, která se o pravidelnou údržbu trávníku postará sama a bude ho stále držet v co nejlepším stavu.

Péče o robotickou sekačku

Co se týká údržby robotické sekačky, tam je to zcela bez problémů. V podstatě je potřeba jen pravidelná kontrola, zda není potřeba vyčistit. Dobré je občas také naostřit žací ústrojí. Robotická sekačka pak může neustále udržovat váš trávník v kondici a zajistit mu perfektní sestřih, a to i v případě rozsáhlejších ploch.

Na jaké značky robotických sekaček můžete na trhu narazit?

Dopřejte si odpočinek a nechte svou novou robotickou sekačku pracovat místo vás. Snadno si pak můžete na posekaném trávníku užít parádní grilování nebo jen tak relaxovat třeba u bazénu.

Přidat komentář