Léto už nám pomalu, ale jistě dává sbohem a o slovo se v plné síle hlásí podzim. Pokud chceme toto období překonat v pohodě a připravit se na nadcházející zimu, potřebujeme co nejdříve nastartovat imunitu, respektive obranyschopnost organismu. Oslabená imunita trápí čas od času každého z nás, ale mnohdy si za to můžeme sami.
Mnoho lidí se domnívá, že za nedostatečnou imunitu mohou časté změny počasí, to je sice, pravda, protože neustále přechody a extrémy v podobě výkyvu teplot na tom má svůj podíl, ale to samé platí i o nesprávném stravování, nedostatečném pohybu a mnoha dalších faktorech.
Náš životní styl má největší podíl na oslabené imunitě a je jen na nás, jestli se s tím popereme a rozhodneme se pro své zdraví něco udělat. Základem je pravidelný odpočinek, strava, pohyb a pokud možno pestrý jídelníček, který by rozhodně neměl obsahovat hotová jídla ze supermarketů, polotovary, pokrmy z fast-foodů a tomu podobné katastrofy.
Existuje několik kroků, které mohou s nakopnutím (nastartováním) imunity pomoci, navíc lze tuto snahu podpořit i několika přírodními pomocníky, stačí jen chtít, pro sebe něco udělat a začít co nejdřív. Pojďme se teď podívat na to, co pro svou imunitu můžeme udělat.
Pestrá a pravidelná strava
Jestliže chceme udělat něco pro posílení imunity, musíme začít, protože to je základ. V první řadě je důležité nikdy žádné z jídel nevynechat. To znamená, že den začneme vydatnou a pokud možno zdravou snídaní, která nás nakopne a dodá energii na celé dopoledne.
Dodržet bychom měli 5 jídel každý den a kromě snídaně nevynechat ani oběd. Nejhorší, co můžeme pro svou imunitu udělat je celý den nejíst a pak večer vyluxovat ledničku. Nejen, že si tím oslabíme imunitu, ale ještě začneme přibírat na váze a bude nám mnohem hůř než předtím.
Ideální je, když se naučíme jíst menší porce, ale pravidelně, nejlépe ve stejnou dobu, aby si tělo zvyklo na určitý režim. Stravy by měla být vyvážená a obsahovat dostatek zeleniny i ovoce, kvůli doplnění vitaminů a minerálů, klidně i ve formě smoothie.
Pravidelný pohyb
Metlou lidstva jsou jednoznačně sedavá zaměstnání, což se projevuje i na imunitě. Pokud člověk celý den sedí u počítače či notebooku, rozhodně by měl udělat něco pro to, aby se hýbal. Nikdo samozřejmě neříká, že musíme hned běžet maratón nebo se věnovat vrcholovému sportu, ale aspoň nějaký ten pohyb je potřeba.
Fyzická kondice je základem správně fungujícího imunitního systému, s čímž může pomoci aktivní pohyb, který se naučíme provozovat pravidelně. Pro začátek je vynikající chůze, která je považována za jeden z nejlepších sportů.
Ovšem stačí i takové maličkosti, kdy místo výtahem, půjdeme po schodech nebo místo autem pojedeme do práce MHD a vystoupíme například o jednu či dvě stanice dříve a zbytek dojdeme po svých. Dobré je také chodit na pravidelné procházky, cvičit nebo si třeba zřídit domácí posilovnu, kterou vybavíme kvalitními fitness stroji. No a pro ty ostatní je super třeba cyklistika.
Pitný režim
Spousta z nás nad tím mávne rukou, vždyť pití přece nemá s imunitou nic společného, ale to je omyl. Pitný režim je důležitý i při detoxikaci organismu, stejně tak má pozitivní vliv na pomoc s posílením imunity.
Vedle čisté vody, jsou skvělé bylinkové čaje, případně zelené či ovocné. Každopádně bychom měli denně vypít aspoň 2,5 litru tekutin, kam se počítají i polévky a podobně. Vynechejte vše, co obsahuje kofein, ten naopak vodu z těla odvádí.
Vitaminy a minerály
Posilování imunity bez dostatečného přísunu vitaminů a minerálů není o ničem. Ostatně ty bychom měli doplňovat po celý rok, zejména pak v podobě sezónního ovoce či zeleniny, které je potřeba zařadit na jídelníček. Nejdůležitější je pravidelné doplňování vitaminů C, D a E, také zinku a hořčíku.
Nezapomeňte na otužování
Pokud jde o zvyšování obranyschopnosti organismu, pak je otužování jedním z nejvíce účinných způsobů, jak toho dosáhnout. Přitom stačí maličkost a to snižovat teplotu vody. Denně je potřeba snižovat teplotu vody při koupeli o jeden stupeň.
Takhle to budeme dělat po dobu 20 dnů, až dosáhneme optimální teploty vody pro otužování, tu si pak udržíme pro každodenní osobní hygienu. Více už není dobré teplotu snižovat s ohledem na naše zdraví.
Hygiena je důležitá
Dokonce i taková maličkost, jako je pravidelné mytí rukou, může být velkou oporou v boji s posílením imunity. Bez ohledu na to, jestli jsme zrovna kašlali či kýchali, hráli si s domácím mazlíčkem nebo se chystáme k jídlu.
Spánek
Vydatný a ničím nerušený spánek nám nastartuje každý den, ovšem musíme dodržovat opravdu kvalitní spánek, který bude trvat minimálně 8 hodin. Kromě toho, že našemu tělu dobijeme energii, pomůžeme rovněž s posílením imunitního systému a podpoříme jeho správnou činnost. Na dobrý spánek je potřeba pohodlná postel a také vysoce kvalitní matrace.
Úklid domácnosti
Přestože běžný úklid domácnosti děláme pravidelně, ložnici a koupelně by měl každý z nás věnovat maximální pozornost. To samé platí o pracovním stole a také mobilním telefonu, který není na škodu čas od času pořádně vyčistit a pokud je to možné i vydezinfikovat. Hlavně ve chvíli, kdy se v našem okolí vyskytují lidé, kteří kýchají a kašlou.
Co dalšího může pomoci s posílením imunity?
- Echinacea (Třapatka nachová) – ideální na posílení imunity, hodí se i při chřipkové epidemii.
- Ženšen – staletími prověřený pomocník, který funguje jako prevence mnoha nemocí a také stabilizátor organismu.
- Aloe vera – konzumovat se dá v podobě šťáv (nápojů) nebo tablet a dokáže naše tělo zbavit toxinů a podpořit jeho obranyschopnost.
- Šípky – imunita potřebuje vitamin C a šípky jsou céčkem přímo nadupané. Ideální je sirup ze šípků.
Mrkněte také na článek o medu a jeho účincích, protože i med může přispět k lepšímu zdraví.