Tipy

Jarní úklid domácnosti – mytí oken je základ

Jak už to tak po zimě bývá, hned jak roztaje poslední sníh a dny se postupně začínají prodlužovat, čeká nás první velký úkol související s nastávajícím ročním obdobím. Velký jarní úklid je rok co rok důležitým úkolem a dá se říci, že i předvojem velikonočních svátků, které jak víme, oslavují právě jaro.

Základem celého úklidu je mytí oken, o kterých se říká, že jsou to oči každé domácnosti. Jakmile se do nich opřou první sluneční paprsky, je na nich patrné, že dostala během zimního období pořádně zabrat a je nejvyšší čas je umýt. Jak si s nimi nejlépe poradit, na to se teď společně koukneme.

Příprava je důležitá

Mytí oken rozhodně nespočívá jen v čištění skel, když už se do takové činnosti pustíte, musíte to vzít, jak se říká z gruntu a vycídit úplně všechno. Nejdříve začněte tím, že odstraníte pokojové rostliny a dekorace, pokud na oknech nějaké máte, následně sundáte žaluzie, záclony a pokud máte, tak i závěsy. Žaluzie je dobré namočit a nechat několik hodin odmočit. Záclony se závěsy dejte vyprat, a buď je můžete ještě vlhké pak pověsit zpět, aby se vyvěsily a následně i vysušily, nebo pověste jiné.

Tento krok je důležitý, protože během topné sezóny dostávají zabrat, navíc se více práší, takže očistu rozhodně uvítají. Důkladně otřete celé rámy oken, a to nejen zevnitř, ale také zvenčí, stejně jako parapety. Jestliže máte na oknech instalované sítě proti hmyzu, vyhákněte je a osprchujte, uvidíte, kolik prachu se v nich přes zimu zachytilo. Jakmile tohle všechno budete mít, přichází čas na umytí okenních skel.

Jak nejlépe umýt okna?

Počkejte si na oblačné počasí

Vzhledem k tomu, že sluneční paprsky mohou za rychlé osychání vody na skle, dělají se pak na oknech zbytečné šmouhy, kterých se mnohdy nezbavíte ani leštěním. Proto je ideální mýt okna, když je pod mrakem.

Používání vhodných prostředků

V obchodech, ať už kamenných či internetových, narazíte na nepřeberné množství čisticích prostředků, speciálně určených na mytí oken. Používejte je vždy, protože jedině tak si můžete být jisti, že budou skla čistá, lesklá a bez šmouh. Spousta lidí si do vody dává přípravky na mytí nádobí.

To je sice levnější varianta, ale neúčinná, protože po prostředcích na nádobí se na oknech vytvoří mastný filtr. Nic nezkazíte, když do vody přidáte obyčejný ocet, který se běžně používá v kuchyni. Uvidíte, jak se jeho zásluhou budou okna ještě více lesknout, než jen po samotném přípravku na okna.

TIP: Pro zamezení vzniku fleků a dosažení maximálního lesku oken používejte stěrky na okna.

Teplota vody

Znám případy, kdy se lidé pokoušejí umýt okna studenou vodou, což je absolutně zbytečné. Ideální teplota vody by neměla překročit 30°C. Když si totiž dáte horkou vodu a díky úklidovým rukavicím v ní i vydržíte, nebude výsledný efekt nijak valný, protože v horké vodě se sníží účinnost jednotlivých čisticích prostředků a okna nebudou tak čistá, jak byste chtěli či potřebovali.

Netradiční způsoby čištění

Babské rady se snažíme využívat při mnoha příležitostech a mytí oken rozhodně není výjimkou. Narazit můžete na mnoho rad či vychytávek, které nám mají takové druhy práce ulehčit. Kromě octa do vody a starých novin na leštění, které jsem již zmiňovala, se také používá vanilkový pudink.

Do kbelíku s vlažnou vodou nasypete jeden malý sáček pudinku, k tomu mycí prostředek, promíchat a máte směs na mytí oken. Po umytí a zaschnutí už jen vyleštíte suchým hadrem. Nejen, že budou čistá a pěkně lesklá, ale celý byt bude vonět po vanilce.

Hodně se také používá dětský šampon, který se přidá k mycímu prostředku. Některé hospodyňky doporučují kuchyňskou sůl, kdy do vody přidáte 1 polévkovou lžíci soli na každý litr vody, čímž si poradíte i s hodně zašpiněnými skly.

Tip: Mytí oken si můžete ulehčit tím, že si pořídíte šikovný čistič oken, který většinu práce zvládne za vás. Pokud se vám do mytí oken nechce, můžete se motivovat nějakou odměnou za dobře vykonanou práci nebo si zaplatit služby profesionální úklidové firmy.

Přidat komentář