Bydlení

Jarní budíček pro vaši zahradu – Zelenina a květiny

Brzké jaro je ideální na vysazení některé zeleniny a květin. Kdy ale sázet a v jaké by měla být půda kondici? Víte, která zelenina by se měla předpěstovat v interiéru? Všechno se dočtete v druhém díle našeho seriálu.

Nesázejte dřív, než je půda připravená

A to je ve chvíli, když už v ní není ani památky po ledových krystalcích a drolí se v rukou. Příliš vlhká půda snadno ztěžkne a lepí, což znesnadňuje její provzdušnění. Optimální teplota půdy pro klíčivost semen je 4-5 stupňů Celsia.

ryti-zahrady

Kdy začít sázet zeleninu?

V první polovině března lze za příznivého počasí do pařeniště či fóliovníku vysévat karotku, ředkvičku, bazalku, a sázet předpěstovaný raný salát.

Koncem března, nebo začátkem dubna se nejvíc daří hrášku, ředkvičkám, karotce, špenátu, ranému salátu, kopru a petrželi. Následovat by měla cibule, česnek, nové brambory a předpěstovaná brokolice, zelí či kapusta. Sadba raných brambor je možná v březnu jen v nižších polohách, nebo po velmi krátké zimě. V těžkých půdách sázejte brambory do hloubky 4 cm, v písčitých pak 7 – 8 cm hluboko.

Jaké plodiny můžete doma?

Některé druhy zelenin mohou vyžadovat domácí péči. Pro dosažení nejlepších výsledků je začněte hýčkat v truhlících či květináčích cca. 4-8 týdnů před tím, než je vysadíte na ostro, do záhonů. O které druhy zeleniny se jedná?

Brokolice a růžičková kapusta – v chladnějším podnebí můžete začít růžičkovou kapustu pěstovat nejdříve doma, stejně jako ranou brokolici. Druhý výsev už pak proveďte v obvyklou dobu.

brokolice

Rané zelí – zelí byste měli zasít v interiéru pět až osm týdnů před posledním očekávaným mrazem.

zelí

Květák – ve většině oblastí by se měl květák začít doma pěstovat šest týdnů před poslední očekávaným mrazem. Zasejte semínka do jednotlivých květináčů: tři, nebo čtyři sazenice na květináč. A udržujte je na slunném a chladném místě.

květák

Okurky – většinou mohou být okurky do květináčů s rašelinou vysety dva až tři týdny před posledním očekávaným mrazem. Sazenice bude připravená k vysetí do záhonů cca. za tři až čtyři týdny.

okurka

Pórek – pórku trvá až 130 dní, než dozraje, proto by měl být v interiéru vysazen 10 až 12 týdnů před posledním očekávaným mrazem.

pórek

Cibule – cibule má velmi dlouhou vegetační dobu – tři až pět měsíců od zasetí. Jarní cibulku lze sklízet již dva měsíce po výsevu.

cibule

Paprika – paprika může být vysazena v interiéru asi osm týdnů před posledním očekávaným mrazem. Semena vysaďte do jednotlivých květináčů vždy zhruba centimetr hluboko a udržujte v teplém prostředí.

paprika

Rajčata – rajčata také zasaďte asi osm týdnů před posledním mrazem. Dejte sazenice cca. 2 cm hluboko a když vyrostou zhruba do výšky 2,5 centimetrů, přesaďte je do samostatných květináčů.

rajčata

V březnu můžete zasadit i chřest, vytrvalou zeleninu, která vydrží na jednom místě 15-20 let. Potřebujete k tomu ale dokonale prohnojený zásobní záhon, přičemž na jeden metr čtvereční nakupte cca 0,5g osiba. Pěstování chřestu není nic pro začátečníky, musíte se o něj pravidelně během roku starat a výsledky máte nejdřív až za tři sezóny. Pak vám ale tahle pochoutka vydrží roky.

Chraňte první sazenice před mrazem

Časné jarní výsadby jsou náchylné k pomrznutí. Přece jen bývá v tomto období v noci ještě poměrně “frišno”. Pokud tedy žijete v chladnějších oblastech, přikryjte nové sazeničky vrstvou kompostu, nebo netkanou textilií, aby vám nepomrzly.

Pokud předpověď počasí navíc varuje před nočními mrazy, zakryjte sazenice čímkoli, co máte po ruce – kyblíkem, lepenkovou krabicí zatíženou kamenem, nebo třeba květináčem. Pokud to vaše zahrada a rozpočet dovolí, můžete si samozřejmě pořídit i skleník, který je ideální pro teplotně nestabilní začátek sezóny.

Buďte krok před můrami

Jakmile se oteplí, mohou se na vašich záhonech objevit zelné a kapustové můry. Kladou vajíčka ke kořenům zelí, brokolice, kapusty (i růžičkové), nebo květáku. Sazenice pak ztrácejí vitalitu a často umírají. Chraňte je proto vlastním tělem, resp. fóliovým krytem, nebo malými kousky papíru, které vyrovnáte kolem kořenů. Obezřetní buďte zejména v případě, že máte na zahradě hodně vlhkou půdu.

můra kapustová

Letničky a trvalky

V březnu si předpěstujte sazenice letniček, které mají delší vegetační dobu. Jde například o astru čínskou, kosmatec, smil listenatý (slaměnku), gazánii, nebo hvozdík čínský. Semena vysejte do poloteplého pařeniště, nebo na okenní parapet.

Koncem března můžete, pokud počasí dovolí, začít s výsadbou okrasných trvalek, které vám rozkvetou v létě. Zrovna tak je můžete rozmnožit, nebo přesadit.

Nejlepší podmínky pro nové trvalky připravíte tak, že na záhon navrstvíte cca. 15 cm kompostu nebo jiného přírodního hnojiva a teprve poté je pečlivě zasadíte. U sazenic, rostoucích v hluboké a bohaté půdě, je menší pravděpodobnost, že utrpí během eventuálního letního sucha.

Již existující trvalky zbavte starých odumřelých částí a pohnojte. Kompost nebo hnojivo nasypte do okolí stonku, ne však přes kořeny rostliny.

A co bude se stromy? To se dozvíte příště…

Toužíte po skleníku? Je tady.

Přidat komentář