Bydlení Tipy

Vhodné osvětlení domácnosti – buďte praktičtí i romantičtí

Žádná domácnost se neobejde bez vhodného osvětlení, bez ohledu na to, jestli bydlíte v bytě či domě. Všechna svítidla poslouží nejen jako zdroj světla, ale rovněž jako ideální a velmi stylový bytový doplněk.

Výběr není jednoduchý, ostatně na trhu narazíme na spoustu zajímavých produktů, které mohou poskytnout dost světla, ale ne každé takové svítidlo je vhodné pro každého a do všech prostor.

Z obecného hlediska je zásadní, aby se osvětlení stalo funkční součástí všech místností, postaralo se o to, aby bylo v interiéru dobře vidět, ale zároveň musí navodit příjemnou a hlavně neagresivní atmosféru. Jedině tak se budete doma cítit dobře, odpočinete si a můžete relaxovat.

Lustr poslouží jako dekorace

Lustry bývají dominantou celého interiéru. V podstatě jsou hlavním dodavatelem světla do interiéru a nejčastěji jsou umístěny v obývacím pokoji, ale své místo si najdou i v kuchyni či ložnici. Záleží na vás, jestli upřednostníte lustry, nebo máte raději centrální lampy.

Pokud máte kuchyň propojenou s obývákem, pak je ideální umístit lustr nad jídelní stůl. Vypadá to hezky a místnosti do dodá ten správný šmrnc. Každý lustr je na očích a vidíte ho tak nejen vy, ale i všechny návštěvy co k vám chodí, ať už jsou to příbuzní, přátelé či kolegové z práce.

To je také důvod, proč je potřeba přizpůsobit design lustru celkové image domácnosti. Velikost i provedení lustru závisí na výšce stropu, navíc je důležité dbát i na bezpečnost. Rozhodně nemůžete umístit obří závěsný lustr do obýváku, kde jsou nízké stropy, aby si o něj první příchozí nebo i vy rozbil hlavu.

U vyšších stropů můžete popustit uzdu fantazii a pořídit lustr s delším závěsem, masivnější nebo svítidlo s několika závěsy a malými svítidly. S ohledem na to, že je to centrální svítidlo, je dobré, aby nemělo zbytečně vysokou spotřebu elektrické energie. Nejlepší je, když pro tento druh svítidla zvolíte úsporné nebo rovnou LED žárovky.

Pokud si myslíte, že když je 21. století, tak se hodí jen nejmodernější osvětlení, jste na omylu. Pravdou je, že velmi populární jsou tzv. designové žárovky. Ty jsou připevněné na textilním či barevném kabelu. Dále má mnoho lidí slabost pro drátěná svítidla, ale také industriální lampy. Své kouzlo má stále i ručně foukané sklo a dokonce se na výsluní vrací křišťálové lustry.

Lampy pro romantické duše i fanoušky čtení

Vedle lustrů, jsou oblíbená doplňková světla, což není nic jiného než lampy. Říká se o nich, že je to náladové osvětlení, protože mohou dělat společnost zamilovaným. Ti si vytvoří pomocí lamp intimní atmosféru pro romantický večer. Lampy ale mohou to být i pomocníci, co osvětlí jednotlivá písmenka tomu, kdo si chce například v pracovně přečíst nějakou zajímavou knihu.

Lampa může být nástěnná, stolní nebo stojací, kdy je umístěna třeba vedle pohovky, na kterou se posadíte s knihou. Jejich největší výhodou je snadná manipulace. To znamená, že se dá každá lampička snadno přenášet a umístit všude tam, kde zrovna potřebujete nejvíce světla.

Hodí se do malých i velkých místností. Populární jsou ve čtenářském koutku, což je jakákoliv část vaší domácnosti, kterou si přizpůsobíte pro svou oblíbenou činnost v podobě čtení knih. Nejčastěji to bývá pohodlné křeslo, vedle kterého stojí lampa na zemi nebo třeba na stolku. Funguje tam jako zdroj světla, které dopadá na písmenka ve vaší knize, případně časopis či cokoliv jiného, co právě čtete.

Ideální je, aby měla lampa nastavitelnou hlavu, tedy tu část, odkud vychází světlo. Nasměrujete si jí jak je potřeba a nikdy se vám nestane, že neuvidíte. Jinak je dobré umístit lampu vedle sedací soupravy nebo třeba do rohu místnosti. Nejen, že získáte zdroj světla, ale také navodíte příjemnou atmosféru, dobrou náladu a ještě útulné místo pro relaxaci.

Jednotlivé lampy mají svůj charakteristický design. Ten bývá velmi atraktivní a perfektně tak doplní každý pokoj. Pořídíte i lampy, které jsou vyráběny jako součást kolekce s dalšími svítidly, zejména s lustry, pak jsou tu nástěnná svítidla, i špičkové kousky, jež jsou dílem profesionálních designérů.

Lampa do ložnice či pracovny

Podobně jako lustry patří k centrálnímu osvětlení, lampy naopak patří k lokálnímu osvětlení a jejich použití je má mnoho účelů. Poslouží jako osvětlení pracovního stolu, mohou se umístit vedle postele a poskytnout světlo potřebné pro čtení nějaké knihy před spaním, ale klidně je můžete využívat jen jako dekoraci.

Existují také pracovní lampy, u kterých je nejdůležitější svítivost. V praxi to znamená, že musí pracovní plochu dobře nasvítit a to tak, aby světlo nebylo příliš ostré, netvořily se jakékoliv rušivé stíny, ale přitom svítilo dostatečně na to, aby bylo možné pracovat bez jakéhokoliv zádrhelu.

Pokud jde o plochu určenou pro práci, mělo by na ní dopadat cca 300 až 500 luxů (Lux = jednotka intenzity osvětlení). Při výběru svítidla tedy neřešte jeho design, ale to, jestli bude dostatečně svítit, když budete pracovat. Stolní lampa, kterou kupujete do ložnice, se nejlépe hodí na noční stolek. Měla by dobře svítit, ale také ladit s celkovou image ložnice, to znamená, že je nutné se zaměřit i na její design.

Ve chvíli, kdy má lampa sloužit čistě jen jako zdroj světla, abyste se mohli v jednotlivých místnostech dobře orientovat, není její svítivost nijak důležitá. její světlo může být klidně i tlumené. Ostatně, není to lampa pro parádu, ale jen jako orientační bod, abyste sebou nepraštili o zem hned, jak vstoupíte do neosvětlené místnosti.

Víte, jak vyřešit nedostatek světla? Jak zařídit dílnu pro kutily a jaké nářadí i vybavení se bude hodit? Nebo vás zajímá, jak si zařídit kancelář doma? Všechny tyto informace vám mohou poskytnout naše další články z kategorie Bydlení.

Přidat komentář