Dětský nábytek, který jsme kdysi pořídili do dětského pokoje, stejně jako hračky a ostatní doplňky jsou používány každý den. Dítě se jich různě dotýká, hází s nimi, otírá se o ně atd.
Díky tomu jsou neustále v kontaktu s pokožkou, ale také podlahou či tekutinami. Dříve či později dojde na to, že bude nutná jejich inovace v podobě nového nátěru. Zvlášť, pokud jde o nejoblíbenější hračku či kousek nábytku, kterého se váš potomek nehodlá za žádných okolností vzdát.
Ve většině případů se do takového úkolu pustí každý rodič sám. Ostatně co nám může udělat větší radost, než když to zvládneme svépomocí.
Nejdůležitější je, aby každá barva, kterou použijeme, splňovala ČSN-EN 71-3, což platí i v případě laků. Jejich poznávacím znamením je dětský obličej či dětská hračka na obalu a text v popisu výrobku, že barva či lak splňuje normu pro možnost nátěru dětského nábytku i hraček.
Žádný nátěr nesmí být pro dítě nebezpečný – jaké přípravky
Nábytek do dětského pokoje i hračky bývají ve většině případů vyrobeny ze dřeva, které je opatřeno kvalitním nátěrem. To umožňuje jejich pravidelnou údržbu a omývání.
Pokud jde o pracovní postup ten je odlišný. V případě běžných nátěrů je nutné začít impregnačním nátěrem, jenže tady je potřeba ho vynechat.
Impregnační základy totiž téměř vždy obsahují nežádoucí látky, které rozhodně nesmí přijít do kontaktu s produkty určenými dětem. Potřebnou normu nesplňují ani mnohé syntetické či vodou ředitelné barvy.
Mějte na paměti, že vodou ředitelná barva, kterou řadíme mezi ekologické, ještě nemusí být vhodná pro natírání hraček, nábytku a dalších předmětů pro naše nejmenší.
Z nátěrů splňujících tyto přísné normy týkající se zdravotní nezávadnosti jmenujme Denas Universal, Balakryl Uni nebo také Balkrylex. Ten pořídíte jako transparentní lak.
Pro první nátěr místo impregnačního použijeme rovnou barvu, případně lak, jen se musí víc rozředit. Jakmile první naředěný nátěr aplikujeme, dochází k nadzdvižení volných vláken dřeva. Ta pak musíme velmi důkladně obrousit. Vlákna se zároveň s tím zapustí do hloubky dřeva a dojde k jeho zpevnění.
Broušení musí být opravdu maximálně pečlivé. Je naprosto zásadní, aby na povrchu nezůstala ani ta nejminiaturnější tříska, ostrá hrana či dokonce poškozené dřevo (naštípnuté, rozříznuté atd.).
Jedině tak je možné zabránit nechtěnému zranění dítěte. Po kontrole, že bylo dřevo přebroušeno opravdu na 100 %, je konečně možné aplikovat nátěr v podobě laku či barvy, v neředěné formě.
Jak s takovými barvami správně pracovat?
K promíchání vodou ředitelných barev je nejvhodnější jakékoliv míchátko vyrobené ze dřeva. Plechovku s barvou neprotřepávejte, zbytečně se tak do barvy dostane vzduch.
Nehledě na to, že napěněná barva dokáže nadělat neplechu při natírání. Během její aplikace se totiž na povrchu předmětů tvoří vzduchové bublinky a to určitě nechceme.
Pokud jsou natírané předměty určeny do interiéru, stačí dvě vrstvy nátěru, zatímco při venkovním použití je potřeba aplikovat tři. Provádějte mezi jednotlivými nátěry co nejjemnější přebroušení. Díky tomu bude povrch daleko hladší a nátěr lépe přilne.
Pro nanášení nátěrů, které jsou ředitelné vodou, si pořiďte štětec co má delší vlas, vhodné jsou ty s umělým vláknem. Tento typ nátěrových hmot je vhodné nanášet ve vyšší vrstvě a štětec s delším a měkkým vlasem to usnadní.
Oproti tomu syntetickým nátěrům prospívá kratší a pevnější štětina, která barvu prořezává a tím umožňuje lepší a rychlejší slití. Pro větší plochy sáhněte po válečku s molitanem uvnitř.
Ten perfektně nasákne barvu, zatímco speciální potah s tvrdšími mini chloupky propichují bublinky. Výsledek rozhodně potěší, protože plocha je dokonale hladká a vypadá velmi pěkně.
Podívejte se i na jiné články, které se věnují našim nejmenším. Zjistěte třeba jak zařídit stylový pokoj pro dítě školáka, jak výhodně vybrat hračky pro děti, ale mrkněte také jak dítě připravit na nový školní rok či proč je stavebnice lego celosvětovým fenoménem.