Tipy

Nejkrásnější místa Chorvatska

Chorvatsko patří k jedné z nejoblíbenějších destinací pro letní dovolenou. Však také má co nabídnout. Dovolená v Chorvatsku nabízí úžasně čisté moře, členité pobřeží a malebná letoviska na úpatí hor. Krajina v okolí Jadranu je úchvatná, stejně jako její pláže.

Za pozornost stojí zejména 8 národních parků, ale najdou se tu i další zajímavá místa. Pamatujete si filmy o apačském náčelníkovi?  Věděli jste, že Vinnetou se točil právě v této oblasti?

Hovoříme o skvostu, kterým jsou Plitvická jezera, jež se v této sérii filmů objevila a jsou dokonce národním parkem. To ovšem není vše, co tato krásná země nabízí. Pojďme se teď společně podívat na několik zajímavých míst, která rozhodně stojí za to navštívit.

Plitvická jezera – Národní park


Plitvická jezera jsou v podstatě soustavou šestnácti velkých jezer (12 horních a 4 dolní) a mnoha malých jezírek. Již na první pohled vás upoutá průzračná voda modrozelené barvy. Spolu s jezírky a jezery tvoří tuto soustavu také několik vodopádů. Voda se přelévá po kaskádách z jednoho jezera do druhého.

Pokud se chcete dostat k nejvýše položenému jezeru, můžete použít kyvadlovou dopravu. Krajině s Plitvickými jezery se říká země vodopádů. Vedle výletů lodí si nezapomeňte zajít na občerstvení v hotelu, který je v Plitvicích. Za pozornost stojí také lázně Opatija.

Národní park má plochu o rozloze cca 295 m2, přičemž vodní plocha zabírá 2 km2. Průzkum parku je možné provádět mnoha způsoby. Milovníci chůze mají k dispozici můstky a chodníčky, na jezeře pak mohou využít parník a také se dá jezdit vláčkem.

Dubrovník


Dovolená v Chorvatsku není tím pravým ořechovým, pokud aspoň jednou nenavštívíte Dubrovník. Říká se mu Perla Jadranu, neboť patří k nejkrásnějším městům tohoto regionu. Jakmile dorazíte, dýchne na vás starověké kouzlo, jež si toto místo zachovalo díky úzkým kamenným uličkám a starodávnému opevnění.

Prohlédnout si můžete Knížecí palác, ten je jednou z nejkrásnějších památek. V Dubrovníku jsou také pevnosti, jako třeba Revelin či Bokar. Celkově je jeho historické centrum tajemné a návštěvníky přitahuje jako magnet.

Nutno podotknout, že od roku 1979 je dokonce zapsán na Seznam kulturního dědictví UNESCO. Za návštěvu stojí také malebné hospůdky a kavárny. Samozřejmostí jsou pláže plné slunce. V průběhu prázdnin se zde koná Dubrovnický letní festival plný hudby a tance.

Pokud se vám jej podaří stihnout, užijete si chorvatské i zahraniční divadelní soubory, hudebníky, ale i ostatní umělce. Tento festival je zde pravidelně pořádán již od roku 1950.

O zábavu budete mít postaráno také při sportovních aktivitách. Najdete tu totiž fotbalové či volejbalové hřiště, tenisové kurty, městský bazén, ale i jachtařský přístav. Ten ve většině případů vyhledává spíš bohatší klientela. V neposlední řadě nechybí různé vodní atrakce.

Národní park Krka


Koupali jste se už někdy v peřejích? Pokud ne, pak musíte navštívit Národní park Krka. Je svým způsobem nefalšovaným vodním světem se spoustou skalních útesů, hlubokých lesů a jeskyní. Vykoupat se můžete nejen v peřejích, ale také pod Skradinskými vodopády.

Je to dokonalý zážitek, který si budete pamatovat navždy. Kdo má chuť, může vyrazit na výlet lodí. Poplujete kaňonem řeky Krka, kudy dorazíte na ostrůvek Visovac. Tam je krásný klášter, ten je znám překrásným parkem a také muzeem.

Park je proslulý živými krápníky, ale také živočichy, kteří tu našli domov. Najde se jich tu přes 222 druhů, zejména ptačí populace a obojživelníci. Žije zde rovněž 18 druhů netopýrů.

Makarská riviéra


Makarská riviéra se právem řadí mezi nejkrásnější pláže Středomoří. Ostatně zde jsou ty nejbělejší oblázkové pláže, které se na Jadranu nachází. Povalování na pláži není jedinou činností, kterou můžete provozovat. Kolem Makarské riviéry jsou velmi pěkné turistické i cyklistické trasy.

Také je tu spousta míst, kde je možné ochutnat speciality místní gastronomie z ústřic a škeblí. Večer je ideální zavítat na pobřeží promenády. Když vyrazíte na výlet lodí, snadno objevíte další krásná místa, kde je možné se příjemně vykoupat.

Biokovo


Jestli vás přestane bavit polehávání na plážích či koupání v peřejích, zkuste vyrazit do hor, respektive přímořského pohoří, kde na vrcholku nejvyšší hory leží horský ranč Vrata Biokova.

Během výpravy v horách si díky dobré viditelnosti užijete výhled nejen po okolí, ale můžete vidět až do Bosny a Hercegoviny. Na nejvyšší horu vede turistická stezka stará sto let, a to buď pěšky, autem nebo mikrobusem, ten se jeví jako nejlepší volba.

Přečtěte si jak jet autem na dovolenou a na co si dávat pozor, mrkněte na TOP 8 tipů, jak můžete ušetřit na dovolené, ale také na TOP 15 tipů jak přežít dovolenou a nezbláznit se a kam na dovolenou v květnu. Určitě se vám bude hodit i jak si vybrat pohodlné spodní prádlo, zvlášť pokud se chystáte do zahraničí.

Přidat komentář