Samozřejmě, že všechno co děláme má svá pro i proti. Pro začátek je dobré, než vůbec vyrazíme na cestu, informovat se o dopravní situaci, tedy o uzavírkách, kolonách atd., ostatně tomu je dobré věnovat pozornost po celou dobu jízdy, aby se nám nestalo, že někde uvízneme i na několik hodin.
Důležitou informací jsou také dopravní předpisy v jednotlivých zemích, do kterých se chystáme. Stejně jako u nás je totiž běžné, že neznalost zákona neomlouvá a pokud uděláme přestupek, čeká nás pokuta, které neunikneme ani, když se po dovolené vrátíme domů. Vždy je tak lepší zaplatit hned na místě, vyjde to rozhodně levněji.
Informace jsou základním kamenem poklidné dovolené
K nejčastějším cílovým destinacím Čechů patří Chorvatsko, Slovensko, Itálie a Rakousko, ale také další země jako Maďarsko, Bulharsko či Řecko. Pokud se nám stane, že uděláme přestupek a je nám udělena pokuta, rozhodně není dobré, když budeme vůči příslušníkům agresivní a začneme se s nimi dohadovat.
Platba na místě vyjde daleko levněji, než když se pak pokuta vymáhá tzv. přes hranice, což je časté u těch pokut, které jsou vyšší než 70 eur. Hlavní je ovšem zdvořilost a slušné chování, dále je potřeba mít v pořádku povinnou výbavu, doklady a také pojištění.
Plánování cesty
S plánováním cesty nám může pomoci navigace či různé internetové plánovače, případně se můžeme poradit s někým ve svém okolí, kdo už podobnou cestu na kterou se chystáme, absolvoval, jestli zná nějaké zkratky či jiné fígle, které nám mohou během jízdy pomoci a zohlednit to v našem plánování.
Mějte na paměti, že je do plánů potřeba zahrnout také odpočinek, což je nezbytné. Nikdy nevyrážejte na dovolenou, pokud nejste dostatečně odpočatí a nemáte za sebou vydatný, ničím nerušený spánek. Není nic horšího, než na silnici potkat nevyspalého řidiče, který usíná za volantem.
Důležitý je i váš zdravotní stav, proto si nezapomeňte zaskočit na zdravotní prohlídku ke svému praktickému lékaři, ať máte jistotu, že jste schopni náročnější i méně náročnou cestu absolvovat bez jakékoliv úhony.
Jen ten řidič, který má pevné zdraví a je dokonale odpočatý, je schopen absolvovat klidně i desetihodinovou jízdu bez sebemenších problémů. To ovšem neznamená, že pojedete v jednom kuse, naopak si naplánujte i pravidelné přestávky, ideálně v délce 15 až 30 minut.
Potřebné doklady
Bez dokladů to nejde ani u nás, ani v zahraničí, takže dovolená rozhodně není výjimkou. Připravte si všechny doklady na hromádku, ať na žádný nezapomenete a pak si je postupně ukládejte jeden po druhém. Ideální je, když si pořídíte kopii všech dokladů a uložíte do průhledných desek do příručního zavazadla, kabelky atd.
Co se týká dokladů tak nezapomeňte na platný cestovní pas, ten by měl mít minimální platnost ještě aspoň 6 měsíců, dále občanský průkaz, ten jen pro jistotu, podepsanou zelenou kartu ve dvou vyhotoveních, neboť v případě nehody vám bude právě tato karta policií zabavena. Samozřejmostí je platný řidičský průkaz.
Pokud jde o „řidičák“, tak pokud se chystáte cestovat v rámci Evropské unie, vystačíte si s českým řidičským průkazem, který běžně používáte doma, ale jakmile se chystáte vycestovat mimo státy EU, budete už potřebovat Mezinárodní řidičský průkaz. Ten vám většinou na úřadě vyhotoví na počkání, a to na základě vyplněné žádosti.
Za vystavení Mezinárodního řidičského průkazu je nutné uhradit správní poplatek. Toto řidičské oprávnění však platí pouze v zahraničních státech, které nejsou součástí Evropské unie, jinak musíte používat ten klasický. Mezi potřebnými doklady na dovolenou nesmí chybět také kartička pojišťovny, fotografie vozu a záznam o dopravní nehodě.
Nezapomeňte na pojištění
Ve většině případů si vystačíte s běžným havarijním pojištěním a povinným ručením s asistencí. V tomto případě se rozhodně vyplatí připlatit za nadstandard, kam je zahrnuta služba dodání pohonných hmot pokud vám náhle dojdou, náhradní ubytování v zahraničí na dvě i tři noci, náhradní vozidlo na několik dnů, komunikace se zdravotnickým personálem, to pro případ, že budete hospitalizování atd.
Rozhodně je dobré na pojištění nešetřit. To ostatně platí také pro úrazové pojištění, neboť ve chvíli, kdy zaviníte nějakou dopravní nehodu, jste jediná osoba, která nemá nárok na náhradu škody v případě poškození zdraví.
Povinná výbava
Základem je samozřejmě ta, kterou běžně musíme mít v České republice, ovšem je nutné jí doplnit o pár dalších drobností a to v závislosti na požadavcích jednotlivých zemí, do nichž se chystáme vycestovat.
Z obecného hlediska je dobré, když do auta přidáte reflexní vestu pro každého jednotlivého člena posádky a to tak, aby se k nim okamžitě mohlo a nemuseli jste je hledat, kdo ví, kde. K zemím, kde vyžadují vestu pro každého, kdo sedí v autě, patří například Bulharsko, Itálie, Maďarsko, Slovinsko, Finsko či Francie.
Chybět nesmí ani hasicí přístroj, na což si dávejte obzvlášť pozor v Polsku, Řecku a také Litvě. Na škodu nejsou dva výstražné trojúhelníky, zejména tehdy, pokud máte za vozem ještě přívěs, což si hlídají zejména v Chorvatsku.
Když cestujete do Španělska či Švýcarska, budete potřebovat náhradní dioptrické brýle, zatímco ve Francii se vám hodí alkohol tester. Co se týká Francie, tak například motorkáři tam nikdy nesmí bez rukavic. Jestli máte ve zvyku, že si s sebou berete kanystry plné benzínu, tak například v Itálii to je zakázané.
Alkohol, únava a horko
Limit alkoholu v krvi je stanoven v evropských zemích stejně, jako je tomu u rychlostního limitu. Někde je určité množství alkoholu v krvi tolerováno, ale některé země jej nedovolují. Například Maďarsko, Rumunsko a Slovensko vyžadují nulu.
Ovšem v některých státech EU je nastavena určitá tolerance, to je dobré si vždy předem zjistit, pokud máte potřebu sedat za volant například po obědě, ke kterému jste si dali víno či pivo. Mějte však na paměti, že když je v nějaké zemi povoleno třeba půl promile alkoholu, znamená to také až 2,5 krát vyšší riziko, že dotyčná osoba může zapříčinit dopravní nehodu.
Dálniční poplatky
Poplatky za dálnice je dobré znát dopředu, proto se nezapomeňte včas informovat. Někde fungují dálniční známky, podobně jako u nás, v jiných státech se platí mýto. Pokud jde o známky, tak si hlídejte, abyste měli vylepenou jen tu platnou.
Pokutu vám totiž klidně dají i za to, že máte na autě již neplatnou dálniční známku. Ceny dálničních známek jsou odlišné, ale je dobré si připomenout, že výkonové zpoplatnění podle ujeté vzdálenosti se používá například ve Francii, Chorvatsku, Irsku, Itálii, Makedonii, Polsku, Portugalsku, Norsku, Řecku, Španělsku, Turecku a v mnoha dalších zemích.
Pohonné hmoty
Dá se říci, že v rámci Evropské unie funguje kolem 120 tisíc čerpacích stanic. Renomované řetězce fungují třeba v Lucembursku, i když nezávislí prodejci tvoří silné zastoupení v Maďarsku, Belgii či Bulharsku.
Zajímavé je, že třeba v Německu se ceny pohonných hmot mění třeba desetkrát za den. Ty největší sítě čerpacích stanic nejvíce zlevňují kolem páté hodiny ranní, zlevňování pokračuje v podstatě celý den, výjimkou je doba mezi osmou a devátou večer, to totiž cena pohonných hmot vyletí prudce nahoru, třeba až o 10 eurocentů.
Co se týká kvality paliva, tak počítejte s tím, že třeba v Řecku je kamenem úrazu kvalita nafty, zatímco nepříliš kvalitní benzín můžete načerpat v Irsku či na Kypru. Při tankování na čerpacích stanicích u hypermarketů, se dá ušetřit v Belgii, Rakousku, Španělsku či Portugalsku. Naopak třeba na Slovensku či v Irsku neušetříte skoro vůbec, nebo jen opravdové minimum.
Pokuty jsou všude
Spousta řidičů se nevyhne způsobení dopravního přestupku ani v zahraničí. Pokud se domníváte, že když vás nikdo nechytí, máte vyhráno, nedělejte si moc velké naděje. Vzhledem k tomu, že systém Eucaris propojuje národní registry vozidel v rámci celé EU, dají se pokuty vymáhat i za hranicemi.
To v praxi znamená, že můžete klidně nějaký čas po návratu z dovolené obdržet zásilku od inkasní agentury, která byla pro tyto účely najata. Někteří se rozhodnou, že budou tento dopis ignorovat, to se ale nevyplácí, neboť si na vás místní policie může došlápnout, až znovu navštívíte zemi, v níž jste přestupek udělali, přičemž není vůbec důležité, jestli tam podruhé jedete autem či přicestujete třeba autobusem.
Nejčastěji trestané dopravní přestupky
- Pokuta za jízdu pod vlivem alkoholu či omamných látek
- Překročení povolené rychlosti o 20 km/h
- Překročení povolené rychlosti o 50 km/h
- Jízda na červenou
- Porušení zákazu parkování
- Nezapnuté bezpečnostní pásy
- Jízda v odstavném pruhu
- Telefonování za jízdy
- Jízda bez helmy (u motorkářů)
- Kouření v automobilu (u jednotlivých států se to liší, např. v Itálii můžete zaplatit až 5 000 eur, pokud kouříte ve vozidle, v němž je těhotná žena či osoba mladší 17 let)
Co se týká promlčecí lhůty, ta je v tomto případě jeden rok. Často se mluví o tom, že když je pokuta pod 70 eur, pak vymáhání nehrozí, ovšem takové Nizozemí požaduje i nižší částky. Z obecného hlediska je tedy lepší zaplatit hned. Jestli to není možné udělat na místě, pak využijte nejbližší příležitost.
Některé země totiž přihlížejí k tomu, že jste se snažili problém vyřešit co nejrychleji a mohou vám za takto rychlé jednání odpustit i část postihu, to je možné například v Řecku, Velké Británii, Slovinsku a také ve Španělsku, kde to může být i polovina pokuty. Oproti tomu při delším prodlení, což je třeba v Itálii 60 dní a v Nizozemí 8 týdnů, vás to vyjde klidně i na dvojnásobek původní pokuty.
Hoďte očko i na další naše články, týkající se problematiky kolem automobilů a cestování, například jak správně vybrat letní pneumatiky, co si sbalit na dovolenou nebo jak přežít dovolenou a nezbláznit se.
Zdroj foto: pixabay.com