Tipy

TOP 15 tipů jak přežít dovolenou a nezbláznit se

Také patříte k lidem, kteří už odpočítávají poslední minuty, které zbývají do začátku vytoužené dovolené? Přestože se snažíme, abychom měli vše zorganizované i do toho nejmenšího detailu, stává se, že se vyskytnou různé drobnosti, které nám mohou způsobit značný stres a často i nečekaně zkomplikovat jinak poklidnou dovolenou.

Co můžete udělat pro to, aby dovolená proběhla přesně podle našich představ a nenastala žádná nežádoucí komplikace? Máme pro vás několik zásadních tipů, které vám pomohou dovolenou ve zdraví přežít a nezbláznit se ze zbytečností, na které neustále myslíte.

Dovolená na poslední chvíli

Mnoho lidí má o dovolené jasno už od Vánoc, když svou letní dovolenou dostali tzv. pod stromeček. Další hledají vhodnou dovolenou během jarních měsíců a sází buď na online recenze, nebo si nechají poradit v cestovní kanceláři, kde dobře vědí, která destinace právě frčí.

Zhruba 30 % našich obyvatel však nejvíce láká dovolená last minute. To jsou zájezdy, které si můžete objednat na poslední chvíli a často i ušetřit nějakou tu kačku. Výhoda je v tom, že klidně na poslední chvíli seženete vysněný zájezd k moři a bude vás stát méně, než kdybyste si ho objednali třeba v březnu. Díky last minute dovoleným odpadá zbytečný stres z toho, že ještě nemáte vybráno kam jet.

Pokud navíc nepotřebujete předvádět své vnady nebo nové plavky či další výbavu v zahraničí u moře, vyrazte na dovolenou napříč naší republikou, která rozhodně nezaostává za jinými destinacemi, co se krásných míst pro dovolenou týká. Jeďte autem, autobusem, vlakem, případně vyrazte celá rodina na kole a zavazadla buď eliminujte na minimum, tedy na to, co uveze vaše kolo nebo si nechte zbytek poslat třeba vlakem.

Většina volí cestu autem, je to pohodlné, praktické v tom, že si veškerá zavazadla zajistíte sami a ještě můžete přibalit pár věcí navíc, kdyby náhodou byly potřeba. Nehledě na to, že když pojedete svým vlastním vozem, krásně si ještě cestou nakoupíte různé suvenýry na památku, něco dobrého na zub, praktické předměty, co se možná budou hodit a podobně.

Nejoblíbenější místa pro last minute letní dovolenou v České republice

 • Šumava
 • Pálava
 • Krkonoše
 • Český Ráj
 • Lipno (zde jsou oblíbené chatky a chalupy)
 • Valašsko
 • Beskydy
 • Broumovsko
 • Jeseníky
 • Jizerské hory
 • Krušné hory
 • Moravský kras
 • Orlické hory
 • Českomoravská vrchovina

Osobní doklady a mobilní telefon

To bývá další kámen úrazu, protože na doklady občas zapomeneme a pak nám některý chybí. Seřaďte si je den před odjezdem hezky za sebou a vložte do desek nebo do obalu na doklady. Nezapomeňte, že když se chystáte do zahraničí, je dobré si udělat od všech dokladů kopii, pro případ, že byste originály dokladů ztratili, což může být v zahraničí dost zapeklitá záležitost. Hlavně si ty kopie uložte jinde, než originální doklady.

K dokladům si přidejte i notýsek, kde budete mít zapsány ty nejdůležitější telefonní kontakty, to pro případ, že by došlo ke ztrátě mobilního telefonu a vy byste se tak ocitli bez jediného kontaktu. Dobré je mít také tzv. double SIM kartu, kdy máte jedno telefonní číslo, na dvou SIM kartách, a na obou stejné kontakty.

V případě ztráty či krádeže mobilu, tak budete mít stejné číslo ještě jednou a budete si moci zavolat tím, že jej vložíte třeba ke kamarádovi do mobilu. Nezapomeňte ihned kontaktovat svého operátora a ztrátu nahlásit, aby vaše číslo zablokoval.

Jaké doklady mít při sobě?

 • Platný cestovní pas (případně občanský průkaz v rámci Schengenu). Zkontrolujte, do kdy mají tyto doklady dobu platnosti a možnosti použití.
 • pro vaše potomky, pak musí mít rovněž platný občanský průkaz (pokud ho už mají) nebo cestovní pas.
 • Kartička vaší zdravotní pojišťovny (zejména při cestování po Evropské unie vám zajistí částečnou úhradu zdravotní péče v ostatních členských státech EU)
 • Smlouvy s cestovní kanceláří (samozřejmě jen pokud máte zájezd od cestovky)
 • Pokyny a instrukce, které jste obdrželi
 • Letenky
 • Jízdenky
 • Kopie všech vašich dokladů
 • Řidičský průkaz (mezinárodní)
 • Peníze v hotovosti (eura a dolary), v běžných hodnotách
 • nezapomeňte také drobné, ty se hodí na spropitné či na použití WC.
 • Platební či kreditní karta (může se hodit, když vás okradou či ztratíte hotovost, nebo vám zkrátka peníze nevyjdou)

Cestovní pojištění

Jednoduše řečeno, pokud se chystáte cestovat, neměli byste bez cestovního pojištění vůbec vystrčit nos z domu. Vyšší pojistné zajišťuje i vyšší komfort ošetření při nečekaných událostech. Cílem cestovního pojištění je umožnit úhradu léčebných výloh, ke kterým může dojít, když se v zahraničí zraníte nebo vás přepadne nějaká nemoc. Cestovní pojištění si pohodlně sjednejte z domova přes internet.

Domácí mazlíčci a květiny

Jestliže neplánujete dovolenou v Čechách na místě, kam můžou domácí mazlíčci, zajistěte si předem někoho, kdo se vám o mazlíčka postará, ať už je to kočka, pes, hlodavec, zkrátka jakýkoliv mazlík, který potřebuje péči. Požádejte sousedy, příbuzné nebo třeba kamarády, ale vždy jen takovou osobu, o níž víte, že je na 100 % spolehlivá.

Zároveň s tím tu stejnou osobu poproste, jestli vám nezalije v době vaší nepřítomnosti květiny a občas nezkontroluje byt či dům, jestli tam nebyl nečekaný host v podobě zloděje. Uvidíte, že z vás opadne zbytečný stres z toho, co se s vaším domovem děje a dovolenou si užijete mnohonásobně lépe.

Plánování aktivit na dovolené

Cílem dovolené je odpočinek, takže si vše naplánujte dopředu. Jakmile budete vědět, kam jedete, sepište si jednotlivá místa, která chcete navštívit, případně zvolte takový zájezd, kde cestovní kancelář nabízí v rámci zájezdu návštěvu těch míst, kam jste chtěli.

Mějte na paměti, že v tomto případě platí heslo – všeho s mírou. Nechtějte stihnout úplně všechno, co daná destinace nabízí, abyste nakonec od rána do večera nelítali všude možně den co den, aniž byste si vůbec odpočinuli. Nebude to dlouho bavit ani vás, ani ostatní, kteří s vámi pojedou. Zvolte místa, která jsou nejkrásnější a u kterých by vás mrzelo, že jste je neviděli. Ty ostatní si nechte třeba na příště.

Seznam věcí, které jsou potřeba

Není nic horšího než chaos, který si můžete způsobit tím, že nebudete vědět, co už jste si zabalili a co ještě ne. Pak vám nezbývá nic jiného než přehrabat celou tašku, batoh či jiné cestovní zavazadlo, abyste zjistili, které věci už tam jsou.

Dobré je, když si sepíšete seznam všeho, co plánujete vzít s sebou a podle seznamu pak skládat jednotlivé věci do zavazadel a každou položku pak odškrtnout, jako vyřízenou. Takhle to udělejte se vším, ať už jde o oblečení, doklady, případně léky atd.

Cestovní lékárnička

Lékárnička na cesty je jednou z položek na vašem seznamu. Co by ovšem měla obsahovat? V prvé řadě všechny léky, které pravidelně užíváte, ať už na tlak, srdce, diabetes, atd. Dále repelenty proti hmyzu, přípravky na ochranu proti slunci či na zklidnění kůže, nebo mast na případné spáleniny.

Hodí se také léky proti horečce, na bolest hlavy a také proti průjmu, alergii, bolesti svalů. Nesmí chybět ani náplasti, obvazy a dezinfekce. Hodit se bude i teploměr. Důležité je, aby každý lék byl v originálním balení a obsahoval příbalový leták.

Drobná výbava

Jestliže se chystáte trávit letní dovolenou v České republice, určitě si nezapomeňte přibalit stan a košík na houby, nikdy nevíte, kde zrovna porostou, a když budete unavení, můžete si v lese dát šlofíčka a pak pokračovat v cestě.

Elektronika na dovolenou nepatří

Chcete si odpočinout, relaxovat a zbavit se každodenního stresu? Tak proč si s sebou tedy berete notebook, tablet, pracovní diář a podobné věci? Zapomeňte na ně a nechte je doma. Stačí vám, když tak jen chytrý telefon, kdybyste si potřebovali něco nutně najít na internetu, ale jen pokud se to bude týkat dovolené. Jinak se snažte udržet svůj mobil vypnutý aspoň přes den.

Rozdělení úkolů

Vybrali jste zájezd do zahraničí nebo jen vhodné místo v ČR, takže všichni očekávají, že se postaráte úplně o všechno a oni jen přijdou k hotovému? To by se také jeden mohl zbláznit. Chtějí s vámi na dovolenou? Pak tedy rozdělte úkoly mezi všechny zúčastněné, ať se nehoníte s přípravami jen vy.

Nežádoucí zvuky

Rodinné dovolené často ztroskotají na tom, že třeba některý z členů rodiny chrápe, jako když někdo spustí řetězovou pilu a ostatní nemají šanci se vyspat. Na to je důležité myslet předem, zvlášť když objednáváte například společné apartmá, chatku a podobně. Dobré je takovou osobu nenápadně odsunout do jiné místnosti. Skvělé je zvolit ubytování s oddělenými ložnicemi a do druhé ložnice nastěhovat ty, kteří dělají největší rámus, když spí.

Finanční rezerva

Vzali jste si jen minimum peněz, abyste neutráceli, ale zastihli vás nečekané výdaje? Není nic horšího, než být zejména v zahraničí bez finančních prostředků, zejména pokud jste si nevzali platební kartu. Vždy myslete na to, že musíte mít s sebou dostatečnou hotovost, nejen na nákupy, ale i neplánované výdaje, když se vám třeba něco rozbije nebo vás okradou, či danou věc ztratíte. Platební karta by měla být samozřejmostí, ovšem ne všude s nimi můžete peníze vybrat, proto berete větší sumu v hotovosti.

Volání z/do zahraničí

Jestliže vyrážíte na dovolenou do země, která je členem Evropské unie, je volání ze zahraničí i přijímání telefonních hovorů bez problémů. Neplatíte totiž žádné poplatky za roaming, ať už voláte vy, nebo někdo vám. V červnu 2017 totiž skončila platnost roamingu, takže můžete využít bez omezení veškeré volné minuty, SMS i data které nabízí váš tarif.

Pamatujte si ale, že to platí opravdu jen, co se týká Evropské unie. Pokud se totiž chystáte mimo státy EU, mohou se vám naopak poplatky za roaming pořádně  prodražit. To platí i tehdy, když se budete vyskytovat v mezinárodních vodách, což se týká plavby na výletní lodi.

Pohodlné cestování s praktickými zavazadly

Pamatujete si ještě tzv. lodní kufry? Tedy ultra těžký kufr, který když jste naložili všemi potřebnými věcmi a chtěli ho zvednout, měli jste zaděláno na kýlu? Nebo jste naopak všechno našlapali do měkkého vojenského batohu? Dnes už je tohle minulostí, protože dnešní zavazadla jsou odlehčená, mají kolečka a jsou velmi praktická.

Bez ohledu na to, jestli jedete k moři, pod stan či na hory, nebo se chystáte k moři, vždy se najde vhodné cestovní zavazadlo, stačí jen vybrat to správné. Uvědomte si totiž, že to bude váš parťák po celou dobu dovolené a poskytne prostor všem vašim věcem, které si berete na dovolenou s sebou.

Vhodné zavazadlo či kufr udrží vše v čistotě, pořádku a hlavně roztříděné tak, abyste měli o všem dokonalý přehled. Navíc díky kolečkům se už nemusíte s kufrem tahat, protože jede jednoduše vedle vás. Když budete vybírat vhodný kufr, sáhněte raději po takovém, který má 4 kolečka. Je totiž mnohem stabilnější a mají vyšší nosnost.

Jestliže chcete chodit během dovolené na různé pěší túry, pořiďte si také batoh, ideálně s vytuženými zády a pokud možno jen tak velký, jaký skutečně potřebujete. Menší se vám bude lépe nosit a nebudou vás hned bolet záda, také ho nebudete zbytečně zaplňovat věcmi, které na procházky nepotřebujete. Ostatně proč nezkusíte chytrá zavazadla a kufry?

Buďte stále v pohodě

Rozčilujete se po celý rok? Na dovolené na to rozhodně zapomeňte. Buďte v pohodě, snažte se být neustále nad věcí, ať zbytečně nevyletíte kvůli každé prkotině. Nezapomeňte, že zejména děti umí hrát na nervy a často provokují jen proto, aby byla každá dospělá osoba v jejich blízkosti vytočená na maximum. Nenechte se rozhodit a řešte každý problém v naprostém klidu, jedině tak si dovolenou užijete naplno.

Ať už je to dovolená v Egyptě nebo na Šumavě, štěstí přeje připraveným.

Mrkněte se také, kam vyrazit na dovolenou v létě, jak vybrat plavky nebo proč na dovolené nepodceňovat sluneční alergii.

Přidat komentář