Tipy

Kam na dovolenou v květnu?

Možná vás to překvapí, ale spousta lidí využívá možnosti vyrazit na takovou malou letní dovolenou v předstihu. To znamená dříve, než se ty nejoblíbenější destinace zaplní davy turistů. Dovolená v měsíci květnu je sice stále považována za výsadu seniorů, ale toto období se pomalu učí využívat více lidí, dokonce i mladé páry, kteří si chtějí užít nejen jeden druhého, ale také krásné země a nejrůznější místa či památky, aniž by u toho bylo dalších několik desítek až stovek jiných lidí.

Každý, kdo miluje teplo, pláže i moře se tak klidně může vydat odpočívat a přitom si vychutnávat poloprázdné pláže, přičemž si ušetříte rozčilování a vše si vychutnáte plnými doušky. Pokud navíc nemáte děti, které jsou školou povinné, nestojí vaší dovolené nic v cestě.

Nehledě na to, že s předsezónními dovolenými se dá ušetřit nějaká ta korunka, což už stojí za zvážení. Přestože pojedete v květnu, budete potřebovat také různé vybavení, zejména pak plavky, pomůcky na potápění, sluneční brýle a podobně. Rozhodli jsme se udělat malý průzkum jednotlivých destinací, které stojí za to v měsíci květnu navštívit.

Hlavní výhody dovolené v květnu

 • nižší cena zájezdů (předsezónní jsou až o několik tisíc levnější)
 • levnější služby i zboží v cílové destinaci
 • počasí – nejsou ještě tak ohromná vedra
 • menší davy lidí = větší klid

Turecká riviéra

Turecká riviéra, jak se tomuto dlouhému pobřežnímu úseku kolem města Antalya říká je v květnu dokonalá. Moře už má vhodnou teplotu ke koupání a nehrozí žádné velké davy návštěvníků, neboť jsou zvyklí jezdit v mnohem pozdějších obdobích. Ceny jsou nízké, prostředí velmi příjemné a k dispozici máte jakékoliv letovisko, které si vyberete.

Východně od Antalye jsou třeba Belek či Side. Oblíbené je také Alanyi, které je přímo pod vysokými horami a vyniká úžasnými plážemi, na které je dokonalý výhled ze zřícenin pevnosti. Na jihu se můžete kochat zříceninami města Olympos a klidně se vydat i na pěší túru po tzv. Lýkijské stezce.

Na své si přijdete i v Antalyi samotné, která je známá překrásným starodávným přístavem, také římským vítězným obloukem v podobě Hadriánovy brány, která i přes svůj vysoký věk je stále v úžasném stavu. Ovšem dominantou města je minaret Yivli. Průměrná teplota se v květnu pohybuje kolem 21°C, což je perfektní pro každého, kdo si nepotrpí na velká vedra.

Costa Blanca – slunné Španělsko

Pobřeží Costa Blanca je považováno za nejsušší oblast v Evropě, neboť vnitrozemí je v podstatě polopouštní krajinou. Výhodou je, že moře se zde ohřívá velmi rychle, takže už v květnu se tu dá trávit předčasná dovolená. Největším lákadlem se pro tento měsíc stává město Alicante, to vyniká krásnými plážemi, které jsou součástí mnoha hotelů.

Je tu samozřejmě i městská pláž Playa del Postuguet, ta patří k hlavním, ale je v podstatě stále přeplněná. Ovšem nad pláží je hrad Castillo Santa Bárbara, který byste rozhodně neměli vynechat. V průměru dosahují teploty na Costa Blanca 24°C, přičemž moře má slušných 21°C, což je na květen perfektní.

Kréta – zelená krása

Jak jistě víte, Kréta je největším řeckým ostrovem, o kterém většina lidí tvrdí, že právě v květnu bývá nejkrásnější, neboť je v tomto měsíci nejzelenější. Je to z toho důvodu, že teploty se drží kolem 25°C, zhruba dva dny v měsíci jsou deštivé, jinak je příjemně slunečno a všechno je nádherně zelené, protože nic není spalováno příliš silnými slunečními paprsky, což už později nezažijete.

Kréta vyniká tím, že téměř na všech místech je pozvolný vstup do moře, takže se tu mohou koupat nejen rodiny s dětmi, ale také senioři či jedinci, kteří mají problémy s pohybovým aparátem, případně nepříliš zdatní plavci. Pláže jsou udržovány v čistotě, mají plné turistické zázemí a nechybí ani luxusní hotelové komplexy. Pokud chcete to nejlepší, najdete tu i pětihvězdičková letoviska.

Kypr

Příznivé klimatické podmínky umožňují pobývat na pláži již od května, navíc kromě lenošení u vody, můžete vyvíjet různé aktivity. Téměř všechny resorty určené pro turisty najdete v jižní části ostrova. Nejoblíbenějšími letovisky jsou ta východně od Larnaky a v oblasti jihozápadního Pafosu.

Pro milovníky výletů a chladnějšího prostředí je ideální pohoří Troodos, které se tyčí ve výšce asi 2 000 metrů. Procházet se můžete i řídkými borovicovými lesy, kde jsou značené turistické trasy, například Atalante Trail. V hlavním městě Kypru můžete shlédnout různé památky. Květnové teploty se pohybují v průměru kolem 21°C.

Čína

Není důvod se rozsáhle rozepisovat, protože o Číně potřebujete vědět jen to hlavní. Je to jedna z nejbohatších světových kultur a to nejen v současnosti, ale v celé historii. Kdykoliv jí navštívíte, můžete se kochat překrásnými a často i dech beroucími přírodními scenériemi a architekturou, která nabízí opravdové skvosty, které nikde jinde neuvidíte. Květen je vcelku poklidným měsícem, kdy si všechny krásy této země můžete užívat plnými doušky.

Rhodos

Další řecký ostrov, který byste v květnu určitě neměli vynechat. Je oblíbený zejména u milovníků pláží, které jsou tu opravdu překrásné a rozsáhlé, ostatně můžete využít zhruba 220 km pláží. Rhodos nabízí úchvatnou přírodu a hlavně množství antických památek. Tento ostrov je znám svou pohostinností a nechybí ani tradiční řecká jídla.

Vyhledávaným a jedním z nejzajímavějších míst je třeba Kalithea, což svého času byly termální lázně s malebným zálivem, který má křišťálově čistou vodu. V hlavním městě Rhodos narazíte na uličky starých trhů, Palác velmistrů a také perfektně zrekonstruované památky z dob rytířů. Na ostrůvku Symi je zase poutní klášter, pravé rybářské taverny a hlavně můžete ochutnat vskutku vynikající jídlo.

Seychely

Souostroví Seychely je charakteristické obrovskými žulovými kameny, které jsou na plážích. Tato destinace je považována za jednu z nejromantičtějších na celém světě. Dá se říci, že turistická sezóna tu nikdy nekončí, protože po celý rok sem míří neustále spousty turistů, ale květen bývá takový poklidnější. Je to totiž takový přelomový měsíc, neboť zimní dovolené, kdy sem míří lidé za teplem, jsou pryč a hlavní letní sezóna teprve startuje.

Pláže jsou v květnu většinou vylidněné a teploty jsou na třiceti stupních. Když to vezmeme ve zkratce, tak nejnavštěvovanější je ostrov Mahé, který je zároveň i největší. Oblíbenou pláží je Beau Vallon, což je v podstatě pás bílého písku, který je znám svou dokonalou čistotou. Když už budete na Seychelách, nezapomeňte si koupit amulety štěstí, kterými je tato oblast proslulá, neboť i v dnešních dobách nedá řada místních obyvatel dopustit na šamanství a také magii, tzv. Gris Gris.

Které další destinace stojí za to navštívit v květnu?

 • Japonsko – dějiny, tradice, kultura a příslib dokonalého cestovatelského zážitku
 • Botswana – nejlepší safari, které kdy zažijete na největší poušti jižní Afriky Kalahari.
 • Indonésie – krásná příroda, rozmanité prostředí, 17 800 ostrovů a nezapomenutelné zážitky, které jinde nezažijete.
 • Francouzská Polynésie – korálové zahrady v oceánu, ideální podmínky pro potápěče i milovníky plavání, lagunový ráj a pláže s bílým, růžovým i černým pískem.
 • Mauritius – oblíbený cíl pro všechny, co si potrpí na luxusní golfovou turistiku, bezpečné koupání, potápění ke korálům a vrakům lodí, výlety za delfíny a mnoho dalších zážitků.
 • Azory – vinice, pastviny, překrásné lesy plné bujné vegetace, barevná jezera, vulkány, krátery atd.
 • Chorvatsko – klasický a velmi oblíbený cíl, čisté Jaderské moře, pěkné pláže, národní parky, potápění, jachting i skvělé jídlo.
 • Sicílie – známé i tragické kulisy Pompejí, sopky, moře, divoké hory a rozmanitá kultura.
 • Sardínie – podobá se Karibiku a má nejkrásnější moře i pláže v celé Evropě. Nechybí architektonické památky, archeologická naleziště, bujná vegetace.

Chcete se vyhnout tomu, že byste si zapomněli vzít na dovolenou něco důležitého? Pak se podívejte na to, co si sbalit na dovolenou a mrkněte také, kam můžete vyrazit na letní dovolenou.

Přidat komentář