Bydlení

Servírování pokrmů na kolech – vybíráme servírovací stolek

Také se vám líbí, když přijdete do restaurace a servírují se tam vaše oblíbené či experimentální pokrmy na pojízdném servírovacím stolku? Ve filmech se na nich většinou přivážejí hořící speciality nebo narozeninové dorty. Dokonce je někdo používá i jako dekoraci, kdy je stolek postaven například v obývacím pokoji a je na něm umístěn tác se sklenicemi a několika lahvemi alkoholu.

Nebo se využívá jako stolek pro různé dýchánky, kdy je na něj místo alkoholu umístěna konvice s čajem či kávou. Něco takového si můžete klidně pořídit i domů, stačí jen vybrat ten nejvhodnější.

Servírovací stolek je velmi praktickým a maximálně pohodlným pomocníkem, se kterým bude podávání slavnostního oběda či večeře úplnou hračkou. Nehledě na to, že to může být moc pěkná ozdoba místnosti. Dodá jí nádech elegance a stylu. Když ho navíc pořídíte v totožném designu, jako má ostatní nábytek, bude vám to moc pěkně ladit.

Mnozí lidé považují takový stolek jen za obyčejný kus obývacího nábytku nebo také nábytku do jídelny, na který si odložíte zbytečnosti. Je velmi užitečný a jakmile si ho pořídíte, stane se vaší pravou rukou při jakékoliv příležitosti. Snadno tak překvapíte svou rodinu či hosty parádní hostinou, na které budete jídlo servírovat stejně jako v restauraci.

Vhodný materiál

Když to vezmeme z obecného hlediska, tak je to svým způsobem úplně jedno, pro jaký materiál se rozhodnete, protože pro vás je prioritou praktické využití takového stolku. To ovšem neznamená, že nemůžete popustit uzdu fantazii.

Je jen na vás, jestli chcete, aby stolek ladil s ostatním nábytkem a byl tak ze stejného materiálu. Klidně můžete mít dřevěný nábytek a k tomu kovový servírovací stolek. Nic se tím nemůže zkazit, naopak to bude vypadat zajímavě.

Pokud jde o materiály, tak je na trhu narazíte na dřevěné, skleněné, plastové, drátěné či nerezové servírovací stolky, případně je možné najít i takové kousky, které představují kombinaci dvou i více materiálů najednou. Stolek by měl rozhodně co nejlépe doplňovat celkový styl místnosti.

Velikost stolku a jeho funkce

Samotná velikost stolku by se měla odvíjet od toho, pro kolik osob hodláte servírovat. Jestli k vám návštěvy moc nechodí a víte, že budete stolovat jen se svým protějškem, pak vám rozhodně stačí menší stolek.

Jestli k vám chodí hosté a vy běžně servírujete lahůdky většímu počtu osob, pak je na místě zakoupení většího stolku. Co se týká funkčnosti, tak ta je také důležitá. Velkou výhodou je, když má servírovací stolek více pater. Snadno tak naložíte více chodů najednou.

V jednu chvíli tak můžete ke stolu dovést mísu s polévkou, talíře, na kterých budete jídlo podávat, příbory, košík s pečivem, karafu s pitím a skleničkami, případně různá dochucovadla a koření. Ušetří vám to spoustu času.

Skvělé jsou stolky s praktickými šuplíky, které jsou naprosto ideální na uložení příborů, ubrousků, otvíráku na víno či pivo a tomu podobné kuchyňské náčiní. Důležité je, aby je bylo možné snadno otevřít i zavřít. Šuplíky by neměly nikde drhnout a také by v nich mělo být aspoň nějaké to místo, aby do nich vůbec šlo něco umístit. Na škodu není ani možnost rozložení stolku, což některé modely rovněž umožňují.

Některé servírovací stolky mají patra upravená jako odnímatelný tác. Ten snadno odejmete a položíte na stůl. Právě snadné sundání ze stolku by mělo být prioritou, aby byla možná bezpečná manipulace i s plně naloženým tácem, na kterém jsou například talíře. Vynikající vychytávkou je také rukojeť a samozřejmě kolečka, díky čemuž se dá stolek mnohem jednodušeji přesouvat.

Nepodceňujte nosnost stolku

Stejně jako každý jiný nábytek či cokoliv jiného, má i servírovací stolek maximální nosnost. Tu byste rozhodně neměli překročit. Naopak je lepší, když se naloží méně, než unese. Výrobce vždy uvádí nosnost přímo u výrobku, ale ta platí jen v případě, že je zatížení stolku rovnoměrné.

Přestože se jedná o nejvyšší možné zatížení, není dobré stolek přetěžovat. Když má například nosnost 10 kilogramů, je lepší na něj nakládat maximálně těch 9 kg, aby byla manipulace bezpečná a nedošlo k jeho poškození. Svou roli zde hraje i rozložení nákladu. Těžké kusy patří do spodní části stolku, naopak nahoru umístěte ty nejlehčí, jako jsou skleničky nebo také kořenky.

Vsaďte na mobilitu

Faktem je, že aby servírovací stolek plnil svou funkci nebo chcete-li své poslání, pro které byl určen, měl by být mobilní. Přece jen není nic příjemného, když naložíte nepojízdný stolek jídlem s nádobím a pak ho přenášíte z místnosti do místnosti. Je to velká váha a vy se budete zbytečně dřít.

Některé stolky jsou upraveny tak, že mají na přední části dvě kolečka a na té zadní jen nohy. Nejlepší variantou je plně mobilní stolek, který má všechna 4 kolečka. Co se týká velikosti koleček, tam to záleží na četnosti využití.

Kdy máte jistotu, že bude stolek jen někde stát třeba s podnosem na kterém je čajová konvice a hrnky či sklenice, vystačíte si bohatě s malými kolečky. Ta ostatně stačí i při občasném popojíždění se stolkem.

Oproti tomu větší kolečka jsou lepší pro bezpečnější a snadnější manipulaci. Dokonce existují i kolečka, jež se otáčí o 360°a disponují tzv. aretací. Díky ní je možné kolečka zafixovat do jedné polohy.

Neváhejte a udělejte si trochu času i na další zajímavé části z kategorie Bydlení. Například je zde článek, kde se dozvíte jak ukládat věci v malém bytě, jak zařídit balkón či terasu pokud nemáte zahradu, jaké existují dekorativní techniky pro vaše zdi, jak vybrat novou komodu nebo třeba jak mít předsíň jako ze škatulky.

Přidat komentář