Mnozí se domnívají, že cvičení v páru je šílený nápad, přeci nebudete před svým protějškem funět a potit se. To je ale zbytečná obava. Je dokázáno, že cvičení v páru naopak zlepšuje samotný vztah. Stejně jako si chodíte zaplavat do bazénu nebo lyžovat na horách, tak se můžete pustit do společného cvičení.
Vedle mnoha zdravotních benefitů, je dobré zmínit i prospěch po psychické stránce. Základním kamenem takového cvičení je fakt, že každá dvojice má potřebu mezi sebou soutěžit, aby tomu druhému dokázala, že zvládne to, co on, a to je vlastně tím hlavním pohonem.
Zajímavé je, že právě tato soutěživost v podstatě společný vztah ještě posílí. Samozřejmě se to nesmí přehánět a hnát do extrémů, naopak by to vše mělo probíhat v přátelském a velmi pozitivním duchu.
Pro pár (zejména ten manželský) je důležité, že zásluhou společného cvičení si hravě udržují motivaci, snadno a velmi rychle zvládají plnit cíle, které si stanoví, a ve většině případů toho zvládnou ještě mnohem víc, než si domluvili.
Stereotyp je nuda, buďte šťastní za všech okolností
Jistě mi dáte za pravdu, že když už manželství nějakou dobu trvá, dost rychle se v něm usadí klasický stereotyp, kdy v podstatě každý den děláte to samé a nic už vás nepřekvapí. V mnoha případech pak něco takového zaviní i rozpad manželství. Podle zjištění je ale právě cvičení tím, co může pomoci krizi ve vztahu zažehnat a dám mu novou jiskru. Funguje to až v 80 % případů.
Proběhla dokonce i studie, jejímž výsledkem bylo zjištění, že páry, které spolu pravidelně cvičí se cítí mnohem lépe, jsou daleko zdravější, spokojenější, více se milují navzájem a ještě se udržují ve vynikající kondici. Jestliže váš vztah uvadá a nechcete, aby došlo k jeho rozpadu, začněte se hýbat v páru.
Cvičením v páru dosáhnete lepšího výkonu
Podle mnoha studií nás přítomnost druhé osoby při jakémkoliv cvičení značně ovlivňuje a celkově má vliv na náš samotný výkon. Když to vezmeme z psychologického či sociologického hlediska, tak tím, že se pustíme do cvičení se svou drahou polovičkou, vlastně zamezíme tomu, že bychom cvičili naprázdno.
V praxi to znamená, že při sólo cvičení to jednoduše nebereme moc vážně a často tak nedosahujeme žádných výsledků, ani se neposouváme nikam dál. Spousta lidí navíc po nějaké době cvičení zanechá, protože ho to jednoduše nebaví a nemají potřebnou stimulaci k nějakému výkonu.
Hodně pomáhá i taková maličkost, kdy je aspoň jeden z páru o něco zkušenějším sportovcem, než jeho protějšek, a může ho vést. Dokáže celé cvičení zlepšit, zpestřit různými vlastními sestavami a pomoci se cvičením svému méně zkušenému protějšku.
Zásadní je, abyste našli cvičení, které vás bude bavit oba a také vám půjde. Jestli jste začátečníci a nikdy jste necvičili, tak by mohla aktivita cvičením spíše odradit, protože si nebudete jistí, jestli to vůbec zvládnete. Může totiž nějakou dobu trvat, než si vůbec rozmyslíte, jaké cvičení by pro vás jako pár bylo vlastně vhodné.
Stanovte si nejen cvičební plán, ale i společný rytmus. O všem se domlouvejte a snažte se navzájem motivovat. Například, si před cvičením slibte, že když zvládnete celou sestavu, co si připravíte, zajdete si pak za odměnu na dobrou večeři a podobně.
Nakopněte znovu své zapomenuté city
Možná, že to pro vás může znít směšně, ale při jakékoliv fyzické aktivitě, cvičení nevyjímaje, se celkový fyziologický stav podobá vzrušení. Máme na mysli zadýchávání, zrychlený puls, zpocené ruce atd. Ač je to překvapivé, tak právě tyto drobné příznaky jsou schopné zvýšit zájem o váš protějšek i jeho celkovou přitažlivost.
A to nemluvíme o tom, že se při cvičení vyplavují hormony štěstí, jinak známé jako endorfiny a společný zážitek tak na sebe nenechá dlouho čekat. Není překvapením, že mnoho párů tak při společném „pocení“ znovu oživí své dávné city.
Společné cíle
Ve chvíli, kdy sportujeme sami, nás nic nedonutí to opravdu dotáhnout do konce a často se ani nedokopeme k tomu začít. Sami sobě se budete omlouvat, jak to zkrátka nejde a se cvičením skončíte mnohdy dřív, než jste vůbec začali.
To ale ve dvou není tak jednoduché, a pokud se budete zdráhat do cvičení pustit, začnete se tak trochu stydět před svou polovičkou. Ve dvou to jde zkrátka lépe, protože se můžete navzájem stimulovat, povzbuzovat, ale rovněž motivovat.
Posílení citového pouta
Aktivita ve dvou s sebou přináší i potřebu koordinace. To v praxi znamená, že musíte oba sladit své pohyby, ale také se naučit stejně dýchat, případně v rytmu zdvihnout závaží atd. Jednoduše začnete se svým protějškem podvědomě neverbální komunikaci. Stačí i určité výrazy obličeje a koordinace je na světě.
Díky tomu se mezi vámi utvoří velmi silné pouto/spojení, které sice nevidíte, ale jste si vědomi, že tu je a prospívá jak vašemu zdraví, tak vztahu. Cvičením okořeníte svůj zaběhnutý vztah. Své tělo i mysl naladíte na stejnou vlnu jako partner a dáte všemu nový vztahový rozměr.
Jaké zásady jsou hlavní při cvičení v páru?
- Vše se snadno říká, ale praxe je horší. Bez kompromisu, který ještě umocníte pomocí vzájemné dohody a chuti něco pro svůj vztah udělat, se nehnete z místa.
- Pečlivě si naplánujte každý krok, dohodněte se, na jaký sport se zaměříte, proč je to ten pravý a jak ho chcete vlastně aplikovat.
- Projděte si online videa, kde páry společně běhají, posilují, cvičí jógu, protahují se atd., je to taková malá inspirace.
- Vždy než začnete, rozehřejte svaly, ať už skákáním, klusáním, tancováním a podobně.
- Tempo přizpůsobte své slabší polovičce, ať se úplně neodrovná.
- Snažte se držet na uzdě své choutky partnera znemožnit či mu ukázat, že jste rozhodně lepší než on. Nesnažte se ho zbytečně předběhnout, dělat cviky navíc a tak dále. Není to přece váš souboj, ale něco, co chcete dělat společně.
- Nikdy se nesnažte přecenit své síly i schopnosti, to samé platí i v případě vašeho partnera.
- Zajímat by vás měla také výživa pro sportovce.
Podívejte se i na další zajímavé články týkající se vztahů, třeba proč muže děsí silné ženy, které stojí nohama na zemi, jak se vyznamenat na prvním rande, aby bylo i druhé nebo jakých 6 rozchodových SMS raději nechcete dostat.