Tipy Zdraví

Myšitida – jak vyzrát na syndrom počítačové myši

Víte o tom, že z neustálého používání počítačové myši můžete dostat i nemoc? Možná se tomu teď budete smát, ale skutečně je to tak. Přestože jsou stolní počítače, notebooky i Macbooky nedílnou součástí našeho každodenního života a mají nám pomáhat při práci, studiu nebo pro odreagování, jsou často původci některých zdravotních problémů.

Pro začátek je dobré zmínit bolest zad. Ta se dostaví z toho, že vysedáváte dlouhé hodiny na kancelářské židli a neustále sledujete monitor. Mnozí jsou schopni na tu obrazovku zírat bez jediného pohybu. Díky tomu pak záda tak bolí, že jsme rádi, když vůbec vstaneme a rozhýbeme se.

Jedním z dalších nepříliš slavných problémů, které nám může moderní technika způsobit je tzv. myšitida. Rozhodně to není alergie na myši nebo fóbie z počítačových myší, jak jsem se nedávno dočetla na nějaké diskuzi. Naopak se to týká nepřetržitého používání myši.

Co to ta myšitida vlastně je?

Známe to všichni, když ráno dorazíme do práce, zapneme hned počítač, chytneme myš do ruky a už to jede. Klik sem, klik tam, přečíst nejnovější zprávy, maily a pak se hned pustit do práce. Kurzorem létáme po celé obrazovce, neustále na všechno možné klikáme a takhle to trvá celý den.

Nikdo už ale neřeší fakt, že tahle pro nás běžná činnost, která je naprosto jednoduchá a dalo by se říci nevinná a absolutně bez námahy, může být velkou zátěží pro svaly a vazy. Ty totiž dostávají pořádně zabrat a my je vůbec nešetříme.

Když pracujeme, dokážeme za ten den naklikat/najezdit klidně až 500 metrů, u některých extrémně klikajících jedinců to může být i víc. No a uznejte sami, že to už je na naše ruce pořádný záběr. Zápěstí, předloktí i oblast lokte dostane řádně do těla a rozhodně to není krátkodobá záležitost.

Naopak tato každodenní zátěž, respektive dlouhodobá jednostranná zátěž nevěstí nic dobrého a ve většině případů může vyústit až v zánět šlach a šlachových pouzder. Projevuje se to bolestí v zápěstí, otoky, ale také mravenčením a brněním v konečcích prstů. Rozhodně to není nic příjemného.

Léčba myšitidy

Léčba myšitidy není nijak náročná, naopak se léčí poměrně jednoduše. Důležitý je hlavně klid a odpočinek bez klikání myší. Postižené místo je potřeba zafixovat a ošetřit protizánětlivými mastičkami.

Během poměrně krátké doby se vše vrací k normálu a ruka je zase schopná pracovat jako dřív. Bohužel ve chvíli, kdy se vrátíme ke stereotypní činnosti a opětovnému klikání myší, se za nějaký čas ohlásí i návrat myšitidy.

Vhodná prevence

Stejně jako je tomu i u jiných nemocí, dá se předcházet i myšitidě. Základem pro vyhnutí se této nemoci je nejen správný rukoklad (neplést si s prstokladem), ale i kvalitní klávesnice a počítačová myš. Samozřejmostí je i pohodlná kancelářská židle.

Další, co je velmi důležité, je optimální držení těla. To v praxi znamená, že je potřeba sedět s rovnými zády, přičemž lokty by měly být udržovány v úhlu 90 stupňů. Když k tomu ještě bude mít vaše počítačová myš vhodnou ergonomii, aby se příjemně držela.

Co se týká optimálního držení myši, tak tam to také není nic složitého. Dlaň volně položené ruky by měla myš překrývat tak, že bude zapadlá jako v otočené misce. Hlídejte si, ať nejsou prsty pokrčené, ale máte je volně natažené a uvolněné.

Zápěstí s předloktím mějte opřeny o stůl. V případě žen nejsou nic dobrého ani zbytečně dlouhé nehty. Protože když jsou dlouhé, nutíte prsty, aby se neustále natahovaly, a ruka pak píše naplocho, díky čemuž dochází opět k nadměrnému přetěžování svalů.

Co pomůže při náhlé bolesti v ruce?

Jakmile ucítíte, že se v ruce objevila lehká bolest, nechte práce a začněte s protahováním zápěstí. Následně se snažte vyklepávat ruku od prstů až po předloktí. Jak už jsem psala, mějte natažené volně ložené prsty.

Jestliže se objeví nějaké potíže, přiložte na zápěstí studený až ledový obklad. Postižené místo natřete mastí či gelem proti bolesti. Snažte se aspoň na chvíli nechat myš stranou a dát ruce oddech. Ideální je, když si v průběhu dne dáte od myši pohov.

Mějte na paměti, že ve chvíli, kdy se u vás tyto problémy objeví, není dobré nosit v ruce ani tašku s nákupem či jakékoliv těžší břemeno. Pokud vás bolest trápí delší dobu a neodeznívá, rozhodně se nebojte a zajděte ke svému lékaři. Ten prověří, jak závažný váš problém je a podle potřeby doporučí nejvhodnější způsob léčby.

Ergonomická myš

Zřejmě nejvhodnějšími jsou podle mnoha studií vertikální ergonomické myši. Jsou konstruované tak, že když je uchopíme, tak je to téměř zcela přirozeným způsobem, díky čemuž nedochází k zatěžování naší ruky, nebo jen minimálně. Rozdíl oproti klasické počítačové myši spočívá v tom, že tento typ je mnohem vyšší a širší, navíc není tolik plochá.

Samozřejmě, že spousta lidí upřednostňuje ty běžné myši a pokud k nim patříte i vy, myslete při jejím nákupu aspoň na to, aby byla pokud možno velká a lépe tak zapadla do ruky. Dělejte častější pauzy, protahujte a protřepávejte ruce, procvičujte prsty, zkrátka se snažte nepřetěžovat vazivo a svaly.

Pomůže touchpad?

Vůbec ne. Pokud myslíte, že když odpojíte myš a budete kurzor prohánět prostřednictvím touchpadu, aby se ruka nenamáhala, jste vedle jak ta jedle. Když se totiž používá touchpad, jsou v podstatě zatěžovány skoro totožné svaly i vazivové tkáně, navíc mnohem výrazněji. Takže stejně musíte dělat pauzy a vyhýbat se zátěži úplně stejně jako u normální myši.

Podívejte se i na další zajímavé články, například jaké digitální nemoci moderní doby nás mohou trápit, jak jsou zneužívány moderní technologie v rámci kyberšikany, ale také třeba jak si najít nového lékaře.

Přidat komentář