Tipy Trendy

Pěniče mléka – jak si vychutnat kávu s napěněným mlékem?

Káva je populární nápoj, ale bohužel ne každý si může dovolit kávovary či dokonce espressa. Nezáleží přitom na tom, jestli jsou důvody finančního rázu, nebo se nám jednoduše takový přístroj do kuchyně ani nevmáčkne, případně žijeme sami či ve dvou a není důvod si tyto kuchyňské spotřebiče vůbec pořizovat.

Musí nám tak stačit kvalitní rychlovarné konvice a instantní či mletá káva, kterou si zalijeme uvařenou vodou. Jenže proč si nedopřát aspoň malý zlepšovák v podobě napěněného mléka?

Je to velmi oblíbený způsob přípravy kávy a stačí vám k tomu praktický pomocník, kterým jsou pěniče mléka. Každý milovník kávy jistě dokonale napěněné mléko ocení, protože je to úžasná dobrůtka.

Když si koupíme pěnič mléka, nezatížíme nijak zvlášť svůj finanční rozpočet a užijeme si podobnou kávu jako ve své oblíbené kavárně, aniž by bylo nutné vystrčit nos z domova. Samozřejmě, že jen nemusíte používat jen pro přípravu kávy, hodí se i na další mléčné nápoje.

Jakou zvolit velikost?

To je velmi důležitý parametr a je nutné dobře zvážit, jak moc se bude pěnič využívat. Spočítejme si nejdříve, pro kolik lidí jej využijeme. Budeme pít kávu sami, se svým protějškem nebo rovnou s celou rodinou a přáteli?

Na základě toho si pak vybereme ideální velikost pěniče mléka, respektive dostatečný objem nádoby. Ve většině případů narazíte na pěnič, který má objem v rozmezí od 200 do 1 000 ml. U tohoto pomocníka rozhodně neplatí, že je lepší větší než menší. Naopak, čím větší bude pěnič, tím více energie bude potřeba. Navíc, když si budeme chtít udělat jen malou kávu, tak nám bude velký pěnič k ničemu.

Jaký pohon?

Co se týká pohonu, tam je možné vybírat ze tří typů. Tím prvním je mechanický pohon, kdy jednoduše postavíme nádobu na sporák a zatímco se mléko zahřívá, my jej šleháme. Rozhodně ale musíme vynaložit trochu úsilí a energie, aby to šlo pěkně od ruky. Přestože tento způsob vychází jako nejlevnější varianta, napěnění mléka není nijak dokonalé.

Druhým typem je ruční elektrický, což je v podstatě klasický ruční mixér s metličkou na baterie, co prostě ponoříme do mléka a necháme pracovat. Je malý, levný, lehký a snadno se s ním manipuluje. Bohužel ani tenhle malý pomocník nezajistí tak skvělé napěnění, jaké by bylo potřeba.

Automatické pěnění je třetí a poslední možností, kdy se vlastně přístroj postará o všechno sám. Našim jediným úkolem je nalít do něho mléko a stisknout to správné tlačítko, které celý proces spustí.

Výhodou jsou i různé programy, jako Cappuccino, Caffé Latté, ale také obyčejné teplé mléko, co sice nebude napěněné, ale zase se rychle ohřeje a člověk si tak může vychutnat úžasné kakao. Potěší také snadné obsluha a vysoce kvalitní napěnění. Pořizovací cena je sice vyšší, ovšem účel tento brouček splní na výbornou.

Typ napájení

Výběr napájení není nic těžkého. Pokud neplánujeme přenášení třeba na zahradu nebo si pěnič mléka nepovezeme na chalupu, zvolíme klasické napájení do elektrické sítě, tedy se zapojením do zásuvky. Pro cestovní pěnič je lepší varianta s akumulátorem, díky čemuž si ho klidně můžete brát na cesty.

Potřebujeme výkon?

Bez výkonu rozhodně nebude napěněné mléko. Výkon totiž určuje rychlost našlehání a podle toho pak bude mléko napěněné skvěle nebo skoro vůbec. Co se týká průměrného výkonu, ten je cca 500 W.

Může se to zdát málo, ale na kvalitní napěnění/našlehání mléka to bohatě stačí. Samozřejmě, že čím je výkon nižší, tím bude výsledek horší. Přístroj s nízkým výkonem také nemusí vůbec zvládnout zpracovat plnotučné mléko.

One cup of coffee on the table, latte coffee art

Plast nebo ocel

Nejčastěji se setkáváme s plastovým či ocelovým pěničem. U plastu je dobré, že je lehký, jenže se brzy opotřebuje a může se dokonce i různě deformovat. Oproti tomu ocel je velmi stabilní materiál, navíc se snadno udržuje a má mnohem delší životnost.

Za jakou cenu se dá pěnič mléka pořídit?

Určitě budete souhlasit, že cena je důležitá u všeho, co si člověk kupuje, ať už jsou to potraviny, boty nebo právě pomocníci do kuchyně. Jinak tomu není ani u pěničů mléka.

  • Méně než 300 Kč – v této cenové kategorii pořídíme ty úplně nejlevnější elektrické či ruční. U elektrického nesmíme čekat víc než tak jednu funkci a malý příkon.
  • Cena od 300 do 1 500 Kč – sem patří o trochu výkonnější elektrické pěniče, ale také levné verze automatických. Objem nádoby se pohybuje kolem 500 ml a pěnič je ve většině případů plastový.
  • Cena nad 1 500 Kč – nejčastěji jsou to nerezové přístroje, které disponují různými funkcemi. Součástí bývají vyměnitelné nástavce, s jejichž pomocí se dá vytvořit větší či naopak menší množství pěny.

Zjistěte, jaký přístroj je nejvhodnější pro čištění párou, jak vybrat to správné masážní křeslo, jak si připravit kávu jako v kavárně s tím správným kávovarem, proč jsou stavebnice lego celosvětovým fenoménem nejen pro děti, jak můžeme vybrat vanu přesně na míru, ale mrkněte také, proč není radno podceňovat výběr pracovní židle.

Přidat komentář