Chia semínka jsou již několik let řazena mezi tzv. superpotraviny. Mnozí lidé se domnívají, že když je zařadí na jídelníček, vyřeší za ně spoustu zdravotních problémů, ať už fyzických či psychických.
Ovšem je potřeba se držet při zemi a brát chia semínka spíš jako doplněk stravy, který může s řešením takových potíží pomoci, ale rozhodně nemůže nikdy nahradit klasickou léčbu nebo snad dokonce vyléčit.
Berme to tak, že jsou tato semínka vhodnou alternativou, která je příjemným zpestřením jídelníčku, dokáže pomáhat se zdravotními neduhy a zároveň je známkou, že se snažíme dodržovat vyváženou stravu a zdravější životní styl.
Kde se vlastně chia semínka vzala?
Chia semínka pochází z oblíbené bylinky, která je známá jako Šalvěj hispánská a patří do čeledi hluchavkovitých. Původem je z horských oblastní Střední Ameriky.
Tuto jednoletou rostlinu znali už staří Aztékové a svého času jí využívali jako platidlo. Semínka mají šedou až černou barvu a velikostí se pohybují kolem jednoho milimetru.
Nemají žádnou chuť a již za časů Aztéků a Mayů se semínka používala jako významný zdroj energie. Proto také byla nedílnou součástí jídelníčku, ale postupem času se vytratila, i když v posledních letech si znovu našla místo v našich domácnostech, respektive kuchyních.
Co je u chia semínek zásadní?
To hlavní, co by měl každý o chia semínkách vědět, je jejich schopnost vázat vodu. Přestože jsou miniaturní, jsou schopné vsáknout hodně vody a tím zvětšit svůj objem, často až desetinásobně.
Jakmile se spojí s vodou, vytvoří se z nich hustší gel nebo spíš výživný rosol, který se dá dokonce použít jako náhražka za vejce či olej. Tento rosol má velmi pozitivní účinek na naše trávení, protože jej dokáže zpomalit a navodit větší pocit plnosti.
Nejdůležitější látky v chia semínkách
- Vápník
- Sodík
- Zinek
- Fosfor
- Železo
- Mangan
- Vápník
- Hořčík
- Draslík
- Omega 3 mastné kyseliny
- Omega 6 mastné kyseliny
- Vitamin A
- Vitamin E
- Vitamin C
- Vitaminy skupiny B
- Antioxidanty
K čemu se chia semínka používají?
Najdou se tací, co chia semínka nasypou do pusy a zapijí jen sklenkou vody. Není ovšem žádným problém je použít i v rámci přípravy různých pokrmů. Kdo chce, může s nimi posypat salát nebo oblíbený pokrm, který bude díky chia semínkům o něco křupavější.
Hodí se jako jedna z ingrediencí do různých koktejlů nebo i do smoothie. Klidně si je můžeme dát tak, jak jsou, nebo je třeba namočit do džusu, přisypat do vařeného či kupovaného pudinku či kaše. Skvěle se hodí i do pečiva. Pokud si vyrábíte nebo kupujete cereálie, rozhodně neváhejte a přidejte do nich i chia semínka.
Ochuťte s nimi jogurty, čerstvou zeleninu, pokrmy z rýže, nebo s nimi můžete zahustit omáčku. Mnozí je využívají jako náhražku vajec v různých receptech. Když se totiž kombinují s vodou, získají gelovou konzistenci, což je pro těsto perfektní. Doporučená denní dávka chia semínek je 1 až 2 lžíce.
O jakých účincích se hovoří v souvislosti s chia semínky?
Vzhledem k tomu, že jsou poměrně bohatým zdrojem vápníku, tak v první řadě podporují především zdraví našich kostí. Díky proteinům a dalším výživným látkám pomáhají s budováním svalové hmoty, ale i se zdravím samotných svalů. Nesmíme zapomínat ani na antioxidanty, díky nimž přispívají chia semínka ke zpomalení stárnutí a poradí si i s volnými radikály, které jsou schopné eliminovat cca ze 70 %.
Obsah vlákniny má pozitivní vliv na trávicí trakt. Dokonce se o chia semínkách hovoří i v souvislosti s cukrovkou a jejich schopností stabilizovat hladinu krevního cukru, fungují však pouze jako podpůrný prostředek při lékové léčbě, nikoliv jako náhrada za léčbu cukrovky.
Jaké jsou další účinky chia semínek?
- Efektivně rozdělují energii v průběhu celého dne
- Přispívají ke zvýšení psychické koncentrace a pozornosti
- Pomáhají upravit vysoký krevní tlak
- Jsou prospěšné při léčbě zánětu
- Umí pomoci s odbouráním břišního tuku
- Pomáhají při hubnutí, aniž by člověk měl pocit hladu
- Přispívají ke zdraví kostí
- Podporují detoxikaci organismu
- Mají pozitivní vliv na zdraví srdce i cévního systému
- Pomáhají se snížením hladiny cholesterolu a triglyceridů v krvi
- Přispívají ke stabilizaci hladiny cukru v krvi (pomoc s diabetem II. typu)
- Zlepšují náladu, koncentraci i paměť
Pro koho jsou chia semínka vhodná?
Dá se říci, že jsou vhodná skoro pro každého, kdo je schopný je pozřít. Hodí se pro děti i dospělé, diabetiky, celiaky, ale i pro jedince, kteří trpí kardiovaskulárními problémy a dokonce i pro těhotné. Co se týká těhotenství, jsou vhodným doplňkem stravy, neboť obsahují zdravé tuky, které jsou důležité pro správný vývoj plodu.
Nejen, že jsou schopné doplnit chybějící energii, ale také jí dlouhodobě udržet. Mnozí využívají vlastnosti chia semínek pro přípravu revitalizujících nápojů, plných energie. Dokonce mají tento nápoj jako jednu porci jídla.
Možné nežádoucí účinky – existují nějaké?
Chia semínka jsou zdravá, ale občas se mohou vzácné nežádoucí účinky vyskytnout. Například když není dodržována doporučená denní dávka, mohou se objevovat potíže s trávicím ústrojím. Doporučovány nejsou v případě diagnostikované rakoviny prostaty s ohledem na vysoký obsah alfa-linolenové kyseliny.
Někteří jedinci si při konzumaci chia semínek stěžují na nespavost. S ohledem na nutriční hodnotu není dobré konzumovat je ve večerních hodinách. Z obecného hlediska je dobré se chia vyhýbat ve chvíli, kdy zjistíte, že na ně máte alergii nebo máte potíže s polykáním.
Na naší stránce najdete i další zajímavé články o zdraví, jak se dá třeba stylově hubnout s chytrým telefonem nebo podle horoskopu, jak s pomocí power jógy shodit povánoční kila nebo co všechno umí oblíbená aloe vera.