Bydlení Tipy

Jaké škodliviny se vyskytují v našich domácnostech

Každý z nás si myslí, že v domácnosti jsme naprosto v bezpečí a izolovaní od všech možných škodlivin, které se mohou negativně odrazit na našem zdraví. To bohužel neplatí. Přestože se doma cítíme dobře a snažíme se používat jen neškodné vychytávky, ne vždy se nám podaří jim vyhnout. Škodliviny se schovávají i v našich domácnostech.

Ovzduší je totiž dvakrát tak plné škodlivin, než je tomu venku. Díky tomu se u nás častěji vyskytují bolesti hlavy a také jsme víc unavení, navíc se u nás objevují alergické reakce. Faktem je, že i v bytě či domě, kde bydlíme, se vzduch hemží chemikáliemi, které se mohou uvolňovat z různých stavebních materiálů, ale i z nábytku a podlahových krytin.

V případě chat a chalup to není o moc lepší. Tam sice nemusí být až tolik chemických škodlivin, ale zase se tam může ve vyšší míře vyskytovat koncentrace roztočů a mikroskopických plísní. Mohou nás dráždit a nutit kašlat, způsobovat únavu a dokonce mívají i rakovinotvorné účinky.

Pokud někdy budete rekonstruovat, ať už to bude byt či dům, měli byste si dobře promyslet, jaké materiály si domů vpustíte a jaká by mohla být jejich budoucí koncentrace v ovzduší. Pojďme se teď podívat, na co si dát při výběru vhodných materiálů pozor.

Jaké zdravotní komplikace nás trápí nejčastěji?

  • Podrážděné oči – mohou nám slzet a objevuje se dlouhodobá rýma, bez zjevné příčiny.
  • Tlak na plicích – může se zhoršit dýchání, občas se přidají záchvaty kašle a také dušnost.
  • Dlouhodobé podráždění kůže a zvýšená svědivost.
  • Znatelná únava a bolesti hlavy
  • Porucha koncentrace
  • Zvýšená podrážděnost
  • Nespavost
  • Deprese

Polyvinylchlorid

Ve většině případů si tento dlouhý název zkracujeme na klasické PVC. Domácnosti jsou většinou PVC plné, ať už v podobě podlahy či kabelů, kterými jsou vybaveny třeba kuchyňské spotřebiče a mnoho dalších. Tou nejvíce škodlivou látkou jsou tzv. ftaláty, tedy změkčovadla.

Ftaláty mají na naše zdraví značně negativní vliv. Mohou poškodit játra, ledviny, ale také plíce či hormonální a reprodukční systém. Zřejmě největším rizikem jsou pro děti. Problémem je, že u nich dochází k rozvoji astmatu i alergie, navíc se jim může značně oslabit imunita během vývoje.

Nejlepší způsob, jak se ftalátů zbavit nebo aspoň omezit jejich výskyt, je odstranit PVC jako podlahovou krytinu. Vyhoďte rovněž omyvatelné ubrusy či sprchové závěsy, které jsou ve většině případů také vyrobeny z PVC.

Dá se říci, že ze zdravotního hlediska, je nejvhodnější alternativou pro podlahu korek. Ovšem k nejoblíbenějším patří jednoznačně laminátová podlaha. Bohužel i ta ale přispívá k tomu, že je ovzduší znečištěno. Výjimkou jsou luxusní varianty těchto podlah. Nutno podotknout, že dráždivé látky se vám mohou uvolňovat i z materiálů jako je linoleum či dřevo.

Pozor na různé nátěry a barvy

Nátěrové hmoty toho mohou obsahovat spoustu, od chemikálií, přes pigmenty, plnidla, až po aditiva atd. Nejsou to rozhodně jen organická rozpouštědla, jak se mnozí domnívají. Problémem je, že rozpouštědla umí velmi nepříjemně dráždit sliznici, ale i poškodit nervový systém. Zároveň s tím jsou obrovskou zátěží pro játra, neboť ta je musí z těla odbourat. Pokud je někdo vystaven dlouhodobému působení, pak u něj může dojít k poruše krvetvorby.

Z hlediska zdraví, je vhodnější používat barvy, které jsou ředitelné vodou. Jenže v nichž je pro změnu obsažena syntetická pryskyřice. Ta funguje jako samotné rozpouštědlo barvy. Ovšem jakmile zaschne, uvolňují se z ní organické těkavé látky do ovzduší. Nátěrové hmoty je dobré volit na základě jejich atestace pro použití na hračky a také pro styk s potravinami, jedině tak je možné poznat, jak závadný výrobek bude.

Tapety nejsou jen na okrasu

Kromě lepidla se mohou z tapet uvolňovat velmi dráždivé těkavé látky. To však není jediné problém. Naopak i materiál tapet může být tvrdý oříšek. Zejména vinylové tapety, což je v podstatě PVC. U dražších tapet je vrchní vrstva opět z vinylu, takže si také moc nepomůžete, neboť je to svým způsobem to samé, jako když máte podlahu z PVC, jen jsou tapety nalepené na zdi.

Jestli se tomu chceme vyhnout, měli bychom volit jiné materiály. Ideální jsou tapety z přírodních vláken, ovšem ty bývají ošetřené prostředky, jež mají zabránit výskytu plísním a prodloužit životnost tapet. Riziko z jejich úniku do ovzduší je sice minimální než v případě vinylu, ale i tak je dobré se mít na pozoru.

Plísně umí pozlobit

Mikroskopické plísně jsou svým způsobem přirozenou součástí vzduchu. Zbavit se jich tak můžete jen velmi těžko. Pouze je možné snížit množství těchto plísní. Důvodem je produkce mnoha škodlivin, tzv. mykotoxinů. Toxické bývají i spory těchto plísní, které bohužel mnohdy vdechujeme a jsme tak s nimi v přímém kontaktu.

Mykotoxiny mají negativní vliv na naše zdraví. Mohou vyvolat různé těžké alergické reakce a podpořit nádorové bujení. Existují dokonce i takové plísně, jež jsou schopné využívat naše tělo jako parazit. Následně se pak dostaneme do stavů, které není snadné vyléčit.

Nejjednodušším způsobem jak se bránit výskytu většího množství plísní, je snížit celkovou vlhkost v bytě či domě. To není jednoduché, ale je to možné. Jednou z hlavních příčin pro vysokou vlhkost jsou plastová okna, u nichž je běžné, že brání proudění vzduchu svou důkladnou těsností. Dokážou totiž vytvořit tzv. skleníkový efekt.

Formaldehyd číhá všude

Co se týká formaldehydu, ten patří k nejčastějším a nejrozšířenějším škodlivinám, na které můžeme v našich domácnostech v ovzduší narazit. Může se totiž vypařovat z dřevotřísek, podlah z lamina, ale také třeba z lepidel, která se používají na tapety či koberce, tmelů, nátěrů, lůžkovin, matrací i z čalounění postele.

Jeho působení může dráždit dýchací cesty i sliznice. Podílí se na chronických bolestech hlavy, ale také přispívá k výskytu ekzémů. Dokonce se říká, že se díky formaldehydu se může objevit deprese i rakovinné bujení.

S ohledem na to, že se formaldehyd uvolňuje při působení vyšších teplot, neměli byste mít doma přetopeno. Ideální je doma nepřetápět a udržovat teplotu kolem 22°C. Častěji větrejte a sledujte emisní třídu u nově zakoupeného nábytku. Označení E1 je zárukou, že výpary budou daleko nižší.

Vyplatí se vám myslet i na takové maličkosti, jako je omezené použití lepidla na koberce. Bohatě bude stačit, když ho máznete trochu na okraj a na ta nejvíce zatěžovaná místa. Na rubu koberce je dobré mít jutu či přírodní latex. Ty obsahují nejmenší množství škodlivin. Oproti tomu rub z PVC je to nejhorší co vás může potkat.

Mrkněte i na další zajímavé články, například jak provonět domácnost, jak stylově zařídit malý obývací pokoj, jak ukládat věci v malém bytě, ale také jak na plíseň v bytě, jak vybrat vanu přesně na míru

Přidat komentář