Bydlení

Plíseň v bytě – zatočte s ní levou zadní

Přestože se snažíme naší domácnost udržovat v neustálé čistotě a svěží, tvorbě plísní se dá jen těžko zabránit. Dokonce i byt či dům, který je téměř sterilní, může být zasažen nežádoucími plísněmi.

Důvodem, proč se v současnosti tak daří plísním, je ten, že dnešní budovy mají až o 30 % těsnější stěny, než tomu bylo před 100 lety u tehdejších staveb. Výsledkem je větší teplo v interiéru, ale zároveň i více vlhkosti, díky čemuž vzniká ideální prostředí pro tvorbu i šíření plísně.

Novostavby i starší budovy, které jsou zateplené, se zkrátka plísním nevyhnou a nedá se s tím nic dělat ani v případě, že budeme větrat od rána do večera. Samotný problém totiž nespočívá pouze v instalaci nepropustných plastových oken, ale také v zateplených stěnách, protože jednoduše nedýchají.

Snížení vlhkosti

Pokud bychom opravdu chtěli snížit vlhkost vzduchu, muselo by se větrat minimálně desetkrát denně po dobu cca 5 minut, což je mnohdy absolutně nereálné. Nehledě na to, že každá místnost je na tom s tvorbou plísně jinak.

Někde se plíseň vyskytuje jen příležitostně, jinde se může tvořit pravidelně a existují i případy, kdy se v některých místech drží i trvale a eliminovat jí je pak nadlidský výkon. Dají se využít také pohlcovače vlhkosti/odvlhčovače vzduchu, ale ani ty nemusí být stoprocentně úspěšné.

Zvýšená vlhkost je pochopitelná v koupelně i kuchyni, ale možná vás překvapí, že se během noci hromadí vlhkost také v ložnici, kde se rovněž mohou plísně tvořit častěji než v jiných částech bytu/domu. K rizikovým místům patří rovněž vnější stěny a kouty, které jsou chladné a nedochází u nich k pravidelné cirkulaci vzduchu.

Mnozí se domnívají, že dlouhé větrání během topné sezóny pomáhá s lepším zateplením místnosti. Jenže právě v tomto období se naopak plíseň díky takovému větrání šíří ještě více než normálně. Důvodem je to, že se stěny během větrání hodně ochladí, takže se na nich vlhkost zkondenzuje a plísni se daří šířit raketovou rychlostí.

Chraňte svůj majetek i zdraví

Z obecného hlediska mají plísně v přírodě jasně danou funkci, a to rozkládat ostatní organismy, které se zde vyskytují. To je také důvod, proč působí agresivně vůči dřevěným stavebním materiálům. Ovšem plísně nejsou pohromou pouze pro jednotlivé materiály/organismy, ale také jsou rizikové pro naše zdraví.

Plísně jsou schopné vyvolat alergie, ale také celkově vyčerpat imunitní systém, a to zejména u dětí, seniorů a oslabených jedinců. Následky nemusí být moc příjemné, proto ve chvíli, kdy objevíte i miniaturní ložisko plísně, okamžitě nasaďte všechny možné metody a zlikvidujte jí, v případě potřeby i opakovaně.

Jak se zbavit plísně?

Existují různé přípravky, jako například Savo proti plísním, které seženete ve dvou variantách a to žluté, určené na okna, stěny a další podobné plochy, a potom modré, jež se používá na obklady, sprchové kouty atd. Samozřejmě, že některé druhy plísní reagují po svém a občas se může stát, že je potřeba použít odlišný způsob likvidace. Jaké můžeme použít?

Chlor

Na likvidaci plísní v interiéru je hojně využíván roztok chloru ve formě postřiku. Důležité je, aby byl postřik prováděn opravdu správně. Zapomeňte na to, že budete plíseň ze stěn oškrabávat nebo jí dokonce kartáčovat pomocí kartáče. Docílíte jedině toho, že se spóry plísní dostanou i do dalších částí místnosti. Zároveň s tím by mohlo dojít k nepříjemnému podráždění dýchacích cest.

Roztok chloru můžete používat na malbu, omítku, dřevo, ale také na spáry v koupelně. Působí proti řasám i kvasinkám. Postřik se musí opakovat třeba i několikrát, dokud nezlikvidujete i ten nejmenší kousek plísně. Stačí totiž i milimetrové ložisko, které přežije a za chvilku se rozjede zase naplno a rozroste se klidně i na původní velikost plochy.

Alkohol

Při používání alkoholu je potřeba dodržovat bezpečnost. Přece jen se jedná o hořlavinu. V místnosti nekuřte, ani se v ní nepohybujte s otevřeným ohněm, mohlo by totiž dojít ke vznícení výparů. Ideální postup aplikace je nastříkání či vetření 70 – 80 % ethylalkoholu do omítky a ostatních porézních stavebních materiálů.

K největším přednostem, které alkohol má, je menší škodlivost pro náš organismus. Faktem je, že chlor je vysoce dráždivá látka jak pro oči, tak sliznice dýchacích cest. Pokud to tedy není opravdu nezbytně nutné, použijte raději šetrnější metodu.

Tip: Vedle alkoholu je možné využít také peroxid vodíku (3 %), který kromě likvidace plísně poškozené místo zesvětlí.

Tapety je potřeba odstranit

Tapety jsou i v dnešní době stále populárním materiálem, který se používá na dekorování stěn. Jenže ve chvíli, kdy jsou napadeny plísní, je vymalováno. Pak totiž nezbývá, než je navlhčit a s maximální opatrností strhnout, protože v případě tapet se dá šíření plísně zabránit jen těžko.

Jakmile jsou tapety dole, omítku očistíme roztokem chloru nebo koncentrovaným etylalkoholem. Přestože se mohou stěny po očištění zdát v pořádku, stále tam mohou panovat příznivé podmínky pro další růst plísně, takže tapety už na stěny znovu nedávejte. Ideální je místnost vymalovat a nechat stěny dýchat.

Kosmetické úpravy v koupelně

Co se týká koupelny, tam je to v podstatě z celé domácnosti nejhorší. Vzdušná vlhkost je tam absolutně nejvyšší a plísním se tam maximálně daří. Když se začne pravidelně objevovat ve spárách i poté, co jí opakovaně odstraníte, je to známka toho, že se jí již podařilo proniknout až do hloubky.

Pokud k tomu dojde, nezbývá než původní výplň mezi obklady odstranit a nahradit novou spárovací hmotou. Ovšem i po provedených úpravách platí, že by spáry neměly být neustále vystavovány vlhkosti. Toho lze docílit pravidelným odvětráváním koupelny nebo použitím spárovací hmoty s protiplísňovými vlastnostmi.

Pravdou je, že často obyčejná odpudivost vody nestačí. Pro takové situace existují spárovací hmoty vyšší kategorie, které obsahují složky aktivně působící proti plísním, řasám a bakteriím. Ty jsou schopné jim bránit v uchycení na samotném materiálu spár a zároveň blokují jejich růst.

Určitě vás zaujmou i další zajímavé články. Mrkněte, jestli je lepší bidet nebo sprška, jak si poradit s jarním úklidem domácnosti, případně jak na pravidelnou péči vody v bazénu.

Přidat komentář