Bydlení

Trápí vás orosená okna nebo plíseň na zdech? Začněte s tím něco dělat!

Orosené okno

Dny, kdy se dalo běhat bosýma nohama v ranní rose už jsou za námi a přicházejí dny, kdy se rosí okna. Na ta v autě stačí pustit větrák, ale co s těmi v domácnosti? Když to necháte být, budou možná nadšené vaše děti, že si mohou prstem malovat po oknech, ale vás nadšení přejde, až se po zimě vrhnete na mytí oken. Nemluvě o plísni, která se s vlhkostí v bytech či domech váže a dřív nebo později vystrčí své nevzhledné a hlavně velice nezdravé drápky.

Pokud tedy svou domácnost nechcete proměnit v „plyšovou“ kolébku alergií a astmatu, čtěte dál. Máme pro vás hned několik tipů, jak se vlhkosti zbavit a ani se u toho neorosíte, nebojte.

Důvěřuj, ale prověřuj

Věříme, že vlhkost u vás doma nedosahuje kritického bodu, ale jste si tím opravdu jistí? Optimální hodnota vlhkosti by se měla pohybovat v rozmezí mezi 40 a 60 %. V panelákových bytech je často podíl nižší (což samozřejmě také není dobře), ale naopak v cihlových domech je často hodnota vyšší, a to značí velké problémy. Předtím, než dojdete k nějakým závěrům, byste měli vlhkost jednoduše změřit. K tomuto účelu slouží vlhkoměry, které jsou běžně dostupné, finančně nepříliš náročné a často jsou dokonce součástí digitálních teploměrů, které už teď máte doma na polici.

Po změření vlhkosti pravděpodobně zjistíte, že je v každé místnosti trochu jiná. Vyšší hodnoty naměříte pochopitelně v koupelně nebo také v kuchyni, ale pozor, tam kde skladujete jídlo nebo oblečení může zvýšená vlhkost napáchat největší škody. Věřte, že větráky v koupelnách a digestoře v kuchyních mají svůj důvod a s jejich použitím byste rozhodně neměli otálet.

Před vlhkostí ochrání…

V první řadě větrání. Zdá se to jako úplná samozřejmost, ale není to tak úplně pravda. V chladných dnech, kdy přijdete domů „s nudlí u nosu“ rozpalujete topení na maximum a větrání je to poslední, k čemu byste se uchýlili. Že na dvě minuty otevřete okno před spaním nebo v kuchyni při vaření se nepočítá.

Je to naprosto přirozené, už babičky nás upozorňovaly, abychom netopili „pánubohu do oken“, což dnes přeneseně vnímáme, jako zkrátka velice neekonomickou záležitost, ale větrání je i přesto velmi důležité. Nemusíte doma ani oblékat pět vrstev oblečení, stačí si vše promyslet a naučit se nenásilné postupy. Když přijdete domů z práce, nejdete hned spát, alespoň většinou… Tak můžete ložnici či dětské pokoje v klidu vyvětrat. To je samozřejmě jen příklad, který si každý může upravit podle svých možností, ale když se chvíli zamyslíte, určitě naleznete způsob, jak si poradit. Navíc vyvětraná místnost se rychleji vytopí a také je důležitou prevencí proti nachlazení a dýchacím onemocněním.

Jednou z příčin nadměrné vlhkosti je také sušení prádla doma. Krom toho, že takové sušení trvá nekonečně dlouho, ještě škodí oknům, zdem i nám samotným. Když už není počasí na venkovní sušení, vyřeší tento problém sušička. Že je praktickým a může být i nenákladným společníkem, se dočtete v minulém článku.

Větráte dostatečně, a přesto se vlhkosti nemůžete zbavit? Ano, bohužel i to je možné. Novostavby i zrekonstruované prostory jsou díky materiálům zdiva a oken výborně odizolované. Až moc. I v takových případech pro vás ale máme řešení. Už jste slyšeli o odvlhčovačích nebo vysoušečích vzduchu? Ty nasávají vlhký vzduch a posléze ho ochlazují na teplotu rosného bodu a zdivo díky tomu ztratí schopnost držet vodu. Na trhu naleznete různé modely těchto pomocníků. Důležitým kritériem při výběru je velikost prostoru, ve kterém má odvlhčovač působit. My vám doporučujeme například pohlcovač od značky Ceresit.

Pokud jste boj s vlhkostí podcenili a už pozorujete následky, zaměřte se na vysoušeče plísní a vlhkosti. I proti plísním ale můžete preventivně bojovat vlastními silami. Pomůže například neumisťovat nábytek úplně ke stěnám.

Není to těžké, že? Stačí začít.

A na závěr jsme vybrali produkty, které vám s vlhkostí pomohou:

2 komentářů

  • Díky za tipy. Nejdůležitější je stejně to větrání. Bez toho se vlhkosti nezbavíte ani s milionem různých přístrojů…

    Doplním ještě dva tipy, které mě osobně fungují:

    1. Na noc nezatahujeme žaluzie, ale jen závěs. Okna sice trochu orosená jsou, ale neteče po nich voda „proudem“ jako když žaluzie zatáhneme.

    2. Rosila se nám nádržka na vodu na záchodě. Pomohlo, když jsem sundal horní dekl a nechal jej sundaný. Od té doby se nic nerosí a pod nádržkou není potopa 🙂 Manželka sice nadává, že to vypadá hnusně, ale aspoň nemáme mokro…

    Lukáš

  • Nejlepší je přístroj na to větrání. Vzduchotechnika s rekuperací. Ze 70% vlhkosti v kamenném starém baráku máte najednou 40 % a to to pouštíme jen na noc a na poloviční otáčky, kdy je příkon 15 W. Odvlhčovací tablety, kraviny, všechno naprd. Tohle je účinný funkční a hlavně úsporný jak na vlastní spotřebu tak na topení.

Přidat komentář