Zdraví

Jarní únava a jak s ní zatočit? Pomůže pampeliška i endorfiny

Jarní únava

Jaro je konečně tady. Měli byste se cítit plní energie, namísto toho jste vyčerpaní a unavení. Jak je to možné? Nejspíš vás dostihla jarní únava. Ta se projevuje tehdy, pokud vaše tělo špatně reaguje na změny, které s odcházející zimou nastávají – teplejší počasí, střídaní sluníčka a deště spolu s přechodem na letní čas, kdy najednou budete vstávat o hodinu dřív. Zajímá vás tedy, jak na jarní únavu? Poradíme vám, jak na to.

Vitamíny proti únavě

Významným bojovníkem proti únavě je vitamin C. Spíše než na ovoce a zeleninu koupenou v supermarketu vsaďte na vitaminové tabletky, které pořídíte v lékárně. U těch budete mít jistotu, že vitamin opravdu obsahují, na rozdíl od ovoce a zeleniny, které se k nám dováží často přes půlku planety. Mezi další důležité vitaminy, které vám s únavou pomůžou, patří A a D. Vitamin A najdete třeba v mléčných výrobcích. Vitamin D, který běžně dostáváme ze sluníčka a na jaře je proto obtížné jej získat, najdete ve vaječném žloutku, játrech nebo rybím tuku.

Bylinky proti únavě

V čerstvě nasbíraných bylinkách najdete mnohem více vitaminů, než v těch sušených. Už na jaře si můžete řadu z nich posbírat na zahrádce nebo louce. Tyto rostlinky léčivky pomůžou vašemu tělu v boji s různými neduhy, které k únavě přispívají:

  • pampeliška – kořeny, květy a listy pampelišky mají příznivé účinky na trávicí systém
  • kopřiva – listy kopřivy působí trochu jako všelék, skvěle čistí organismus, zlepšují činnost jater a ledvin, pomáhají s revmatem
  • pýr – oddenky pýru pročistí organismus a přispívají ke snížení cholesterolu
  • sedmikráska – květy sedmikrásky pomáhají s vykašláváním a působí protizánětlivě

Bylinky můžete koupit také ve zpracované formě. Pro posílení obranyschopnosti je dobrý například čaj vyrobený z echinacey. Vhodným pomocníkem je také aloe vera, které pročistí organismus od toxinů a posílí vaši imunitu.

Hýbejte se

Nic nebojuje proti únavě lépe, než dostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Pohyb vypouští do našeho těla endorfiny, tedy hormony štěstí. Ty vám zvednou náladu a budete se hned cítit mnohem lépe. Říkáte, že na pohyb nemáte čas? Možná si jen neuvědomujete, kde všude ho můžete najít. Místo dojíždění do práce hromadnou dopravou běžte pěšky, projeďte se na bruslích nebo na kole. V práci se pak snažte každou hodinku aspoň trochu protáhnout a obědovou pauzu využijte k tomu, abyste si na oběd zašli třeba do nejbližší restaurace.

Přidat komentář