Móda

Jak vybrat plavky na léto?

Léto se pomalu blíží a s ním i čas, kdy navlékneme plavky, kterými chceme oslnit naše okolí i ty nejbližší. Vybrat ty správné, které budou lichotit naší postavě, není vůbec jednoduché. Často se stává, že když už se rozhoupeme k nákupu plavek v nějakém kamenném obchůdku, strávíme jejich zkoušením i dlouhé hodiny.

V kabince pak navlékáme jeden model za druhým, stále se všemožně nakrucujeme a zatajujeme dech, aby například bříško vypadalo menší nebo naopak prsa bujnější. Tyto starosti nám odpadnou jedině tehdy, když víme, jaký máme typ postavy. Ušetří se tak spousta času a vhodné plavky máte vybrány hned. Navíc se pak nemusíte bát objednat si je prostřednictvím nějakého e-shopu, což je mnohem pohodlnější a výhodnější.

Zásadní je, umět se pořádně přeměřit, čímž hravě odhadnete, který typ postavy se k vám nejvíce hodí a na základě toho pak můžete vybírat ideální plavky na léto, ať už k bazénu, na koupaliště nebo k moři. Co tedy budeme nejvíce potřebovat?

Zjistěte tvar těla

To je nejdůležitější informace, neboť podle tvaru těla či chcete-li typu postavy, se určí i typ plavek. Musíte si tedy změřit boky a to v jejich nejširším bodě, dále pas v nejmenším místě a nakonec hrudník v tom největším místě. Tyto 3 hodnoty jsou pro velikost a styl plavek rozhodující.

Jaké existují tvary těla?

  • Hruška – boky jsou znatelně širší než poprsí s pasem, tedy do tvaru hrušky.
  • Jablko – pas je stejně velký nebo totožný jako poprsí, ale mnohem širší než boky.
  • Přesýpací hodiny – v tomto případě je pas výrazně menší, ale boky a poprsí jsou široké skoro stejně.
  • Chlapecký – celé tělo je v jedné rovině, tzn. pas, poprsí i boky jsou stejné šíře. Někdy se mu říká také rovný tvar.

Jak si poradit s drobnými nedostatky?

Každá z nás občas řeší nějaký ten problém s postavou. Někomu vadí zbytečně široká ramena či boky, další je nešťastná, že má moc velké bříško nebo až příliš bujná prsa a další je naopak nešťastná, že má hrudník spíš po tatínkovi a prsa se ukazují jen na zavolání. Jak s takovými nedostatky bojovat?

Široká ramena

Je potřeba od nich odpoutat pozornost. Ideálně pomohou kalhotky, které budou mít výraznější barvy, čímž přilákají pohledy okolí a nikdo si nebude všímat širokých ramen.

Větší bříško

V takovém případě mohou pomoci tzv. monokiny nebo tankiny. Tankiny jsou ze dvou dílů, tedy kalhotky s horním dílem a ten zakryje i bříško. Pokud jde o monokiny, jsou sice ušité z jednoho dílu a hodí se pro ženy, co jsou trochu odvážnější, ale zase díky vykrojení na bocích odpoutávají pozornost od velkého břicha.

Zdroj obrázku: https://www.cheapsurfgear.com/collections/swim-shop

Malá prsa

Zkuste plavky s push-up podprsenkou, která je opticky zvětší. Dobře funguje také horní díl plavek, který si uvážete za krkem anebo třeba podprsenka, u níž jsou na horní části volánky.

Široké boky

Tady musíte odpoutat pozornost na úplně jinou část těla a to na tu horní, tedy na prsa. Skvěle se hodí výrazná podprsenka a jednobarevný spodní díl plavek, nejlépe v tmavší barvě. U kalhotek nevadí, když budou více vykrojené, ale určitě zapomeňte na tzv. bokovky.

Žádný pas

Tyto ženy mají chlapeckou postavu, tedy nevýrazný pas a potřebují nižší kalhotky, které mají výrazné barvy nebo aspoň vzory. U podprsenky je možné experimentovat a pořídit si model se zavazováním za krk a doplněnou o lesklé detaily.

Co kterému typu postavy vlastně sluší?

Jakmile víte, které části vašeho těla patří k těm problémovým partiím, můžete se pustit do výběru vhodných plavek a zvolit ty, které z vás udělají hvězdu a zakryjí jakékoliv případné nedostatky postavy.

Postava ve tvaru jablka

U tohoto typu postavy je běžné, že se přibírá zejména v oblasti pasu, břicha a boků, takže pak v podstatě splývá se širokým hrudníkem a větším bříškem. Je potřeba opticky zeštíhlit břicho a dát vyniknout pasu, takže se hodí jednodílné plavky s barevnými geometrickými vzory, aby chybějící pas tzv. dokreslily. Dobře fungují šipky nebo pruhy směřující doprostřed břicha a podobné vzory.

Pokud chcete i tímto typem postavy obléknout dvoudílné plavky, zkuste vynechat bikiny, v nichž se nemusíte cítit úplně nejlépe, a zvolte raději tankiny. Jsou dvoudílné a jejich horní díl sahá až ke kalhotkám, takže jsou tyto problematické partie zakryté a vy budete vypadat skvěle. Poslední možností jsou plavky, jež mají oblast břicha zpevněnou se zvrásněným efektem, čímž se schovají faldíky a břicho bude vypadat plošší.

Postava ve tvaru hrušky

Vršek těla je znatelně užší než oblast boků, takže pak tělo vypadá jako hruška nebo někdy také jako trojúhelník, což jsou úzká ramena a malá prsa, ale široké boky. Tady to chce opravdu pečlivý výběr plavek, aby dokázaly vyrovnat výrazný nepoměr mezi horní a dolní polovinou těla.

Skvělé je využít optické vlastnosti barev, tedy tmavé, které vás zeštíhlují a naopak světlé s úplně opačným efektem. Sáhněte proto po takových plavkách, jež mají horní díl světlejší nebo vzorovaný, aby poprsí vypadalo větší a naopak tmavý spodní díl, což zeštíhlí boky. Když budete vybírat v internetovém obchodě, zkuste klidně kombinovat samotný horní i spodní díl a spojit je ve svůj vlastní komplet podle potřeby.

Jestliže máte poprsí opravdu hodně malé, pořiďte si horní díl plavek s vycpávkami. Prsa získají plnější tvary a vyrovná to ten velký rozdíl mezi horní a dolní polovinou těla. Na objemu v prsou můžou přidávat také puntíky nebo širší vodorovné pruhy.

Postava ve tvaru přesýpacích hodin

Žena, která má tento typ postavy, může být v klidu, protože její tělo je v podstatě ideální. Má totiž vše, co muži na každé ženě obdivují, výrazný pas, plná prsa a širší boky. Dá se říci, že u žen, jejichž postava má tvar přesýpacích hodin nejsou žádné plavky problém a sluší jím jakékoliv, které si vezmou. Ovšem je dobré, když se půvabné křivky ještě více zvýrazní.

Spodní i vrchní díl plavek by měl mít totožné provedení, aby nedocházelo k tomu, že by jedna z částí těla upoutávala větší pozornost a tím pak narušila souměrnost postavy. Jestli chcete zakrýt širší boky nebo větší zadeček, můžete si vzít takové plavky, které budou mít širší pas nebo sukýnku, případně zvolte jinak barevný či vzorovaný horní díl a odveďte pozornost na prsa, ale to jen opravdu v krajní nouzi, kdy vám široké boky vadí.

Chlapecká postava

U žen s chlapeckou postavou, která bývá přirozeně štíhlá, až by se dalo říci atletická, se stejně širokými rameny a boky a téměř nevýrazným pasem a plochým břichem potřebujete zvýraznit či spíše posílit ty správné ženské křivky a také zvýraznit pas. Z toho důvodu je nutné zvolit takové plavky, jež dokážou dodat chybějící objem do oblasti poprsí a boků.

Ne každá z vás se cítí dobře ve dvoudílných plavkách, tak můžete vyzkoušet plavka vcelku, na nichž budou výrazné barevné pruhy nebo pro zvýraznění pasu čtverce na bocích. Perfektní jsou pro tyto účely i monokiny.

Pokud naopak patříte k fanynkám dvoudílných plavek, pak zvolte takové, u nichž bude vrchní díl opravdu bohatě zdobený, klidně i s nařasenými okraji. Dobře fungují květinové vzory, šortkové kalhotky a podprsenka s košíčky. Sáhnout můžete i po plavkách, u nichž jsou string kalhotky.

Už víte, který typ postavy je ten váš? Doufám, že vám náš stručný plavkový manuál pomůže s výběrem toho správného modelu a pokud byste přemýšleli, jak snadno a bez trápení či hladovění zhubnout do plavek, přečtěte si – jak se dá hubnout pomocí sportu.

Nepřehlédněte i tyto plavky

1 komentář

  • Mě se začaly moc líbit trikiny. Mám je vyhlídnuté. Jen nevím, jestli se ke mně budou hodit. Mám tvar hrušky.

Přidat komentář