Zdraví

Preferujete adrenalin na sjezdovkách nebo relax při wellness pobytu? II.

V minulém článku jsme si řekli, co je potřeba zařídit před odjezdem na hory a jak se na takovou dovolenou připravit. Dneska si povíme o tom jak si užít wellness.

Wellness se dá charakterizovat jako relaxační zařízení, v němž se spojují sauny, vířivé vany, masáže a mnoho dalších relaxačních forem odpočinku. V podstatě jde o nalezení správné cesty, na jejímž konci bude dosaženo souladu mysli s tělem a pocitu spokojenosti a štěstí.

Tomu jsou přizpůsobovány i samotné programy. Můžeme říci, že základní myšlenkou wellness pobytů je zdraví lidského těla a psychická i fyzická vyrovnanost. Optimální vyrovnanosti i zdraví dosáhneme po absolvování různých procedur, přičemž každému vyhovuje něco jiného.

Wellness procedury zahrnují třeba finskou saunu, infrasaunu, parní box, aroma kabinu, whirlpool, masážní sprchy, solárium, rozmanité masáže (např. klasickou, masáž lávovými kameny, masáž baňkami, thajskou masáž, aromatickou masáž, čokoládovou masáž, indickou masáž, masáž lomi-lomi atd.).

Proč jsou wellness pobyty populární?

Jednoznačně kvůli relaxaci a harmonizaci celého těla i mysli. Každodenní shon a neustálé vysedávání u počítače dokáže tělo naprosto zdeformovat. Na konci týdne jsme rozlámaní jako sušenka a celkově se cítíme vyřízení a to jen díky tomu, že jsme neustále napjatí, stresujeme se a často sedíme v nepřirozené poloze, která nám na zdraví nepřidá.

To je také důvod, proč stále více Čechů přichází na chuť wellness pobytům, během nichž mohou projít různými procedurami, které uvolní tělo i mysl a my se znovu budeme cítit jako znovuzrození. Někomu udělá dobře thajská masáž, jiný se uvolní při aromaterapii a další si hodí šlofíčka ve vířivce. Každému vyhovuje něco jiného, ale pokud si máme wellness pobyt opravdu užít, je nejlepší absolvovat postupně vše, co dané wellness zařízení nabízí a zrelaxovat komplet celé tělo, včetně mysli.

Wellness na horách

Užijte si odpočinek i na horách, Wellness

Hory a relax

Velmi oblíbenou formou relaxace, je spojení zimních sportů a wellness. Můžete říci, že už téměř každé lyžařské středisko nabízí možnost užít si lyžování, snowboarding nebo jiné zimní sporty a zároveň u toho relaxovat ve wellness centru, které bývá přímou součástí střediska nebo je vždy někde v jeho blízkosti, například v hotelu.

Kdo tedy minule dovádění při zimních radovánkách a zároveň chce zotavit svou mysl i tělo, které dostalo zabrat na sjezdovce, může to vyřešit wellness pobytem na horách, stačí si jen vybrat vhodnou destinaci a ideální lyžařské středisko, které nabízí komplet služby se vším všudy.

Výběr vhodného pobytu je základ

Určitě byste se neměli rozhodovat jen podle ceny, protože pokud má být wellness kvalitní, nebude jen za několik stovek. Tohle je něco, na čem se nevyplácí šetřit. Kdo touží po skutečném odpočinku a znovunalezení ztracené síly, si raději připlatí.

Hlavně si hlídejte, jestli vybrané wellness centrum nabízí základní procedury, zejména saunu, vířivku, různé relaxační koupele, masáže atd. Čím více za své peníze získáte, tím lépe se budete cítit. Dokonce se dají vybrat přímo cílené wellness pobyty, které třeba ulehčí bolavým kloubům atd.

Relaxace za hranicemi

Česká republika sice disponuje spoustou hotelů či penzionů, nabízející kvalitní wellness pobyty, ale není na škodu zaskočit i k našim sousedům a užít si relaxaci třeba na Slovensku nebo v Maďarsku, kde najdete vyhlášené termální lázně, v nichž si relaxační víkend užijete na maximum.

Wellness pobyt jako ideální dárek

Nevíte co koupit svému protějšku, přátelům nebo příbuzným? Vhodný wellness pobyt může být naprosto dokonalým dárkem, ať už pro jednotlivce nebo třeba pro páry, které si chtějí užít třeba romantický víkend nebo oslavit výročí svatby.

Jak relaxovat doma?

Relax z pohodlí domova, Wellness

Odpočněte si v pohodlí domava

Přestože je nabídka wellness pobytů opravdu bohatá, ne každý holduje cestování nebo nerad navštěvuje místa tohoto typu, protože se bojí o své zdraví z ohledu hygieny a podobně. Důvodů, proč zůstat doma může být spousta a každý si ten svůj vždy najde. V takovém případě příchází ke slovu domácí wellness.

Uvolnit se potřebujeme čas od času všichni, a pokud se nechceme z nějakého důvodu svěřit do rukou odborníků, pak si musíme vystačit s tím, co jsme schopni vytvořit v domácích podmínkách.

Pro začátek je důležité promyslet, jestli vůbec budeme mít místo na to, abychom si wellness zřídili doma. Určitě si nepostavíte třeba saunu či vířivou vanu doprostřed panelového bytu. Důležité je plánování či hledání vhodných alternativ relaxace. Když máte svůj dům, dá se ledacos. A jestliže
budete teprve nový dům stavět, můžete si nechat vypracovat návrhy domu, které budou už
s domácím wellness počítat.

Jaké můžete pořídit vybavení pro domácí wellness?

Co je potřeba zajistit?

  • dobré odvětrávání
  • vhodné vytápění
  • rovnou podlahu, která bude mít dostatečnou nosnost i odolnost vůči teplotním rozdílům
  • izolaci proti vlhkosti
  • samostatně jištěné přívody pro každé jednotlivé zařízení (tzn. zvlášť pro vířivku, saunu a další)
  • u vířivky potřebujete mít možnost napouštění a vypouštění

Alternativní formy domácí relaxace

Jak jsem již zmínila, každý tu možnost pořídit si wellness vybavení nemá, takže se musí spokojit s alternativními formami relaxace a to může být klidně jen vana plná horké vody, do které se přidá vhodný esenciální olejíček nebo koupelová sůl.

Uklidňující atmosféra

Relax doma, Wellness

Svíčky dodají příjemnou atmosféru

Základní součástí všech masáží nebo relaxačních procedur bývají bezesporu svíčky. Ty nás dokážou uklidnit už při pouhém pohledu na jejich plamen. Když si třeba napustíte vanu a rozmístíte po koupelně různé svíčky, ideálně aromatické, jež celou místnost zaplní úžasnou vůní, pak se budete cítit líp už jen díky té atmosféře, kterou tím vytvoříte.

Vůně umí pohladit smysly a uvolnit svalové napětí. To samé platí v případě, že si objednáte masérku domů a místnost, kde bude probíhat masáž, provoníte svíčkami. Můžete zapálit i svíčky bez jakéhokoliv aroma, atmosféru vytvoří tak jako tak. Už před masáží se budete cítit mnohem líp a uvolněnější, opadne z vás svalové napětí, zlepší náladu a celkově vám bude skvěle. Ovšem jedině svíčky s vůní jsou tou pravou aromaterapií.

Přidat komentář