Zdraví

Sluneční alergie – bez opalovacího krému ani ránu

Kdo by se celou zimu netěšil na první sluneční paprsky a pak také na letní dovolenou. Většina z nás se snaží, aby si sluníčko užila plnými doušky, ale existují i tací lidé, pro které je letní den plný slunce utrpením a nesdílí naše nadšení.

Často se můžeme na plážích či koupalištích setkat s jedinci, na kterých se nám něco nezdá. Jedná se o vyrážku, která se objevuje v dekoltu, na rukách či nohách. Mnoho z nás se mylně domnívá, že jde o něco nakažlivého a takovým lidem se vyhýbáme.

Faktem je, že jim to na sebevědomí moc nepřidá a cítí se pak ještě hůř, protože už to, že je trápí sluneční alergie, je hrůza, natož, když se jich pak ostatní lidé straní.  Co to vlastně sluneční alergie je a proč dokáže pokazit i předem naplánovanou dovolenou?

Jak se pozná, že jde o sluneční alergii?

Objevuje se v podobě vyrážky, která vypadá jako svědivé až bolestivé zarudnutí s mokvajícími pupínky. Z těch se později tvoří větší mapy. Nevýhodou je, že tato alergie může v podstatě postihnout kohokoliv bez ohledu na věk či pohlaví. To, že vám ve 30 letech slunce nevadilo, neznamená, že nemůžete začít trpět sluneční alergií, až budete třeba čerstvým padesátníkem.

Kůže si musí na slunce zvyknout

Důležité je, aby si kůže na slunce pomalu zvykla a to dřív, než vůbec vyrazíte do destinace, kde jsou běžná tropická vedra, případně na přímé slunce někde na koupališti tady u nás. To samé platí, když se budete chtít po příjezdu na dovolenou k moři chtít opalovat. Na začátku buďte na slunci maximálně 20 minut a postupně začněte tu dobu prodlužovat.

Prevence je velká pomoc

Určitě mi dáte za pravdu, že u mnoha zdravotních neduhů je zásadní prevence, která nám pomáhá předcházet případným komplikacím. Stejné je to i v případě sluneční alergie. Tady jako prevence funguje pravidelné užívání beta-karotenu, lykopenu a také vitaminů C a E.

Tahle silná čtveřice patří k účinným antioxidantům, které naší pokožku dokážou chránit před negativními vlivy UV záření. Nehledě na to, že nám díky nim vydrží opálení mnohem déle a ještě získáme zcela přirozený a velmi slušivý odstín.

Bez opalovacího krému ani ránu

Nikdy bychom neměli zapomínat na ochranu pokožky v podobě opalovacích krémů (přípravků) s vhodným UV faktorem. Dokonce není problém pořídit v lékárně i krémy, které jsou speciálně určené pro jedince se sluneční alergií.

Tyto prostředky nás chrání proti UV záření (ultrafialové), jež rozlišujeme na UV-A a UV-B. Zlatou střední cestou je výběr širokospektrálního opalovacího krému, který poskytne ochranu před všemi druhy UV záření, ale zase musí vyhovovat našim potřebám a hlavně musíme vyzkoušet, jestli třeba nejsme alergičtí na některou složku.

Víte co je UV-A, UV-B a SPF?

Jak už jsem zmiňovala, jedná se o druhy UV záření. Zatímco UV-a může způsobovat komplikace dlouhodobějšího rázu, jako je stárnutí kůže či nežádoucí tvorba vrásek, UV-B rozeznáme už na první pohled a je velice nepříjemný už v krátkodobém časovém horizontu.

Může totiž snadno způsobit zarudnutí kůže a v některých případech dokonce i popáleniny, zvlášť když třeba neplánovaně usnete na přímém slunci. Faktem je, že oba typy záření mohou přispět ke snížení imunitního systému a dokonce i ke vzniku rakoviny kůže, přestože pobyt na slunci má naší imunitu naopak podporovat. Bez ochrany to je ale nemožné.

Nejdůležitější zkratkou je SPF (také OF) neboli ochranný faktor. To je zásadní číslo, na které si musíme dávat pozor vždy, když vybíráme opalovací krém. Udává totiž dobu, po kterou budeme moci zůstat na přímém slunci. Ochranný faktor se pohybuje v rozmezí cca 2 až 60.

Minimální hodnota, která se doporučuje, pokud chceme vyjít na slunce je SPF15, zatímco během pobytu u moře by to mělo být nejméně SPF30. Podle odborníku je ale lepší používat krémy s mnohem vyšším ochranným faktorem.

Jak pečovat o pokožku po opalování?

Spousta lidí nad tím mávne rukou, protože si myslí, že stačí jen použít opalovací krém a má vystaráno. Naopak, když budeme o svou pokožku pečovat i po opalování, uděláme jedině dobře. Na trhu seženete spoustu krémů po opalování, v nichž je obsažen betakaroten, a ještě mají chladivý efekt.

Pokožce přinesou značnou úlevu a pomohou jí, aby se po slunění rychle vzpamatovala a připravila se na další, navíc jsou schopné potlačit projevy příznaků alergie. Výhodou je, že se dají bez problémů koupit nejen v lékárně, ale i v drogerii.

Ochlazování pokožky je důležité

Dá se říci, že tak úplně není jasné, co se vlastně za sluneční alergií skrývá, což vám potvrdí i dermatolog, přesto ale jejich rada zní – v létě se dostatečně ochlazujte. Proto bychom se vždy nějakou chvilku měli opalovat a pak se skočit ochladit do bazénu, zaplavat si v moři nebo si na pláži skočit pod sprchu, pokud jsou samozřejmě součástí vybavení pláže.

Hlídejte si léky, které berete

Než vyrazíme na dovolenou, je dobré si nejdříve zrekapitulovat, jaké léky pravidelně bereme a zjistit si, jestli některé z nich nereagují se sluncem. Jinak bychom ani nemuseli řešit, jestli se můžete nebo nemůžeme opalovat, protože by se nám vyrážka objevila v každém případě. Mezi léčiva, která způsobují reakci na slunce, patří zejména antibiotika, ketoprofen a také přírodní léky proti depresím, v nichž je obsažena třezalka.

Pozor na citrusy

Kdo by nemiloval šťavnatý pomeranč, citronovou šťávu nebo drink s limetkou. Jenže před dovolenou u moře bychom si měli konzumaci citrusů raději odpustit. Problém je v tom, že se moc dobře nesnesou se sluníčkem a pokud jedinec trpí sluneční alergií, jsou to právě citrusy, jež mohou příznaky této alergie zhoršit. Podobně jako citrusy, působí také celer nebo fíky.

Co udělat v případě, že už je na prevenci pozdě a sluneční alergie udeří v plné síle?

Pokud už je na prevenci pozdě a během dovolené se vám nečekaně objevily nežádoucí a život otravující pupínky, můžete se aspoň pokusit o trochu zmírnit příznaky. Co pomůže?

  • Na slunci je dobré pobývat co nejméně.
  • Aplikujte antihistaminika jako Zyrtec, Aerius, Claritine nebo Xyzal.
  • Na mokvající ekzém je dobré nasypat neparfemovaný dětský pudr.
  • Zaschlou vyrážku natírejte zklidňujícími krémy. Vhodný je například Bepanthen a podobně.
  • Po koupeli ve slané vodě se vždy opláchněte sladkou vodou.
  • Oblékejte se do lehkého a prodyšného oblečení, což bude chránit postižená místa.

Podívejte se také na další zajímavé články, které vám mohou pomoci – například jak vybrat plavky na léto, kam na letní dovolenou nebo chytrá zavazadla, jež usnadní cestování.

 

Přidat komentář