Zdraví

Jaké jsou digitální nemoci moderní doby?

Už dávno neplatí, že nás ohrožují jen klasické civilizační choroby. Podle odborníků se stále častěji objevují pro nás dosud neznámá zdravotní rizika, která skrývá často nevinné používání různých technologií. Objevují se nejen fyzické, ale i psychické problémy, jež řadíme do skupiny tzv. digitálních nemocí moderní doby.

Kde se tyto nemoci vlastně berou?

Jistě mi dáte za pravdu, že bez mobilních, respektive dnes už hlavně chytrých telefonů, tabletů, internetu a dalších technologií či technologických pomocníků, téměř nedokážeme normálně existovat. Když něco nevíme, okamžitě surfujeme na internetu, abychom si třeba na google.cz vyhledali název, který neznáme.

Technologie je nepostradatelnou součástí našeho všedního života, ať už ji používáme doma nebo v práci, takže si většinou ani neuvědomíme, že to mohou být nenápadné spouštěče mnoha zdravotních potíží či spíš komplikací.

Faktem je, že za časů našich prarodičů se takové problémy nevyskytovaly. V dřívějších dobách se jednoduše tyto technologie nepoužívaly, tím pádem naši předkové neznají takové problémy, jako je například kybernevolnost, tabletové rameno, esemeskový syndrom, digitální amnézie či technostres.

Samozřejmě, že tohle je jen TOP 5 nemocí, jež mají přímou souvislost s moderním digitálním věkem. Lékaři se domnívají, že zejména v západní části světa, se budou tyto potíže vyskytovat v hojnějším počtu. Pojďme se teď na tyto problémy podívat podrobněji.

Tabletové rameno

Existují různé důvody, proč nás čas od času postihnou bolesti zad. Jedním z nejnovějších je příliš časté sezení nad tabletem. Tito snadno přenositelní pomocníci se v poslední době stávají čím dál populárnější náhradou klasických stolních počítačů či notebooků, které jinak běžně využíváme pro práci i zábavu.

Bohužel, během používání tabletu jsme schopni své tělo natolik hrbit, že nás klouby na rukou i záda nejen bolí, ale dokonce si můžeme způsobit i nežádoucí záněty. Podle výzkumu je to ale jediný možný způsob, jak se dá tablet třeba při psaní vlastně ovládat.

Esemeskový syndrom

Syndrom esemeskového krku jak se tomuto zdravotnímu problémy taky říká, se projevuje podobně jako tabletové rameno. Dlouhodobé a u někoho téměř nepřetržité používání mobilního telefonu, kdy je náš krk v podstatě násilně donucen zůstat ve velmi namáhavé a pro naše tělo nepřirozené poloze, vyústí v esemeskový syndrom.

Chytré telefony nejsou jen o psaní SMS zpráv či volání, ale stále více je využíváme k hraní různých her, surfování po internetu, vyhledávání dopravních spojů nebo jako GPS navigaci. Díky tomu máme telefon v ruce téměř po celý den, bez ohledu na to jestli právě stojíme, sedíme nebo jdeme. Veškerý čas, který strávíme ohnutí nad displejem telefonu, způsobuje špatné a fyziologicky nezdravé postavení těla, čímž dochází k jeho přetížení a tělesné nerovnováze.

Pokud patříte k lidem, kteří mají sedavé zaměstnání a tráví hodně času ve strnulé poloze, je potřeba abyste občas změnili svou pozici, nebo ještě lépe se šli trochu projít a protáhnout. Zároveň se snažte, aby vaše hlava nebyla v tak velkém předklonu a pokuste se telefon zvedat více před sebe a nekoukat na něj neustále dolů.

Technostres

Digitální nemoci moderní doby nejsou jen otázkou fyzickou, ale přímo se dotýkají i naší psychiky. V současnosti se velmi často setkáváme s diagnózou tzv. technostresu. Tuto chorobu má na svědomí přílišná duševní zátěž i narušená psychika. Důvodem je potřeba být stále součástí virtuálního světa (prostředí, realita). Když to zjednodušíme, jedná se o to, že dotyčný potřebuje být stále online.

Vůbec neřeší, jestli je doma, v práci nebo třeba na výletě, zkrátka musí mít neustálý přehled o všem co se v online prostředí děje, získávat obrovské množství informací a být tak v podstatě nonstop pod tlakem. Takový člověk chce, aby i ostatní byli pokud možno pořád na příjmu a udržovali trvalý kontakt.

Bohužel se docílí jen toho, že všichni zúčastnění ztrácí své soukromí a nikdo z nich nemá nikdy klid. To nejčastěji způsobuje častou únavu, deprese, stavy úzkosti a celkově nestabilní psychiku. Mnohdy mohou takové stavy přerůst i do fyzických problémů.

Skvělé je, když dokážeme aspoň občas vypnout, hodit online život za hlavu a vyrazit třeba na procházku, zajezdit si na kole, věnovat se třeba zahrádce nebo prostě a jednoduše nedělat vůbec nic. Uvidíte, že se budete cítit mnohem lépe.

Digitální amnézie

Není to klasická amnézie, kdy zapomeneme předešlé události nebo třeba své jméno. Digitální amnézie se týká informací, které běžně vyhledáváme na internetu. Tyto informace si lidé ve většině případů lidé nepamatují, aspoň to tak vypadá podle nedávných průzkumů.

Google efekt, jak se také digitální amnézii říká je v podstatě důsledek zapomínání všeho, co nám může najít strýček google. Pokud si něco mohu tzv. vygooglit, nemám přece důvod si to pamatovat.

Kybernevolnost

Digitální nevolnost se ve většině případů projevuje motáním hlavy, nevolnostmi od žaludku, pocitem na zvracení a malátností. Nejčastěji se tyto potíže, které připomínají kinetózu, objevují u uživatelů tabletů a chytrých telefonů.

Za kybernevolnost mohou pravidelné rychlé pohyby po displeji, kdy se neustále a často hodně rychle posouvají stránky, blikají či se pohybují různé obrázky při hraní her, přehrávají se videa a podobně. Díky tomu, že se na obrazovce stále něco děje, se pak objevují tyto nežádoucí digitální nevolnosti.

 Vhodná doporučení

Chceme-li digitálním nemocem předcházet, je dobré používat chytré telefony, tablety i ostatní elektronické přístroje v rozumné míře. To znamená, že je budeme využívat opravdu jen tehdy, pokud to bude potřeba. Rozhodně se vyvarujte toho, abyste u nich seděli nonstop, aniž byste se jakkoliv pohnuli.

Důležitý je pravidelný pohyb, ideálně obyčejná chůze nebo oblíbený nordic walking. Pohybový aparát potřebuje vyvážení, s tím může pomoci cvičení, nejlépe ve fitness centru. Samozřejmě, že si můžete zřídit domácí posilovnu i doma, pokud vám to prostor dovolí. Zásadní je nenechat svaly zahálet a tím dovolit jejich oslabení a ochabnutí. Svaly i klouby musí být stále udržovány v pohybu, aby byl pohybový aparát stále a co nejdéle funkční. Už jste třeba někdy zkoušeli paddleboarding?

 

Přidat komentář