Tipy

Jak vyřešit nedostatek denního světla?

Pomalu, ale jistě se blíží období, kdy se dny začínají krátit a ubývá denního světla. To znamená, že budeme muset svítit mnohem dříve, než je tomu v letních měsících. Někdy se dokonce stává, že se svítí klidně i celý den, když je například pod mrakem.

Říká se sice, že nejlepší světlo je to denní, jež nám poskytuje slunce, jenže slunečního světla si na podzim a hlavně pak v zimě příliš neužijeme a tak nám často není platné ani to, že máme prosvětlený byt, kam jinak celý den svítí sluníčko.

Ve chvíli, kdy začínáme mít světla nedostatek, musíme to začít řešit. Samozřejmě, že to není jen o tom, že rozsvítíme všechny lustry, které v bytě či domě máme, někdy postačí i maličkosti či spíše úpravy, co mohou intenzitu světla zvýšit.

Mnohdy si totiž nedostatečné světlo můžeme zapříčinit nevědomky i my sami, a přitom se nakonec jedná o naprostou banalitu, jako jsou třeba příliš tmavé závěsy či špinavá okna.

Úsporné žárovky

Výměna starých žárovek za novější a hlavně úspornější je základem v každé domácnosti. Výhodou je, že tento krok je z finančního hlediska dostupný téměř pro každého. Důležité je, abyste zvolili takové žárovky či zářivky, jejichž světlo je maximálně podobné tomu slunečnímu. Poznáme to podle označení na obalu, kde bude index podání barev Ra (CRI – color rendering index).

Zapomínat nesmíme ani na tzv. barevný tón světla. Ten se udává v Kelvinech (zkratka K). Ideální jsou teplé tóny žluté, jež se pohybují v rozmezí 2 700 až 3 000 K (Kelvinů). Pokud si nevíte rady s online objednávkou a nejste si jistí, které produkty vybrat, nemusíte si zoufat, neboť většina internetových obchodů má k dispozici online chat, kde vám ochotně poradí, případně můžete napsat email.

Jedno světlo nestačí

Jestliže má být místnost dostatečně nasvícená, rozhodně k tomu nestačí třeba malá lampa nebo jen jedno jediné centrální světlo. Kromě hlavního svítidla, které by mělo být umístěno tak, aby byla místnost osvětlena rovnoměrně, musíte přidat další zdroje světla.

Vhodné jsou volně stojící lampy nebo také LED pásky. Ty jsou velmi populární a hravě s nimi osvítíte i ten nejtemnější kout jakékoliv místnosti. Hlavně dbejte na to, aby bylo každé svítidlo vyrobeno z kvalitního materiálu, zejména se jedná o stínidla.

Pokud bude vaše lampa vybavená plastovým stínidlem, musíte počítat s tím, že bývají nekvalitní a dost brzy zežloutnou. Výsledné světlo se pak díky tomu změní. Zjednodušeně řečeno, nebude za nějaký čas svítit tak intenzívně, jako když jste ho pořizovali.

Výměna závěsů a záclon

Možná vám to přijde jako další zbytečný výdaj, ale věřte, že když pořídíte světlé vzdušné závěsy a zbavíte se těch starých, místnost doslova ožije. To samé platí i u záclon, kdy hustý téměř neprůhledný vzorek vyměňte za jednodušší průsvitné, případně se záclon můžete zbavit úplně.

Odstraňte z parapetů také různé překážky, jež brání průniku světla do místností. To se týká zejména zbytečných drobností, které jen tak povalujete na okně. Nezapomeňte i na takovou maličkost, jako jsou polštářky na sedací soupravě či křesle, a také potahy. Tmavá barva bude světlo pohlcovat, takže se raději držte světlejších odstínů.

Čistá okna

Pravidelné mytí oken může rovněž zajistit dostatek denního světla po celý rok. V zimních měsících sice venkovní skla nemyjeme, ale to neznamená, že nemůžeme očistit ta vnitřní. Dokonce i ta nejtenčí vrstva prachu je překážkou bránící světlu průniku do místnosti.

Malba na stěnách

V poslední době jsou velmi populární stěny namalované v různých barvách. Je to moderní, vypadá to hezky až netradičně, ale musíte počítat s tím, že některé odstíny vás zbaví i té trošky denního světla, která se dostane dovnitř. Nejlepší je bezesporu bílá barva, ta bude svítit a odrážet zhruba 80% světelných paprsků.

Samozřejmě, že není nutné, aby byla v bílé barvě celá místnost, bohatě stačí, když s ní natřete ty nejvíce viditelné plochy. Klidně můžete natírat stěny i v zimních měsících, protože během topné sezóny bude barva brzy suchá.

Vsaďte na sklo

Pokud je to jen trochu možné snažte se do jednotlivých místností přidat dostatek skla. Vůbec nezáleží na tom, jestli je to sklo pískované, gravírované nebo jen čiré, skvěle poslouží každé z nich. Sklo nejen, že dokáže světlo přivádět, ale dokonce dokáže navodit pocit, že je místnost daleko světlejší.

Přestože ho řada lidí zatracuje, zůstává sklo oblíbeným a často nedoceněným materiálem, který celý prostor interiérů úžasně prosvětlí a odlehčí.

To samé můžeme říci u zrcadel, která by rozhodně neměla chybět v žádné domácnosti. Když pověsíte zrcadlo přímo proti oknu, po celý den se v něm bude odrážet světlo pronikající z venku a místnost bude lépe prosvětlena.

Přidat komentář