Bydlení

Nábytek z palet – levný a originální trend současnosti i budoucnosti

Ještě před několika lety byste se každému vysmáli, kdyby vám řekl, že si můžete vyrobit praktický a velmi elegantní nábytek z obyčejných palet. Faktem je, že nábytek z palet nebo chcete-li paletománie, zažívá opravdový boom, protože je to originální doplněk vhodný do interiéru, ale také pro exteriér.

Největší výhodou takového nábytku je možnost vlastní výroby. Stačí totiž, abyste si sehnali vhodné palety, a můžete si vyrobit skvostné kousky sami. Jednoduše tak sestavíte třeba nábytek k posezení. Některé hobby markety dokonce nabízejí tzv. projektové palety, jež využijete pro tvorbu venkovního či vnitřního posezení, stolů, postelí a mnoha dalších.

Projektové palety se vyrábí ze smrkového dřeva a disponují klasickými rozměry (120 x 80 x 15 cm) v bílé, antracitové, hnědé, šedé, světle hnědé i piniové barvě. Existují však i jiné možnosti, jak sehnat vhodné palety, ze kterých se dá nábytek vyrobit. Tím se už budeme zabývat v našem článku.

 

Proč vlastně nábytek z palet?

Dnešní moderní doba je časem recyklace, a zatímco dříve se palety likvidovaly, dnes se pro ně najde všestranné využití. Paletový styl, jak se tomuto nábytku říká, si našel místo v bytech, domech, zahradách, ale i chatách či chalupách.

Nábytek z palet je jednoduchý, snadno jej sestavíte, nepotřebujete k tomu žádné extra vybavení, které by se nedalo sehnat. Nejen, že vyzdobíte interiér, ale získáte zároveň pohodlný prostor pro odpočinek, relaxaci, odkládání věcí atd.

Kde sehnat vhodné palety?

Když vynecháme projektové palety, musíme si dobře rozmyslet, kde vlastně takové palety pořídit. Jedná se totiž o sortiment, u kterého většina výrobců i distributorů upřednostňuje velkoodběratele a maloodběratele nepotřebuje, takže je ignoruje.

Jde o to, že se v takovém případě palety prodávají po desítkách až stovkách kusů den co den a těžko vám prodají třeba dva kusy na konferenční stolek. Výhodou je mít u těchto společností nějakého známého nebo se zkrátka zaměřit jiným směrem. Výkupny palet většinou nemají problém s tím, aby vám několik kousků prodaly. Důležité je, abyste si hlídali, jaké palety vůbec kupujete.

Zeptat se můžete v okolí, třeba ve stavebninách, sběrných dvorech a dokonce i supermarketech, případně zkuste někoho, kdo pracuje v autodopravě. Přepravci mívají takových palet dostatek a určitě za nějakou tu kačku rádi pár kousků seženou. Cena jednotlivých palet se různí podle toho, v jakém jsou stavu, o jaký jde typ, velikost a podobně. Rozhodně byste však neměli zaplatit více než maximálních 300 – 400 Kč bez DPH za jeden kus.

Typy palet

Zřejmě nejrozšířenější a zároveň nejznámější je tzv. Europaleta, která byla, co se jakosti týče řádně odzkoušena a poté označena na základě příslušné vyhlášky. Europaletu poznáte podle označení EUR nebo EPAL, umístěným na pravé straně. Je to vratná palety s rozměry 1200 x 800 x 144 mm. Jak se podle jakosti dále europalety dělí?

 • EUR paleta „AV“ (tzv. výběrová) – jedná se o paletu, který nebyla vůbec použitá nebo jen minimálně.
 • EUR paleta „A“ – světlá paleta, která nemá žádné vady, využívá se hlavně v potravinářství.
 • EUR paleta „AB“ – polosvětlá paleta s drobnými oděrkami.
 • EUR paleta „B“ – tmavá paleta, která je již delší dobu v oběhu a plní vše, co se od ní očekává. Může mít oděrky, ty ale nemají vliv na její celkovou funkčnost.
 • EUR paleta „C“ (tzv. vytříděné) – jedná se o paletu s konstrukčními vadám, jež sice nemají vliv na použití palety, ale snižují její celkovou nosnost.

Na co si dát pozor?

Než si vůbec nějakou paletu koupíte, vždy se důkladně informujte na to, jak byla vůbec ošetřena. Je běžné, že u levných palet je použití v domácnosti zcela vhodné a nakonec je takové dřevo jen vyhozenými penězi.

Každá paleta, která je průmyslově vyráběna, musí být jasně označena znaky (ty jsou na ní vypáleny), které představují druh prostředku, použitého na její ošetření. Pozor si dávejte u palet, které sloužily k převozu potravin, zde hrozí nákaza salmonelou i dalšími bakteriemi, ale také chemických výrobků, různých chemikálií, léčiv atd. Zároveň se vyhněte paletám, které mají viditelné vady a vypadají, že jsou v příšerném stavu, zejména pokud jde o plíseň, hnilobu atd.

Označení palet?

 • HT (Heat Treatmen) – to znamená, že bylo dřevo ošetřeno tepelnou úpravou, zahrálo se na teplotu 56°C po dobu 30 minut, čímž se zbavilo nežádoucích škůdců a bylo sterilizováno.
 • DB (Debarked) – znamená to, že byla paleta vyrobena z odkorněného řeziva.
 • MB – takto jsou označeny palety, k jejichž ošetření se použil Methylbromid. Dnes je v rámci Evropské unie zakázán, takže byste na něj rozhodně neměli narazit. S ohledem na možnost mezinárodního obchodu se však snadno s takovou paletou setkáte. Pamatujte si však, že palety ošetřené tímto způsobem jsou zcela nevhodné pro použití v interiéru i na zahrádce a to ze zdravotních důvodů.

Jestliže chcete stoprocentní jistotu, že si pořizujete zdraví nezávadné kusy, určitě se raději zaměřte na zcela nové palety, které jsou označeny HT nebo DB.

Jaké pomůcky jsou pro výrobu nábytku z palet potřeba?

 • Palety
 • Šrouby
 • Úhelníky
 • Šroubováky
 • Metr
 • Kladívko
 • hoblík
 • Hřebíky
 • Pásová bruska nebo brusný papír
 • Aku vrtačka
 • Vytahovák na hřebíky
 • Ochranné nátěry a barvy
 • Pila na řezání palet
 • Ostatní drobné pomůcky

Příprava palet k použití

Když palety donesete domů nebo třeba do dílny, musíte je nejdříve důkladně očistit. To znamená, zbavit je jakéhokoliv vyčnívajícího hřebíku. Kdo chce, může je všechny vytahat ven nebo naopak zatlouct, aby nevyčnívaly. Pokud se rozhodnete pro druhou variantu, musíte je zatlouct opravdu velmi důkladně, protože palety se budou brousit a sebemenší výstupek by znamenal problém.

U každé palety je potřeba bruskou přejet vrchní prkna a pomocí hoblíku zase hrany, které by jinak byly moc ostré, což je nepraktické a nevzhledné zároveň. Jestliže plánujete výrobu nábytku do zahrady, to znamená k venkovnímu použití, ať už k posezení u grilování nebo třeba jen pro relaxaci v záplavě květin, vždy palety napusťte ochranným prostředkem proti hmyzu a také plísním.

Takto ošetřené dřevo je možné dále opatřit barevným nátěrem, který si zvolíte podle svého. Ideální je, když pořídíte tolik barvy, aby vám vydržela na tři vrstvy. Palety pak mnohem lépe vypadají a také se snadno zakryjí případné nedostatky, jako jsou nerovnosti, vyštípnuté kousky dřeva a podobně.

Pokud jde o barvy, klasickou jsou odstíny hnědé, bílé či béžové, ale velmi populární jsou také fialová, modrá, zelená a další tomu podobné barvy. Stačí jen zapojit fantazii na plné obrátky. Často se říká, že čím více barev, tím lepší. Což je heslo, kterým se řídí třeba v Chorvatsku, kde je tento nábytek velmi populární a skutečně hýří všemi barvami.

Jaký nábytek z palet můžete vyrobit?

 • Praktický konferenční stolek – jedna paleta, kolečka, světle či tmavě hnědý nátěr a máte stolek jako víno.
 • Sedací souprava – není to sice žádná luxusní sedací souprava, přesto ale vypadá skvěle. Dvě palety na sebe, třetí jako opěrka, na to praktické polštáře či matrace, případně sedáky, pár polštářků a sedačka je na světě.
 • Polička na knihy – výroba je složitá, protože palety je nutné podélné přepůlit, ale i tak to rozhodně stojí za vyzkoušení. Jakmile totiž poličku opřete o zeď, respektive ji k ní připevníte a naskládáte do ní knihy nebo i květináče s pokojovými rostlinami, máte dokonalý bytový doplněk za pár kaček.
 • Počítačový stolek – chcete jednoduchý a praktický stolek pod počítač pro vaše dítko, ale nechcete za něj dávat několik tisíc? Dvě palet jako bočnice natřené v hnědém odstínu, na to pevná deska jako pracovní plocha a je vystaráno.
 • Manželská postel – letiště z palet vás děsí? To vůbec nemusí. Použijte jednu vrstvu palet jako falešnou podlahu pod postel, na to sešroubujte 6 až 8 palet k sobě, dejte na ně velkou dvojitou matraci a je to. Pak už jen stačí ložní prádlo, deka, polštáře a ložnice je hotová.
 • Houpací postel do zahrady – máte na zahradě místo, které zakrývá nějaká stříška, nebo tam máte besídku? Sešroubujte k sobě 3 ošetřené palety, přidělejte na ně pevné háky, zavěste je na řetězy, které unesou větší váhu a houpací postel je na světě.
 • Zahradní nábytek – rozdělte paletu na 4 části, vždy 2 a 2 stejné. Jedna dvojice bude tvořit sedák a opěradlo zad, druhá dvojice budou bočnice. Sešroubovat, natřít, ještě k tomu z další palety, kterou rozdělíte na dva stejné a jeden větší díl, sestavte stolek a letní pohoštění pro kamarády a rodinu máte v kapse.
 • Zahradní lavice – milujete přímořský styl? Dejte 3 modře natřené palety na sebe, čtvrtou jako opěrku zad, sešroubujte k sobě, od opěrky k sedáku po stranách připevněte provaz a budete si připadat jako u moře.
 • Police do předsíně či před vchod – ideální místo na drobnosti, které nemáte kam dát. Dvě palety sešroubovat spodní části k sobě, nahoru dát desku jako odkládací plochu a je to. Schováte tam třeba nářadí, květináče a další maličkosti.
 • Zahradní stěna na květináče – je vaše zahrada nudná? Natřete paletu v různých barvách, připevněte na ni květináče, poté jí přidělejte třeba k plotu a zaplňte květinami. Vypadá to skvěle a je to zcela jednoduché.
 • Barový pult i s barovou sedačkou – jednoduše spojíte dvě větší palety, které překryjete poličkou v podobě pultu, k tomu dvě menší palety, na které připevníte polici jako sedák a zakryjete polštářkem. Na zahradu naprosto dokonalý nábytek.
 • Odkladač zahradního náčiní – připevněte paletu na zeď, opatřete jí háčky, skobičkami atd., aby se na ně dalo zavěsit nářadí jako motyka, rýč, lopatka atd.
 • Botník – přeřízněte 2 až 3 palety na stejné poloviny, nabarvěte třeba na béžový nebo šedivý odstín, sešroubujte je na sebe a máte odkládací plochu pro vaši obuv.

Fantazii se meze nekladou, takže když jí máte opravdu bujnou a plodnou, můžete vytvořit nábytek přesně podle svých představ. Hravě zvládnete i další druhy nábytku z palet, jako je věšák, jídelní či pracovní stůl, předsíňová stěna, ale také například truhlík na zahrádku či košík na ovoce. Zkrátka z palet můžete vyrobit cokoliv, co je aktuálně potřeba – třeba celou terasu z palet.

Přidat komentář