Bydlení

Chladnička – domácí spotřebič i designový doplněk

Rozhodli jste se pořídit novou lednici, ale nějak stále tápete, jakou vlastně vybrat? Samozřejmě, že existuje spousta tipů, jak vybrat lednici, jenže dávno už neplatí, že by musela být jen spotřebičem, do kterého ukládáme potraviny podléhající zkáze.

Víte, že teď hodně frčí tzv. retro chladničky? V dnešní moderní době se vhodně zvolená chladnička může stát dokonalým bytovým doplňkem, který dokáže pozvednout celkový design domácnosti.

Tentokrát nebudeme řešit jen základní parametry či chcete-li funkce, jako spotřebu energie, hlučnost či objem chladící i mrazicí části a tomu podobné věci, ale zaměříme se na to, jak by měla či spíš mohla správná lednice vypadat, jaký typ je vhodný k jednotlivým stylům kuchyně a které základní vlastnosti dnešní ledničky mají.

Vsaďte na ten správný styl

Pokud chcete mít chladničku, která pasuje do jakéhokoliv interiéru, vsaďte na tzv. vintage styl. Její výrazný a přesto vkusný vzhled se bude skvěle vyjímat v romanticky zařízené kuchyni, ale také v podkrovním bytě či v městské kuchyni. Výhodou těchto chladniček je bohatá barevná škála a luxusní vzhled.

Pro ty uživatele, kteří chtějí mít kuchyň jako ze škatulky a příliš je nelákají volně stojící spotřebiče, o nichž si myslí, že mohou kazit celkovou image kuchyně, je skvělá vestavná chladnička. Ta se jednoduše schová do kuchyňské linky a díky možnosti volby stejného dekoru, jako mají skříňky, ani nikdo nepozná, že tam vůbec nějaká lednice je.

Oproti tomu moderně zařízená kuchyň, potřebuje dostatek lesku a už jen z toho důvodu, by se hodila chladnička v nerezovém provedení. U těchto ledniček už je většinou běžné, že mají povrch upravený pomocí speciální technologie, díky níž nejsou dveře lednice poznamenány otisky prstů.

Retro budoucnosti

Určitě vám ten nadpis připadá trochu přitažený za vlasy, ale opak je pravdou. Retro styl se opět vrací na výsluní a do našich domácností vnáší nádech doby minulé. Proč ale retro budoucnosti? Vysvětlení je zcela jednoduché, on totiž retro vzhled, který je v řadě případů dílem vyhlášených designérů, sice připomíná výrobky, jež se prodávaly v minulosti, ovšem technologie, kterými disponují, jsou většinou ty nejmodernější.

Zjednodušeně řečeno bude vaše retro lednice vypadat starodávně, ale bude ultra moderní. Výrobci se snaží napodobit jednotlivé linie, různé detaily, ale i barvy starých spotřebičů do kuchyně, ať už jde o ty velké či malé. Díky tomu má retro lednice dokonalé a zcela nenapodobitelné kouzlo časů dávno zašlých a to pak přenáší na vše, co se v jejím okolí vyskytuje.

Moderní uvnitř, historická zvenčí

Přestože se ještě najdou některé domácnosti, kde stále používají chladničku, která pamatuje časy našich babiček z minulého století, rozhodně se s těmi současnými nedají srovnat. Už jen z toho důvodu, že nedisponují takovými technologiemi jako ty nové, ostatně nemohou se jim vyrovnat ani, pokud jde o spotřebu elektrické energie.

Retro lednice moderní doby jsou výkonnější, spolehlivější a ještě vám uspoří elektrickou energii. Jestli vás zajímá, která z těchto chladniček uspoří nejvíce energie, můžete k tomu využít kalkulačku spotřeby energie, kterou vytvořil jeden z TOP 3 internetových srovnávačů cen Srovname.cz.

Stačí si jen vybrat jednotlivé modely ledniček, zadat do kalkulačky a ona vám spočítá, kolik s kterým modelem ušetříte peněz. Snadno tak najdete tu nejúspornější lednici ze všech.

V případě technologií narazíme na spoustu zajímavých funkcí a vychytávek, přičemž každý výrobce vybaví tu svou lednici podle svého. Jednotlivé funkce se sice mohou lišit v názvu, ale princip jejich použití je zcela stejný.

Antibakteriální ochrana

V podstatě se jedná o vrstvu, kterou nevidíme, ale dokáže si poradit s výskytem nežádoucích mikrobů a bakterií.

Nulová zóna

Nulová zóna, které se také říká BioFresh, PerfektFresh či VitaFresh, je speciální oddělená chladicí přihrádka, jež umožňuje nastavení zcela odlišné teploty, než je ve zbytku lednice. V této přihrádce totiž hravě snížíte teplotu až ke zmiňovaným 0°C, a zároveň si nastavíte vlhkost až 90 %.

Díky tomu vzniknou zcela optimální podmínky na skladování ovoce, zeleniny, ale také například sýrů, masa a ryb. Nulová zóna je zárukou, že se zde zcela minimalizuje rozmnožování mikroorganismů, čímž se prodlouží trvanlivost potravin, navíc vydrží déle čerstvé. Výhodou je i fakt, že odtud neuniknou žádné nežádoucí pachy ani vůně, jež jsou pro tento typ potravin charakteristické.

No Frost

Beznámrazový systém ušetří vaší peněžence značnou sumu peněz, neboť zamezuje chladničce, aby se zbytečně namrazila. Zůstává tak zachována kvalita chlazení, která se po celou dobu co je spotřebič v chodu nemění a potraviny jsou tak stále ve velmi dobré kondici, nevysychají, jsou správné vlhké i čerstvé.

Rychlé ochlazení

Tato funkce se hodí pro čerstvě nakoupené potraviny. Jakmile je totiž vložíme do lednice, vyzařují teplo a to pak přechází na vše, co už bylo ochlazeno. S funkcí rychlého ochlazení to ale nehrozí, protože čerstvé potraviny budou bleskově ochlazeny ihned, jak se vloží dovnitř. Výhodou je i to, že v nich zůstane zachováno větší množství vitaminů.

Kritéria, na která je dobré nezapomínat

Jak jsem již zmiňovala v úvodu, existují parametry, na které se při výběru lednice musíme bezpodmínečně zaměřit. Pro začátek je to objem udávaný v litrech, kde operujeme hned s dvojicí hodnot. První je objem lednice, tam je dobré počítat cca 50 až 70 litrů pro chladicí část a zhruba 20 l pro tu mrazicí na jednu osobu.

Důležitá je u lednice i hlučnost, musíme si přece jen uvědomit, že je to druh spotřebiče, který běží nepřetržitě a nežádoucí hluk by byl rušivým elementem nejen pro nás, ale také pro sousedy, zejména pokud jde o panelový byt. Čím je hlučnost nižší, tím lépe. Dnes už se na trhu vyskytují velmi tiché modely, jejichž hlučnost je pod 40 dB.

Když vypadne nečekaně proud, uvítáte akumulační dobu, to je časový úsek, během něhož zůstanou potraviny v mrazáku zmražené. Zde stejně jako u hlučnosti platí, že čím je tato doba delší, tím lepší to je pro vše co máte zmrzlé.

Ve chvíli, kdy domů pracně dotáhnete nákup a potřebujete ho co nejrychleji zamrazit, vás bude zajímat mrazicí výkon lednice. Ten se pohybuje v rozmezí 2 až 24 kilogramů a představuje množství potravin, respektive počet kilogramů, které dokáže mrazicí část zamrazit během 24 hodin.

Zapomínat není dobré ani na klimatickou třídu, dále třídu mrazení, roční spotřebu energie a energetickou třídu.

Mnoho moderních lednic najdete v obchodech jako Mall.cz, Kasa.cz, Datart.cz, Eva.cz a další.

Přidat komentář