Bydlení

Sedací vaky pro pohodlné sezení i lenošení

Sedací vak nebo také pytel, jak mu mnozí nazývají, je v současnosti jedním z neoblíbenějších způsobů posezení. Posadit se do měkoučkého vaku a jen tak lenošit v jeho náručí je paráda. Na první pohled nemá sice tenhle sedák žádný tvar, ale jakmile se do něj ponoříte, budete jen velmi neradi vstávat.

Poslouží jako pohodlná sedačka, křeslo, ve kterém si rádi hodíte malého šlofíčka i polštář či matrace, pokud si chcete trochu odpočinout, případně se dá využít i jako alternativní náhrada postele, když vám přijede nečekaná návštěva a vy zrovna nemáte po ruce žádnou volnou postel.

Největší výhodou sedacích vaků je možnost oddechovat v jakékoliv poloze a také snadné přenášení i skladování. Hodí se nejen pro relaxaci, ale klidně jej můžete umístit do dětského pokoje jako součást hrátek vašeho dítka. Jestli doma najdete minimálně 2 metry místa, kam by se některý ze sedacích vaků vešel, určitě neváhejte a pořiďte.

Pro koho jsou sedací vaky vhodné?

Dá se říci, že každý sedací vak má mnohé použití a může tak zastávat funkci několika druhů nábytku, takže ho využije celá rodina. Nejvíce se samozřejmě hodí v dětském pokoji (pro děti dokonce existují tzv. speciální sedací vaky, jež jsou vyrobeny tak, že se podobají různým zvířátkům), ale využití se pro něj najde i v obývacím pokoji či dokonce v ložnici. Je to skvělá věcička, kterou zaplníte každý prázdný kout, kde si nevíte rady, co tam dát.

Do moderního interiéru je sedací vak skoro povinnost než jen vhodný doplněk, ovšem parádu s ním naděláte i v tradiční domácnosti, protože kdo by se nechtěl po těžkém dni v práci nebo o volném víkendu jednoduše rozvalit do křesla a relaxovat s dobrou knihou, kávičkou nebo nějakým chutným gáblíkem.

Vzhledem k tomu, že jsou sedací vaky tak měkoučké a snadno do nich zapadnete jako do dobře naklepaných huňatých peřin, nejsou příliš vhodné pro seniory, neboť vstávání by pro ně mohl být problém, podobně jako u jedinců, kteří mají omezenou hybnost či nějaké problémy s pohybovým aparátem.

Čemu věnovat pozornost?

Nejdříve se zajímejte o to, čím je sedací vak vyplněn, teprve potom řešte jeho design. Pokud má být vak opravdu kvalitní a něco vydržet, pak by měl mít výplň v podobě tvrzených polystyrénových antibakteriálních kuliček. Ty ostatní jsou naplněné obyčejnou polystyrénovou drtí, která okamžitě ztrácí tvar a ještě navíc se z vaku hravě dostane ven a všude práší.

Sedací vaky se dají pořídit od menších verzí až po velké objemné pytle. Takto velké vaky už zaberou stejné místo jako větší ušák nebo pohovka. Mějte na paměti, že ve chvíli, kdy si do křesla sednete, respektive dojde k jeho zatížení, roztáhne se do stran, takže si vždy nechte rezervu, abyste na něj měli opravdu dostatek prostoru.

Použitý materiál

Nejčastěji se používá ekokůže, samet, nylon, bavlna nebo také polyester. Kupříkladu nylon je nejen kvalitní, ale také voděodolný, takže ho klidně můžete používat i venku a získat tak příjemné posezení u bazénu, na terase a podobně.

Vyrábí se jednovrstvé sedací vaky, ty jsou omyvatelné a mnohem kvalitnější, takže nedochází k tak častému nebo rychlému poškození mechanickou cestou. Pak jsou rovněž sedací vaky dvouvrstvé, kde je vrchní potah snímatelný a dá se vyprat ručně nebo ho klidně můžete vhodit do pračky a prát na 40°C.

Dosypávání náplně

Jedno mají všechny sedací vaky společné, bez ohledu na to, jestli koupíte nejlevnější sedací vak nebo ten nejdražší, a to, že se dříve či později začne postupně sesedat a tím zmenšovat objem náplně.

Nejčastěji se tak musí po 6 až 10 měsících používání doplnit. Většina výrobců s takovým faktem počítá, takže vybaví vak otvorem na suchý zip. Ten se jednoduše rozepne, polystyrenové kuličky se dosypou a suchý zip se zase uzavře.

Důležité je, abyste vždy koupili polystyrénové kuličky určené speciální pro doplnění sedacích vaků. Nekupujte nikdy ty levné, co se dají pořídit ve stavebnictví. Nejen, že jsou zcela nevhodné, ale často bývají ošetřeny nežádoucími chemikáliemi, které mohou škodit vašemu zdraví.

Čištění pytle

Jestliže nemáte sedací vak, který má snímatelný potah, abyste ho mohli vyprat v pračce, pak je nutné použít vhodné metody k jeho očištění. Jinak by si totiž za chvilku přestal být podobný a přešla by vás chuť si do něj sednout.

V případě lehkého znečištění použijte navlhčenou houbičku nebo hadřík. Pokud je vak opravdu hodně špinavý, bude to chtít, je vhodné aplikovat jemný prací prášek nebo podobný přípravek vhodný na praní textilií, který ovšem nesmí být agresivní, aby sedací pytel nepoškodil.

Zcela se vyhněte všem agresivním chemikáliím nebo alkoholovým čisticím prostředkům, jinak by došlo k narušení čalounění i samotných polystyrenových kuliček. Očištěný pytel musíte nechat nejdřív dobře oschnout, ideálně na teplém suchém místě, kde je dobrá cirkulace vzduchu. Teprve potom jej můžete opětovně použít.

Podívejte se také, jak ještě svou domácnost vylepšit a vyrobit si třeba nábytek z palet nebo mrkněte na několik tipů jak proměnit dětský pokoj na útulné království.

Přidat komentář